KAASAEGSE KUNSTI EESTI KESKUSE UUDISKIRI MAI 2014

Dénes Farkas. Ilmne paratamatus lõpetamine peoga 10. mail

Kumu kunstimuuseumis toimub 55. Veneetsia biennaalil Eestit esindanud Dénes Farkasi näituse „Ilmne paratamatus" pidulik lõpetamine viimaste ekskursioonide ja piknikuga. Kell 14:00 teeb näitusel ekskursiooni Kumu kaasaegse kunsti kuraator Eha Komissarov ning kell 16:00 keeleteadlane Daniele Monticelli koos kunstnik Dénes Farkasiga. Kell 18:00 algab Kumu hoovis piknik, kus esineb Kristopher Luigend.

http://www.kumu.ee/et/kylastajale/kalender?view=event&id=2019

56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitsid Jaanus Samma ja Eugenio Viola

2015. aasta Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitis eesti kunstniku Jaanus Samma ja itaalia kuraatori Eugenio Viola projekt “NSFW. Ajaloo sügavikust” (Not Suitable/Safe For Work. From the Abyss of History). Võiduprojekt on esteetiliselt ja dramaturgiliselt terviklik, erinevaid meediume ühendav installatsioon, mis ühe Nõukogude Eesti mehe isikliku ajaloo kaudu loob uue vaatenurga meie lähiajaloo sündmustele.

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel EKA doktoriõppekaval Kunst ja disain. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ja rahvusvaheliselt alates 2005. aastast. Jaanus Sammast saab lisaks teada ETV2 saatest „Meie aja kunst“ ja veebilehel http://www.jaanussamma.eu/.

Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on töötanud teiste seas koos selliste maailmanimega kunstnikega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera ning tunneb hästi ka Eesti kunstielu, olles kaaskureerinud 2008. aastal Orlani näituse Tallinna Kunstihoones Reet Varblasega ja 2013. aastal EKKM-is Mark Raidpere isiknäituse Anders Härmiga. Viola oli möödunud aastal ka Köler Prize’i rahvusvahelise žürii liige.

KKEKi kontori soolaleib ja rariteetsete arhiiviesemete ja raamatute soodusmüük reedel, 16. mail

Reedel, 16. mail algusega 16:00 avab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse remondi läbinud kontor (Vabaduse väljak 6/8-5) uksed kõigile huvilistele. Kontoris on avatud Dénes Farkasi näitus “Ars Poetica”, youtube diskot teevad s10 ja Marusoo, soodsalt on müügis KKEKi väljaanded, millega saab tutvuda siin ning erinevad leiud KKEKi vanemast varast. Avatud on KKEKi fotoalbumid, kuhu on jäädvustatud viimase 21 aasta sündmused. Esimestele tulijatele pakutakse veini, viimased võtavad veini ise kaasa. Kõik on oodatud!

Maikuus ilmub “Eesti kunsti manuaal”

KKEK koostöös Eesti Instituudiga annab välja Eesti kunsti institutsioone, s.o. kunstigaleriisid, muuseume, rahastajaid, õppeasutusi ja residentuure tutvustava bukleti kaardiga. Ingliskeelne manuaal on mõeldud nii kunstiprofessionaalidele kui kunstihuvilistele, kes soovivad ülevaadet kogu Eesti kunsti institutsionaalsest maastikkust ning näitusepindadest. Bukleti koostas Rebeka Põldsam ja kujundas Viktor Gurov. Küsi lisa rebeka@cca.ee

John Smith tuuritab jälle

KKEK koostöös Kaido Ole ja Marko Mäetammega, varasemalt tuntud ka tandemina John Smith, alustab koolidele kaasaegse kunsti õpitubade seeriat. Kevadine tuur algab mai viimasel nädalal Võrumaal ning jätkub sügisel üle kogu Eesti. Õpitoas räägivad kunstnikud oma tööst, kuidas nad kunsti avastasid ja mida see nende ellu on toonud. Samuti räägivad nad loovusest ja kunsti tegemisest nii praktilises kui filosoofilises plaanis.

Tuuriga viiakse koolidess Eesti kaasaegse kunsti raamatuid, John Smithi kataloogi “Marko und Kaido” (2003) ning NO99 kunstikooli esimese hooaja DVD.

Projekti toetab Eesti Kultuuriministeerium. Lisainfot jagab Solveig Jahnke, solveig@cca.ee

KKEKi nõukogu liige Andres Kurg kaitseb doktorikraadi

Andres Kure doktoritöö „Boundary Disruptions: Late-Soviet Transformations in Art, Space and Subjectivity in Tallinn 1968–1979” („Segilöödud piirid. Hilisnõukogude muutused kunstis, ruumis ja subjektsuses Tallinnas aastatel 1968–1979) avalik kaitsmine toimub teisipäeval, 20. mail kell 14.00 Kunstiteaduse Instituudis (Suur-Kloostri 11, auditoorium 103). Doktoritöö juhendaja: prof dr Katrin Kivimaa. Eelretsensendid: prof Malcolm Miles (Plymouth’i Ülikool) ja dr Eneken Laanes (Yale’i Ülikool). Oponent: prof Malcolm Miles (Plymouth'i Ülikool).

Doktoritöö võtab vaatluse alla rühma 1960. aastate lõpust Tallinnas tegutsenud kunstnikke, arhitekte ja disainereid, kelle tööd kasvasid välja Hruštšovi sulaaja ja sellele järgnenud perioodi uutest diskursustest ja institutsioonidest – tehnilisest esteetikast, informatsiooniteooriast ja küberneetikast –, asudes samas 1970. aastate teisel poolel nende diskursuste suhtes kriitilisele seisukohale. Doktoritööga on võimalik tutvuda doktorikooli kodulehel http://www.artun.ee/teadus-ja-arendus/doktorikool/kaitsmine/

KKEKi lugemisgrupp NÄITUS

Teisipäeval, 27. mail kell 18:00 toimub KKEKi neljas lugemisgrupp, mis toimub KKEKi kontoris Vabaduse väljak 6. Igakuiselt võetakse arutluse alla kuni kaks avatud näitust üle Eesti. Osalemise tingimusena peab olema kõnealuseid näituseid külastanud. Seekordes lugemisgrupis võetakse lugemisele Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis avatud näitus Köler Prize 2014. EKKM asub aadressil Põhja pst 35. Lugemisgruppi veab Sten Ojavee.

Küsimuste korral kontakteeruda Sten Ojaveega, aadressil sten@cca.ee

SUVEL: KKEK avab juunis ja augustis kuraatorinäitused

Neljapäeval, 19. juunil avab Maria Arusoo näituse "Arheoloogia festival" Tartu Kunstimuuseumis, kus võetakse vaatluse alla ajalisuse, kaduvuse, jäävuse ja mälu mõisted, nostalgia minetamine, ajaloo taaskasutamine ja kaasaegne esitlus spetsiifiliselt läbi ruumikogemise terminite. Näituse põhituum on võetud meie kaasaja prekaarsest seisust, mis omakorda tõlgitakse näitusepinna ruumikasutusse nii sotsiaalses kui füüsilises mõttes. Tartu Kunstimuuseumi viltune maja ja muuseumi kontekst on ideaalne mängumaa loomaks dialooge ja mõtlemaks kuidas võtta ühe koha ajalugu ja traditsioonid ning neis kaasa rääkida täna.

Reedel, 1. augustil avab Rebeka Põldsam näituse "Feeling Queezy?! / K6he tunne?!" EKKMis (02.08.-07.09.2014). Näitusele pannakse välja 11 abstraktset installatsiooni ja videot, mis viivad vaataja isiklikule teekonnale oma sisemaailma, põigates erinevate füüsilisi reaktsioone esile kutsuvate kunstiteostega. Näitusega koos antakse välja eesti- ja ingliskeelne queer teooria lugemik, mille autorid on Jennifer Boyd, Renate Lorenz, Eve Kosofsky Sedgwick, Michael O'Rourke, Brit Pavelson. Näitust saadab performance programm, mida kureerivad Kertu Moppel ja Arthur Arula.

Vaade Dénes Farkasi näitusele KKEKi kontoris