Arheoloogiafestival - kihistusi pildist ja ruumist

NELJAPÄEVAL, 19. juunil 2014  kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis kuraator Maria Arusoo näitus "Arheoloogiafestival - kihistusi pildist ja ruumist".  Avamise juhatab sisse muusikaline performance Kogutud Taimede Salongis.

Näitus on avatud 20. juunist – 24. augustini 2014.

Kunstnikud: Kaisa Eiche & Urmo Mets, Elmgreen & Dragset, Dénes Farkas, Cyprien Gaillard, David Ferrando Giraut, Paul Kuimet, Ragnar Helgi Ólafsson, Triin Tamm, Simon van Til, Salla Tykkä, Anu Vahtra, Mare Vint

Kuraator: Maria Arusoo

 “Arheoloogiafestival – kihistusi pildist ja ruumist” tõukub kinnisideelisest suhtest oleviku “viltuste” olukordade vastu ja püüab neid reflekteerida, heites pilgu aja ja ruumi erinevatesse kihistustesse. Küsimuse alla seatakse representatsiooni olemus – maailma ja selle kujutamise keerukus. Näitus kulgeb läbi erinevate tasandite, dekonstrueerides füüsilise ja vaimse ruumi, püüdes arheoloogilise meetodi abil jõuda lähemale teadmisele, kuidas maailma kujutada või kas see üldse võimalik on. Näituse mõtestamisel on määravaks sisemise ja välimise, pärismaailma ja muuseumimaailma dialektiline suhe.

Arheoloogiafestival keskendub mälu, ajaloo ja ajalooliste narratiivide mõistetele. Siin kohtuvad linn ja muuseum, paljastatakse näitusemaastiku kihistused, kuhu kuuluvad kunst, vaataja ja arhitektuur, ning lõpuks ühinevad eluga lahutamatult loodus ja kunst. Vaatluse all on koha ja mälu omavaheline suhe ning ruumilise ja esteetilise kogemuse mõju inimese identiteedile. See näitus on rännak läbi muuseumi maastiku, mis toob nähtavale tänase päeva arheoloogia – mineviku ja tuleviku ühtekukkumise – kus selgub, et aeg on korraga mööduv ja lenduv ning ladestuv ja kuhjuv.

Näitusega kaasneb publikatsioon Entry Points. Stories of the Leaning House. Kogumikus on avaldatud Anu Vahtra visuaalne essee Museum 1-5 ning Kaisa Eiche, Ragnar Helgi Ólafssoni, Tanel Randeri ja Valentinas Klimasauškase esseed, proosa ja luule. Raamatu kujundas Mikk Heinsoo.

Näituse tiim: Marika Agu (koordinaator); Mikk Heinsoo (graafiline disainer); Tõnu Narro, Kaarel Narro, Kristjan Nagla, Olavi Sander, Arvi Kuld (installatsioon); Hanna-Liis Kont, Solveig Jahnke, Ruta Rannu (kommunikatsioon ja avamine); Sten Ojavee, Rebeka Põldsam (kuraatori assistendid); Ago Teedema (raamimine), Nele Ambos (konservaator); Kadri Asmer (graafika kogud). Suur tänu ka Tartu Kunstimuuseumi direktorile Rael Artelile.

Korraldajad: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Tartu Kunstimuuseum

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Kulturkontakt Nord

Täname: Sprüth Magers, Victoria Miro, Museum Morsbroich, Studio Elmgreen & Dragset, Galerie Perrotin, Eesti Kunstimuuseum, KLG Eesti, Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu Ülikooli Kunstimuuseum, Tartu Ülikooli Botaanikaaed, Trükimuuseum, Tartu Kõrgem Kunstikool, Fotokunstnike Ühendus, Kulbert, Pelltech, Kemmerling, Pepler Hostel, Pallas Hotell, Hansabuss, Salvest, A. Le Coq, Eesti Maaülikooli Polli Aiandusuuringute Keskus, LTT, Eesti Teatriliit, Tartu Linnavalitsus, Selver, Liviko, Silver Agu, Anneli Elme, Viktor Gurov, Mikk Heinsoo, Vesa Humalisto, Jaana Jüris, Ester Kannelmäe, Elin Kard, Rachel Kinbar, Helle Kont, Neeme Külm, Märt-Matis Lill, Triinu Meres, Priit Rist, Martin Rünk, Siim Saadoja, Eron Sakur, Martin Sakur, Sanne Sild, Taavi Suisalu, Maarja Talts, Timo Toots, Kristiina Tuubel, Reimo Võsa-Tangsoo, Tõnu Uustalu ja kõiki, kes on aidanud projektil teoks saada!

Lisainfo: 
Maria Arusoo (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) 
maria@cca.ee
www.cca.ee 

Hanna-Liis Kont (Tartu Kunstimuuseum) 
hannaliis@tartmus.ee  

Tartu Kunstimuuseum
Raekoja plats 18
K, R–P 11–18
N 11–21
www.tartmus.ee
www.facebook.com/tartmus

 
 
 

Graafiline disain Mikk Heinsoo