Rahvusvaheline laeng #1: Mustarinda

Rahvusvaheline laeng 2019/2020 alustab!

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituut kutsuvad:

Loenguseeria „Rahvusvaheline laeng“ 2019/2020 õppeaastal

ÜRITUS FACEBOOKIS

ALMA HEIKKILÄ ja SAARA-MARIA KARIRANTA (Mustarinda)
16.10 kell 18 loeng „Mustarinda tegevused, kogemused ja katsetused“ Eesti Kunstiakadeemias ruumis A501
17.10 kell 12.30 seminar „Vahendite loomine ja jagamine fossiilkütuste järgse tuleviku jaoks“ Eesti Kunstiakadeemias ruumis A501

Loengus räägivad Alma Heikkilä ja Saara-Maria Kariranta Mustarinda residentuurist, selle eesmärkidest ja tegevustest ning esitlevad oma kogemusi, katsetusi ja lahendusi, mida nad on viimased kümme aastat arendanud. Sealjuures keskendutakse täpsemalt praktilistele küsimustele ja parimatele lahendustele fossiilkütuste vaba tegevuseni jõudmiseks.

Loengule järgneb seminar 17. oktoobril kell 12.30. Seminari registreerumiseks kirjutage palun mari.laaniste@artun.ee. Seminaris ootavad Heikkilä ja Kariranta osalejaid jagama oma mõtteid ja kogemusi jätkusuutlikkuse teemal. „Me tahaksime kuulda teie mõtteid, kuidas peaks ökoloogiast mõtlemine muutuma tervel kunstiväljal ning arutada küsimusi, mis seonduvad selliste üleelusuuruste teemade ja probleemidega, mis tekivad, kui rääkida fossiilkütustest loobumist.“

Alma Heikkilä ja Saara-Maria Kariranta on kunstnike grupeeringu Mustarinda ühed eestvedajad. Mustarinda tegevuse keskmes on kaasaegne kunst, valdkondadevahelised uurimused, praktilised katsetused, kommunikatsioon, õpetamine ja ürituste korraldamine. Mustarinda eesmärk on jõuda fossiilkütuste järgse kultuurini, kombineerides omavahel teaduse ja eksperimentaalse kunstitegevuse. Mustarinda asub Põhja-Soomes Kainuu maakonnas, Paljakka looduskaitseala ääres. 2020. aastal tähistab Mustarinda oma kümnendat sünnipäeva.

Alma Heikkilä (1984) elab ja töötab Helsingis. Tema maalid, skulptuurid ja ruumiinstallatsioonid toovad kokku inimeste, mitteinimeste ja taristute aspektid, mida on mõjutanud erinevad ülemaailmse looduskatatsroofi tegurid. Tal on 2009. aastast magistrikraad Soome Kunstiakadeemiast. Tema teoseid on viimasel ajal näidatud Kiasmas, Art Encounters biennaalil, Cascos, Tensta Konsthallis, Gwanju biennaalil, EKKMis, Vilniuse maalitriennaalil, Norrköping kunstimuuseumis, EMMA muuseumis ja galeriis AMA. Heikkilä on Mustarinda üks loojatest.

Saara-Maria Kariranta (1974) on skulptor, kes elab Inkoos. Tal on 2012. aastast magistrikraad Soome Kunstiakadeemiast. Kariranta kombineerib traditsioonilisi skulptuuritehnikaid kaasaegse tehnoloogiaga, tihti kombineerituna igapäevaste objektidega. Oma viimastes töödes on ta uurinud Lääne kapitalismijärgse ühiskonna praktikaid. Installatsioonidega loob ta ruume, kus segab piire elusa ja elutu ning tunnetusliku ja materiaalse vahel.

Kõik loengud ja seminarid on tasuta ja inglise keeles. Loenguid salvestatakse ja jagatakse EKA Vimeo lehel.

„Rahvusvaheline laeng“ on loenguseeria formaat, mida KKEK ja EKA korraldavad koos alates 2015. aastast. Loenguseeria raames tulevad Tallinna rahvusvaheliselt tunnustatud kuraatorid ja kriitikud, kes tutvustavad oma praktikat, töömeetodeid ning jagavad seminarides nõuandeid väljal alustavatele tudengitele.

2019/2020 õppeaasta „Rahvusvahelise laengu“ eesmärk on näidata erinevate kunsti-institutsioonide (muuseum, kunstikriitika, residentuur jt) võimalusi poliitilise sõnumi edastamiseks. Ühtlasi on fookus lähiregiooni (Põhjamaad, Ida-Euroopa) mõtlejatel. Sel hooajal astuvad loenguseeria raames üles Alma Heikkilä ja Saara-Maria Kariranta (Mustarinda residentuur), Helena Kåberg (Nationalmuseum, Stockholm), Anna Novikov (Greifswaldi ülikool), The White Pube (kunstikriitikud Londonist), Christoph Platz (Steirischer Herbst).

Kõik külalised tutvuvad oma visiidil Eesti kunstnike ja kunstieluga.

Üritust toetab Eesti Kultuurkapital.