Pressiteade

Kaasaegses kunstis pole vist levinumat autsaideri modus vivendi`t kui valge keskealine abielumees. Jüri Ojaver, Peeter Pere ja Ando Keskküla on ideaalseks peksukotiks kõikidele agressiivsetele vähemustele: ratastoolis lesbileskedele, homoatleetidele, põrguinglitele, feministidele, alfonsitele, värvilistele jms.

Võimukas majoriteet on kummatigi juba ammu läbi tolmutatud ja reailminguks degradeeritud, nii, et teiste hulgas võiks temagi hakata uuesti huvi pakkuma. Niisis quo vadis, looduse kukutatud kroon?

Pere, arhitektist maalija, raiub parajasti Gordioni sõlme, et lõpetada maalikunsti piinad. Ta tulistab kõikidest relvadest läbi kogu selle õnnetu ajaloo, mis aiva on ekselnud ühest reaalsuse simulatsioonist teise. Läbitulistatud lõuendid, ilma ühegi värvihilbuta, toovad maalikunsti uuesti maa peale, tagasi tegelikkusesse.

Jüri Ojaver, iseõppinud skulptor, ehitab sedakord sildu (mis mehine töö), kuid tulemus on vanamoeliselt heteroseksuaalne – sild küll, aga naissild, mille kaardus pinda mehel hea tallata. Eriti kui silla jalad taeva poole pöörata.

Ando Keskküla videotaies on dekadentsi koidik. Sujuvas unisoonis Uppuva Linnaga käsitleb ta meeste käärimist vanakesteks, ajaliku lahustumist ajatusse, vette, mis Veneetsiale on fataalse kaduviku sümboliks.

Raske uskuda, et kõnealune macho`lik löögirusikas pluralismi ja tolerantsi kirevasse kangasse augu suudab käristada, kuid juba tasakaalu mõttes peaks keegi Veneetsia biennaalil mehe eest kah väljas olema.

Johannes Saar

12. 06. – 07. 11. 1999

NÄITUSE ASUKOHT:

Palazzo Querini - Fondazione Scientifica Querini Stampalia S. Maria Formosa, Castello 4778, Veneetsia

Eestit esindasid:

ANDO KESKKÜLA – iseseisev ekspositsioon

JÜRI OJAVER, PEETER PERE – kuraator: Johannes Saar

Komissar: Sirje Helme

Näituse avamine toimus 10. juunil 1999

Maailma ühel prestiižikimal kunstifoorumil Veneetsias esindavad Eestit kaks kunstiprojekti – ühe autoriteks on Peeter Pere ja Jüri Ojaver ning teine on Ando Keskküla ühemeheprojekt.

Sellise otsuse langetas esmaspäeval Veneetsia biennaali Eesti komitee koos sõltumatute ekspertidega, kellel tuli valida konkursile esitatud 17 töö hulgast. Komitee esinaise kunstiteadlase Sirje Helme sõnul oldi seda meelt, et ükski esitatud projekt üksinda ei suuda Eestit esindada. Kõrvale jäeti raskesti teostatavad projektid.