KAASAEGSE KUNSTI EESTI KESKUSE UUDISKIRI NOVEMBER-DETSEMBER

24. novembril lõppes 55. Veneetsia biennaal

Dénes Farkas. Evident in Advance näitust Veneetsias külastas enam kui 27 000 inimest, sealhulgas pressipäevadel 28.-31. mail 4000 kunstiprofessionaali. Farkasi näitust kajastati eranditult positiivselt suurtes rahvusvahelistest kunstiajakirjades nagu Art Agenda, Modern Painters, Gallerist NY, Arterritory, eesti ajakirjanduses ja paljudes kunstiblogides. Lisaks alustas kunstnik Dénes Farkas koostööd Ani Molnár galeriiga Ungaris, kes on Farkasi tööd juba müünud mitmetesse rahvusvahelistesse kunstikogudesse ning tuleva aasta märtsis osaleb Dénes Farkas Armory Show'l New Yorgis.

Eesti publikul on võimalik Dénes Farkas. Evident in Advance uut versiooni näha Kumu kunstimuuseumis alates 16. jaanuarist 2014. Kumu näituseks on kunstniks koostöös Studio Miessen arhitektidega näitusele välja töötanud uue arhitektuurse lahenduse, mis sobitub Kumu ruumidesse. Lisaks on suur osa väga keelepõhisest näitusest Kumu väljapaneku puhuks tõlgitud eesti keelde.

Gorillad ja Multicrash – Berliini sündroom

1. novembril kell 17.00 esitlesid Gorillad KKEKis oma uusimat videot “Multicrash – Berliini sündroom”. Video esmaesitlus toimus 18. oktoobril, Musterzimmeri galeriis, Berliinis. Projektis osalesid: Hannes Aasamets, Pille-Riin Jaik, Eemil Karila, Flo Kasearu, Kalle Keskrand, Mikk Madisson, Urmas Muru, Kaido Ole, Alina Orav and Marta Vaarik. Gorillade ligi 30 videot on kättesaadavad KKEK videoarhiivis.

Novembri videoõhtu Sten Ojavee ja Siim Ghert Preimaniga

Novemrbikuu videokunstiõhtu sukeldusisd KKEK arhiividesse kunstiteaduse tudengid Siim Ghert Preiman ja Sten Ojavee, kes on ühtlasi KKEKi praktikant. Inspireerituna Fotokuu lõpetamisel esitletud kunstnikufilmide õhtust, esitlevad Siim ja Sten enda subjektiivset arusaama videokunstist. Tõstatakse küsimusi videokunsti ja kunstifilmi piiride eristamisest ning esitatakse küsimus: mis on hea videokunsti omadused? Preiman ja Ojavee panid kokku video-valiku, kuhu kuulusid Liina Siibi, Marco Laimre, Dmitri Gerassimovi, Marko Mäetamme, Kiwa ja teiste Eesti kunstnike videoloomingut.

Estonian Dream” videokunsti programm Stavangeris

Anders Härmi kureeritud näitusteprojekti “Estonian Dream” raames toimus novembris kunstnikuvestlus Kristina Normaniga Rogaland Kunstsenteris ning filmiõhtu kinos KINOKINO, kus osales ka Meelis Muhu. “Estonian Dream” näitused Stavangeris on avatud veel vaid 1. detsembrini!

6.-9. novembril käis Maria Arusoo Vilniuses

Maria Arusoo osales Vilniuse Kunstiakadeemia kriitikaseminaril koos Goldsmthis College'i kuraatori õppetooli magistriprogrammi vanemlektor Helena Reckittiga. Lisaks tegi Arusoo uurimistööd Leedu CACis juunis avatava kuraatorinäituse tarvis.

10. novembril lõppes näitus “Merry Melancholy!” Eskilstunas

Kenneth Åströmi kureeritud Nordic Art Station kunstitriennaali näitus “Merry Melancholy” Eskilstunas Rootsis lõppes 11. novembril. Eestist osalesid näitusel Flo Kasearu, Epp Kubu, Kiwa ning Marko Mäetamme. Näituse kataloogi kirjutas Eesti kunstist Maarin Ektermann. Näitus oli avatud 31. augustist 10. novembrini 2013 Rohkem teavet leiate www.eskilstuna.se/NordicArtStation

18. novembril kinnitati Maria Arusoo Kulka kujutava- ja rakendusliku sihtkapitali komisjoni

Kultuuriminister ja Eesti Kultuurkapitali nõukogu esimees Rein Lang kinnitas kultuurkapitali sihtkapitalide nõukogude uued koosseisud. Uuendamine toimus seoses nõukogude volituste tähtaja möödumisega, uued nõukoguliikmed on ametis 2015. aastani. Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital: Rael Artel, Maria Arusoo, Jaan Elken, Anu Liivak, Mare Mikof, Berit Teeäär, Kalle Toompere.

Põhja- ja Baltimaade koostöö kohtumine DOX kunstikeskuses

Rebeka Põldsam osales 22.-23. novembril Praha DOX kunstikeskuse korraldatud Põhja- ja Baltimaade koostöö kohtumisel, mille eesmärk on järgnevatel aastatel kriitiliselt mõtestada Põhjamaade kui kultuurilise konstruktsiooni tähendusi Põhjamaades endis. Kohtumisel osalesid veel Kristina Norman Eestist, Power Ekroth ja Jonatan Habib Engqvist Rootsist, Taru Elfving ja Marita Muukkonen Soomest, Simon Sheikh Taanist, Solvita Krese Lätist, Jet Pascua Norrast ja Filipiinidelt, Bryndís Hrönn Ragnarsdóttir ja Steinunn Gunnlaugsdóttir Islandilt. Kohtumise kutsusid kokku Jaroslav Andel ja Michaela Šilpochová Prahast.

Otsitakse praktikanti Eesti residentuuride uurimuse läbiviijaks

Residentuuride uurimus on esimese omataoline algatus, mis pöörab loovinimeste residentuurivõimalustele Eestis põhjalikumalt tähelepanu. Kuigi Eestis tegutsevad mitmed residentuurid, puudub laiemal avalikkusel ülevaade, mis eesmärkidel ja kuidas need toimivad, kes seal käivad, millistesse võrgustikesse kuulutakse, kuidas rahastatakse, millised võimalusi loovisikutele pakutakse jne. Kogumik püüab süstematiseerida olemasolevad residentuurivõimalused ning anda ka laiema, rahvusvahelise konteksti, kuhu Eesti näited paigutuvad.

Vaata lisa: www.cca.ee

Detsembris tulemas:

2. detsembri videoõhtu eksklusiivne eriseanss saatega “Meie Aja Kunst”

Esmaspäeval, 2. detsembril kell 16:00 Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusesse uue kunstisaate “Meie Aja Kunst” ehk MAK eksklusiivsele eriseanssile, kus vaatame saatesarja neljandat saadet kunstnik Edith Karlsonist. Kohal on kunstnik ja saate tegijad.

ETV2 alustab kunstisaadete sarja "Meie Aja Kunst", kus tutvustatakse lähemalt viimastel aastatel silmapaistnud Eesti kaasaegseid kunstnikke Merike Estna, Mark Raidpere, Flo Kasearu, Edith Karlson, Dénes Farkas, Tõnis Saadoja, Visible Solution, Jaanus Samma, Marge Monko, Kris Lemsalu, Paul Kuimet ja Erki Kasemets.

Saate autor on Maria Arusoo, režissöör Erle Veber.

"Meie Aja Kunst" on ETV2 eetris kolmapäeviti kell 21.30 alates 4. detsembrist.

Manifesta 10 Coffee Break Sankt-Peterburis

5.-8. detsembrini sõidab Eestist 15-pealine delegatsioon kunstiinstitutsioonide esindajaid Manifesta 10 Coffee Break kohtumisele Sankt Peterburis. Kohtutakse Manifesta 10 tiimiga, Soome ja Vene delegatsioonidega. Külastatakse Marinski teatrit, Ermitaaži kaasaegse kunsti osakonda ja peetakse seminar kaasaegse kunsti mõjust ja tähendusest siinses regioonis. Juunis 2014 avatakse Manifesta 10 kunstibiennaal Ermitaažis, Sankt-Peterburis. Juubelbiennaali kuraatoriks on Kasper König.

Eestis on vabakutseline kuraator Ellen Mara de Wachter Inglismaalt

11.-13. detsembrini on koostöös Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega kutsutud Eestisse vabakutseline kuraatori Ellen Mara de Wachteri Londonist, kes kohtub mitmete Eesti kunstnikega. De Wachter on töötanud Briti muuseumis, Barbicani kunstigaleriis, Zabludowiczi kogudes kuraatorina. Hetkel töötab De Wachter Contemporary Art Society avaliku kogu arenduse kuraatorina ning vastutab kümne UK muuseumi ostude eest 2014. aasta lõpuni. De Wachter on avaldanud kunstiarvustusi olulistes näitusekataloogides ja ajakirjandes nagu Frieze, Artforum, Flash Art ja oma blogis The Pictured Word.

19. detsembril KKEKi aastalõpu müük

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus tähistab aasta lõpus edukat Veneetsia biennaali Eesti paviljoni, Maria Arusoo juhataja ametisse astumist ja mitmeid teisigi õnnestumisi. Sellel puhul ootame kõiki sõpru ja kolleege KKEKi aastalõpu müügile, kus saab osta kõiki KKEKi väljaandeid eriti soodsa hinnaga. Lisaks kunstiraamatutele paneme müüki näiteks Dénes Farkasi näituse taimed ning teisigi üllatusi, mida KKEKi avarustest leida on. Olete lahkesti oodatud!

Dénes Farkas. Evident in Advance enne ja pärast.