RAKVERE: muuseumid ja galeriid
Rapla reisijuht ilmus kaasaegse kunsti uudiskirjas oktoobris 2017. Reisijuhi pdfi saab alla laadida siit.
Rakvere galerii
➢ Pikk tn 15, Rakvere
☾ www.rakveregalerii.ee
★ Facebooki leht
Rakvere galerii tegutseb aastast 1997, ametlikult avati 1998. Algusest peale veavad seda klaasikunstnik-galerii programmijuht Riho Hütt ja tõlkija-galerist Raivo Riim. Kuna Rakveres pole ametlikku kunstnike liitu, ongi maakonna kunstnike tegevus koondunud ümber galerii.Programm koosneb kolmest suurest maakondlikust grupinäitusest – kevad- ja sügisnäitusest ning vabariigi aastapäeva portreenäitusest. Vahepealse aja katavad kohalike kunstnike isikunäitused. Kevad- ja sügisnäitustel antakse kunstnikele ette ühiskondlik teema. Seoses Festhearti filmifestivaliga on tulekul näitus “7 värvi”, mis viitab vikerkaarelipule. Varasemalt on kunstnikud näitustel mõtestanud näiteks pagulastemaatikat, dopinguskandaali, kaubandust, prügi, haridusteemasid. Vabariigi aastapäeva portreenäituse “Meie, virulased!” tarbeks kutsutakse poseerima kohalikke aasta tegijaid. Vahest juhtub nii, et lõpuks satub näitusele kolm Tiina Mälbergi või Üllar Saaremäed, ükskord aga poseeris maavanem, kellest keegi ei teinud näitusetööd. Galeriis korraldatakse kohalikele kunstnikele aktikrokii õpitubasid.
Galerii juures tegutseb umbes 25 aktiivset kunstnikku, kes varieeruvad EKA lõpetajatest külanaivistideni. Galerii eesmärk ongi kohaliku kunsti ja kunstnike toetamine, mõnikord võib näha ka kunstnikke väljaspoolt Virumaa piirkonda. Üldiselt ei ole programm mõeldud väliskülalistele, vaid oma kogukonnale. Kuulsate nimede pärast galeriisse ei tulda, kuid oma kunstnike näitustel on publik alati kohal. Rakvere galerii näituste avamised on kohalike seas kuulsad. Avamistel peab Riho Hütt loengu ning tutvustab kunstnikku ja kunstistiili. Teinekord on ka häppening ja alati järgneb pidu. Galeriil on olnud juba 20 aastat kohalikest ettevõtetest sponsorid, kes toetavad toidu ja veiniga.
On oluline, et Rakvere kooliõpilased saaksid esimese kokkupuute galerii ja kunstiga oma kodulinnast. Samuti on galerii oluline kohalikele kunstnikele, kellele see annab lisaks igapäevatööle ka vaimsemat suhtlust. Galerii tegijad leiavad, et 20 aastat galeriid annab linnale lisaväärtuse juurde, tänu sellele on Rakvere linn – muidu oleks ainult lihakombinaat. Rakvere kunstielu suurim väärtus on, et nii publik kui kunstnik usaldavad galeriid. Galerii on vajalik kohaliku ideedemaailma arenguks.
Sissepääs galeriisse on tasuta ning kunstnikele on näitused rendivabad. Rakvere galeriil on linna eelarves oma rida, mis katab üüri ja galeristi palga. Isikunäitustest jääb alati kunstniku üks teos galerii kogusse, nii on galeriil juba arvestatav kogu, mille jaoks hetkel kahjuks puudub ruum. Unistuseks on suuremad ruumid, kus saaks hoida ka kunstikogu, olgu see siis pikka aega lubatud Arvo Pärdi keskuses või uues kultuurikeskuses, mida lubatakse ehitada Turuplatsile. Unistuste galeriis saaks iga aasta mõni kohalik kunstnik näituse tegemiseks ka stipendiumi.
Riho Hütt kureerib ka Rakvere Pitsakohviku näituseid, kohalikele kunstnikele on see hüppelaud ja harjutus galeriinäituseks.
Rakveres korraldatakse näituseid ka teatri koridorides. Homme, 02.10 avatakse seal Mall Nukke näitus "Septem".
Festheart filmifestival
Sel nädalavahetusel [oktoober 2017] korraldatakse Rakveres esimest korda LGBTI-filmifestivali Festheart, mille avafilm on Dome Karukoski mängufilm “Tom of Finland”, Soome kandidaat võõrkeelse filmi Oscarile. Idee korraldada Rakveres LGBT-filmifestivali sündis soovist näidata Rakveres väärtfilme ja rääkida inimõigustest ka väljaspool Eesti suuremaid linnu. Vähetähtis polnud ka, et eelmisel aastal avati Rakvere teatri juures uus kinosaal. Festivali kõneisikud on Keio Soomelt ja linnakunstnik Teet Suur. Filmiprogrammi on kokku pannud Tiina Teras. Korraldajate sõnul on Rakveres hea festivali korraldada, kuna teatrimäel on selleks suurepärane keskkond, kus kinosaal, rahvamaja, teater on kompaktselt koos. Rakverre on mugav sõita nii Tallinnast, Tartust kui ka Peterburist.
Kevadel said Festheartist teada Rakvere kohalikud konservatiivid, kes nõudsid festivali ärajätmist. Esimest korda Rakvere ajaloos ei andnud volikogu raha kultuuriüritusele, mis oli linna kultuurikomisjonilt saanud kõrgeima hinnangu. Hetkel lubavad kaks poliitilist jõudu valituks osutudes festivali keelustada. Kuidas see neil demokraatlikus riigis õnnestuda võiks, on juba omaette küsimus. Korraldajad nägid ette, et probleemid võivad tekkida, kuid seda enam kinnitab see, et festivali on linnas väga vaja. Unistuste ühiskond võiks olla selline, kus ei ole vahet, kas kinos on LGBT-, loodus- või käsitööfilmide festival: huvitatud tulevad kohale ja need, keda ei huvita, ei tule, kuid ei arva, et peavad filmide vastu võitlema. Kokkuvõtteks mängis volikogu otsus end korraldajatele hoopis teeneks, pärast juhtumi kajastamist ajakirjanduses kirjutasid inimesed otse, et annetavad festivaliks ise raha ja nii saadi lõpuks kokku isegi rohkem kui volikogu oleks andnud. Lisaks annetajatele on festivalil suur hulk sponsoreid, sh Hasartmängumaksu Nõukogu, Kulka, EV100, saatkonnad, kohalikud ettevõtjad. Kohalike toetajate rohkus näitab selgelt, et tegelikult pole vastuseis festivalile Rakveres sugugi nii suur või traagiline nagu meediast paistab, pigem vastupidi.
Tiheda filmiprogrammiga kaasneb lisaprogramm, kuhu kuuluvad kaks aruteluõhtut. Kuna festival avaneb Soome mängufilmiga, korraldab ühte arutelu Inimõiguste keskus koos Soome suursaatkonnaga. Soomes võeti hiljuti vastu sooneutraalse abielu seadus, Eestis on justiitsministeerium esinenud üsna vastupidiste vaadetega. Nii arutataksegi kahe naaberriigi näitel, kuidas võivad ühiskonnad olla mõnes küsimuses väga erinevad. Teist arutelu korraldab LGBT ühing ja teemaks on LGBT noored ühiskonnas. Festivali lisaprogrammi kuulub ka näitus Rakvere galeriis, kontsert, pidu ja kohaliku näitetrupi omaalgatuslik esietendus, monotükk “Seltskondliku läbikäimise õpetus”. Viimase üle on korraldajatel erakordselt hea meel, kuna kohalike noorte algatus demonstreerib selgelt, et kogukonnale on festival oluline ja olemas on ka hääl, mis astub vastu neile, kes Facebookis festivali vastu sõna võtavad.