Kristina Normani “Suveniir” 10 Manifesta biennaalil

PRESSITEADE

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

20.07.2014

Pühapäeval, 20. juulil kell 12:00 avab Kristina Norman Palee väljakul Peterburis skulptuuri, teeb koos Alevtina Kakidžega (Ukraina) giidituuri ning kell 19:00 näitab Ermitaaži Kindralstaabi hoones uut videot, mis kõik kokku moodustab teose “Suveniir”. Projekt on osa Manifesta 10 avaliku ruumi kunstiprogrammist, mida kureerib Joanna Warzsa.

Kunstnik püstitab kesksuvel Talvepalee ette jõulupuu konstruktsiooni, sest päris kuusepuid suurlinnades enam jõuludelgi ei püstitata. Metallkonstruktsioon on maamärgiks kunstniku loodud kriitiliselt mõtestatud ruumis, mis vaatleb ajaloolisi “tõdesid”. Nimelt annab installatsioon võimaluse mõelda erinevatele visuaalsetele ja tähenduslikele sarnasustele kõikides endistes Nõukogude Liidu riikides, ent enim möödunud aasta novembrist alates maailma tähelepanu keskmes olnud Kiievi Maidani väljakule. Samal ajal kujutab “Suveniir” väljakut post-sovjetliku ühiskonna keskustelude ja muutustele tundliku keskmena.

Kristina Norman esines 2009. aastal Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljonis näitusega After War (2009), mis käsitles Eesti lähiajalugu pronksiöö sündmuste valguses. Hiljem on Norman osalenud paljudel rahvusvahelistel näitustel teostega, mis käsitlevad keerukaid lähiajaloosündmusi ning nende tagajärgi üksikisiku tasandil nii poliitikas kui avalikus ruumis. 2014. aastal esilinastus Kristina Normani ja Meelis Muhu dokumentaalfilm PMR Transnistria vabariigist, mida rahvusvaheliselt pole tunnustatud kogu riigi 20-aastase ajaloo vältel.

Uue videoteose tiiserid: https://vimeo.com/99124741 ja https://vimeo.com/99124740

Lisainfot leiate http://cal.manifesta10.org/en/event/209 ja www.cca.ee

Pressiteate koostas Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus