KKEK juuni-juuli uudiskiri

KAASAEGSE KUNSTI EESTI KESKUSE UUDISKIRI

JUUNI-JUULI 2014

Neljapäeval, 19. juunil kell 17.00 avab Maria Arusoo näituse “Arheoloogiafestival - kihistusi pildist ja ruumist" Tartu Kunstimuuseumis. Arheoloogiafestivalil võetakse vaatluse alla kohamälu ja ajakihistused. Näitus uurib viltuse maja arhitektuuri-, ajaloo- ja kohaspetsiifikat ning kutsub selle taustal mõtlema aja üle. Näitusel segunevad linn ja muuseum, paljastatakse näitusemaastiku kihistused, kuhu kuuluvad kunst, vaataja ja arhitektuur, ning lõpuks ühinevad loodus ja kunst lahutamatult eluga.

Avamise kavas on raamatuesitlus ja üllatus-performance “Kogutud taimede salongis”. Viltusest majast liigutakse Vallikraavi hoovi aiapeole, kus esinevad DJ-d Neo Zion ja Hašš. Näitusele sõidab Tallinnast Tartusse ja tagasi eraldi buss, kuhu saab end kirja panna solveig@cca.ee. Näituse kohta vaadake lisa www.cca.ee ja www.tartmus.ee

28. juunil avatakse MANIFESTA 10 Peterburis

Rahvusvaheline Euroopa kaasegse kunsti biennaal Manifesta on tänavu maandunud Peterburi Ermitaaži 28. juunist – 31. oktoobrini. Manifesta 10 põhiprogramm jaguneb kaheks: saksa kuraatori Kasper Königi koostatud püsinäitus Ermitaažis ning Poolast pärit rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud kuraator Joanna Warzsa avaliku ruumi kunstiprogramm. Eestist on põhiprogrammi kutsutud osalema Kristina Norman, kes teeb Joanna Warzsa kureeritud programmi uue teose.7.-11. oktoobrini korraldavad International Manifesta Foundation koostöös KKEKi, Soome Frame'i ja Norra OCAga Helsingi-Peterburi laevaseminari Manifesta 10 On Board, kuhu oodatud kõik kunstiprofessionaalid ja -tudengid. Jälgi uudiseid www.cca.ee ja http://manifesta.org

EUNICi suveakadeemia juunis

11.-13. juunil korraldas Euroopa Liidu rahvuskultuuri instituutide ühing Stockholmis suvekooli kunstnike residentuurides, kus Eestist osales Rebeka Põldsam. Tutvustati ülemaailseid residentuuride võrgustikke ResArtis, Goethe instituudi residentuure ja Rootsi instituudi vahetusprogramme. Külastati IASPIS, Subutopia ja Botkyrka residentuure Stockholmis. Põhjalikum info KKEKi veebis juulis!

John Smith tuuritab taas

28.-30. mail külastas John Smithi tuur ehk Kaido Ole ja Marko Mäetamm kolme Võrumaa kooli. Kunstnikud viisid koolides läbi kaasaegse kunsti õpitoad, kus rääkisid oma tööst ja kunstiprojektidest ning tegid õpilastega praktilise harjutuse fotomeediumis. Esimesed tuuri sihtkohad olid Võru Kreutzwaldi Gümnaasium, Parksepa Keskkool ja Kääpa Põhikool. Tuur jätkub sügisel teistes Eesti maakondades, kokku külastatakse vähemalt 15 kooli. Koolid said kingituseks John Smithi kataloogid “Marko und Kaido“, NO99 Kunstikooli esimese hooaja DVD ning teisi kaasaegse kunsti trükiseid ja infomaterjale koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga. Projekti toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Amserv Grupp AS hübriidautoga Toyota Prius.

Rene Block, Taru Elfving ja Magda Kardasz KKEKis

29. mail kohtusid Köler Prize'i žürii välisliikmed KKEKis ja Kumus eesti kunstnikega. Tänavuse Köler Prize'i žürii valitud peapreemia võitis Jass Kaselaan, publikupreemia Johannes Säre ning OÜ Visible Solutsions algatatud nominendipreemia Kiwa. Neljandat korda EKKMi korraldatud Köler Prize on olulisim Eesti kaasaegse kunsti preemianäitus, mis aitab ühtlasi sõnastada olulisi trende kohalikul kunstimaastikul. Palju õnne kõigile võitjatele!

Rahvusvaheline fookus: Miami

Neljapäeval, 5. juunil pidas kunstikriitik Hunter Braithwaite KKEKis avaliku loengu Miami kunstielu kiirest arengust viimase 30 aasta jooksul. Käputäie kohalike kunstnike ja kunstikogujate, kuid oma kunstikooli ja -muuseumita alustanud linn on viimase paarikümne aasta jooksul kujunenud tugevaks keskuseks nelja kunstimuuseumi ja mitme maineka erakoguga. Braithwaite kohtus ka mitmete Eesti kunstnikega ning viibis Tallinnas Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kutsel.

KKEKi lugemisgrupp NÄITUS

Teisipäeval, 1. juulil kell 17:00 vaatleb KKEKi näitustele lähilugemist tegev grupp Merike Estna isiknäitust ja kuraatorinäitust Kumu kunstimuuseumi 5. korrusel. Lugemisgrupp kohtub KKEKi kontoris Vabaduse väljak 6. Igakuiselt võetakse arutluse alla kuni kaks avatud näitust üle Eesti. Osalemise tingimusena peab olema kõnealuseid näituseid külastanud. Lugemisgruppi veab Sten Ojavee.

SUVEL EES:

Rebeka Põldsami näitus "Feeling Queezy?! / K6he tunne?!" EKKMis (02.08.-07.09.2014). Näitusele pannakse välja 11 abstraktset installatsiooni ja videot, mis viivad vaataja isiklikule teekonnale oma sisemaailma, põigates erinevate füüsilisi reaktsioone esile kutsuvate kunstiteostega. Näitusega koos antakse välja eesti- ja ingliskeelne queer teooria lugemik, mille autorid on Jennifer Boyd, Renate Lorenz, Eve Kosofsky Sedgwick, Michael O'Rourke, Brit Pavelson. Näitust saadab performance programm, mida kureerivad Kertu Moppel ja Arthur Arula.

Tõnis Saadoja näitus “Arhitektuurifoto väikese poisiga – õlimaalid lõuendil”

Septembris avatakse Kreenholmi kunagise direktori John Carr'i 1893. aastal ehitatud historitsistlikus majas Tõnis Saadoja näitus viie uue õlimaaliga. Näitusega koos korraldatakse publikuprogramm filmilinastuste, loengute ja kontsertidega. Kunstnik on otsinud oma maaliseeriale sobivat eksponeerimispaika, mis jääks väljapoole kunstigaleriisid, kuid seoks terviklikuks kogemuseks ümbritseva ruumi. Näituseprogramm suunab külastaja tähelepanu võimalusele näha ruumide ning loominguliste praktikate vahelisi seoseid laiemalt kui sotsiaalpoliitilisest aspektist. Näituse kooridinaator on Laura Toots, graafiline disainer Viktor Gurov. 

David Ferrando Giraut, kaader videost Catoptrophilia, 2014