PRESSITEADE - Anders Härm. EKKMi pressiteade: Köler Prize 2011
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum avab oma 2011. aasta, Kultuuripealinna aasta hooaja kunstiauhinna Köler Prize 2011 nominentide näitusega. Käesoleval aastal antakse seda preemiat välja esmakordselt. Auhinnale on nomineeritud viis eesti kaasaegse kunsti tõusvat tähte, kõik väga eriilmelised ja isikupärase maailmakäsitlusega kunstnikud, kes on ennast viimaste aastate jooksul tõestanud tugevate tööde ja huvitavate projektidega. Kahtlemata on tegemist kunstnikega, kelle rahvusvaheline potentsiaal on veel täielikult realiseerimata, kuid kes on ennast eesti kunstipildis näidanud isikupäraste ja intrigeerivate autoritena. Läbilõiget nende viimaste aastate loomingust saab näha loomulikult ka näitusel Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis, kus kunstnikud astuvad üles kahe teose või teoste seeriaga, milledest esimene on varem avalikult juba eksponeeritud, teine aga uus, Eestis varem eksponeerimata või valmib spetsiaalselt Köler Prize´i jaoks.
Dénes Kalev Farkas on eesti kunstipildis figureerinud juba 2000ndate aastate algusest alates. Tema loomingut iseloomustab eriti just viimastel aastatel suhestumine ühiskondlike, poliitiliste ja majanduslike teemadega ning üksikindiviidi resignatsiooni kujutamine suhetes avalike ja eraõiguslike institutsioonidega. Tema tööde keskmes, mida iseloomustab esteetiline väljapeetus ning minimalistlikult poeetiline väljenduslaad, on inimene, kuid paradoksaalsel kombel inimese kujutist me tema valguskasti fotodelt ei leia.
Tõnis Saadoja on maaliv kontseptualist, kelle loomingut samuti iseloomustab lakooniline väljenduslaad ning ülim esteetiline väljapeetus. Saadoja ennast ja oma (maali)kunstnikuks olemist demonteeriv autorpositsioon võtab aga antud näituse raames uue pöörde, sest kunstnik üllatab vaatajat seekord hoopiski slaidiinstallatsiooniga.
Timo Toots on kunstnik, kes on teinud kindlasti viimaste aastate teravamad ja poliitilisemad interaktiivsed, uue meedia põhised videoinstallatsioonid, näidates vaimukalt ja kunstiliselt võimsas vormis kätte kontrolliühiskonna karmid jälgimisskeemid, üksikisiku põhiõiguste jämeda rikkumise ning kvantitatiivse infomüra kvalitatiivseteks profileerimiseks transformeerimise võimalused.
Sigrid Viir on kunstnik, kellel lisaks osalustele kunstirühmitustes Visible Solutions OÜ (koos Karel Koplimetsa ja Taaniel Raudsepaga) ja eraldi koostöös Taaniel Raudsepaga, on ka väga isikupärane soolokarjäär. Erinevalt tugevalt poliitilistest grupitöödest tegeleb ta oma fotopõhises soololoomingus peamiselt valusate isiklike ja perekondlike teemadega.
Jevgeni Zolotko näol on aga tegemist noore skulptori ja installatsioonikunstnikuga, kelle skulptuurid on justkui
jäänused tuumasõjajärgsest maailmast, võimsad düstoopilised allegooriad, mis Tartu koolkonnale omaselt on tugevate literatuursete ja semiootiliste allusioonidega.
Näitusel esitatud töid asub kriitiliselt hindama rahvusvaheline ekspertžürii. Auhinnaraha, mille paneb välja eesti kapitali põhine logistikafirma Smarten Logistics, on 5000 eurot ja see antakse laureaadile üle 28. mail toimuval galal. Ka näitusekülastajad saavad valida oma lemmiku ning publikupreemia, mille suuruseks on 1000 eurot, paneb välja Temnikova & Kasela galerii koostöös advokaadibürooga Lawin. Auhind antakse üle 28. mail toimuval galal, mille kohta informeeritakse pressi eraldi.