13. Balti triennaal on 2018. aasta suurim rahvusvaheline kunstifestival Baltimaades. 1979. aastal asutatud Balti triennaali ajaloos on see esimene kord, kui näitust korraldavad kõik kolm Balti riiki üheskoos.

13. Balti triennaal avatakse Vilniuses mais, Tallinna Kunstihoones juunis ja septembris Riias. Kõik kolm näitust on erinevad, kuid koonduvad sama pealkirja alla, nagu ühe raamatu eri peatükid. Näitus Tallinna Kunstihoones avatakse pidulikult 29. juunil 2018 performance’ite õhtuga. Näitusega kaasneb programm septembris Kanuti Gildi SAALis. Näituse Eesti poolne korraldaja on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koostöös Tallinna Kunstihoonega. 

Triennaali olulised märksõnad, mis tõusevad pinnale igas riigis erinevalt, on luule ja tants. Kuraator näeb luulet kui sohikeelt, mis hülgab tavapärase keele; lühivormina, mida võib käsitleda korraga teatraalselt individualistliku ning sügavalt kollektiivsena. “Näituse rütm, koreograafia ja kunstiteoste kooslus eeldab muusikalist mõtlemist,” kirjeldab kuraator. “Triennaal ei ole tempel, supermarket, massimeedia, lõbustuspark ega foorum – vaid vastus kaasajale, millest lähtudes avastame mõisteid ja identiteete.”

Triennaalil osalevad kunstnikud käsitlevad oma teostes klassiprobleeme, sugu, rassi, puuetega inimeste probleeme, feminismi, dekoloniseerimist. Nii kasutab Honoré triennaalil kunstisaali häälekandjana, et lasta kõlada erinevatel häältel ning anda seejuures ruumi gruppidele, kes on endiselt tihti ühiskonnas vaikima sunnitud. 

13. Balti triennaali kuraator on pikaaegne David Roberts Art Foundationi(London) direktor ja nüüdne Haywardi galerii peakuraator Vincent Honoré. Ta on varem töötanud kuraatorina Tate Modernis (2004 – 2007) ja Pariisis Palais de Tokyos (2001 – 2004).

Kuraatori valis kolme kutsutud avalduse põhjal välja rahvusvaheline komisjon, kuhu kuulusid korraldavate organisatsioonide esindajad: Maria Arusoo Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusest, Kęstutis Kuizinas Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskusest ja Zane Onckule kim? Kaasaegse Kunsti Keskusest Riiast. 

Koduleht
Facebook
Instagram