Kõhe tunne?! / Feeling Queezy?!

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum esitlevad:

Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM), Põhja pst 35, Tallinn
2. august - 7. september, T-P 13-19

Avamine reedel, 1. augustil kell 18.00. Avamisel esinevad performance'itega Mischa Badasyan, Sandra Jõgeva, Kaja Kann, Flo Kasearu & Epp Kubu, Mimosa Pale ning muusikat mängivad DJ-d Hašš ja Neo Zion!

Kuraator: Rebeka Põldsam (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus)
Kunstnikud: Antonia Baehr, Adam Christensen, Dénes Farkas, Kadi Estland, Danielle Kaganov, Neeme Külm, Jannicke Låker, Maren Poel, Kristin Reiman, Jaanus Samma, Ariel Schlesinger, Laivi, Triin Tamm, Anu Vahtra
Kujundaja: Brit Pavelson

Näitusega kaasneb 1. ja 16. augustil perfomance-programm, mida kureerivad Arthur Arula ja Kertu Moppel ning inglise-eestikeelne lugemik Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!

Näitusel Feeling Queezy?! ehk eestindatult Kõhe tunne?! luuakse turvaline keskkond katsetamaks ülesaamist hirmudest ning tiivustamaks vaataja püüdlusi saama eneseteadlikuks, mis on igasuguse emantsipatsiooni aluseks. Mõiste queezy on Jennifer Boydi loodud kontseptsioon, mis ühendab mõisted queer ja queasy ehk eesti keeles ‘kväär’ ja ‘pööritustunne’. Kogu näituse kontseptsiooni lähtepunktiks on arusaam, et end väljaarvatu või veidrana tundmine väljendub pööritusena, mis õnneks enamasti möödub.

Feeling Queezy?! on kokku pandud eesmärgiga eksponeerida teoseid, millega kohtudes võiks vaatajat tabada enda äratundmine teose puändis. Keha ja mõistuse vahelisi seoseid esile kutsuvad abstraktsed installatsioonid on igale vaatajale arusaadavad isemoodi, vastavalt elus kogetule. Mitmed teosed näitusel Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?! kujutavad ärevusttekitavaid olukordi, mille üle näitusekeskkonnas on hea rahulikult järgi mõelda.

Näitusele Feeling Queezy?! saab igaüks läheneda vastavalt oma sisemisele elu ja maailma kogemise huvile. Feeling Queezy?! puhul on oluline püüda mõtestada nii seda, mis vaatajat isiklikult puudutab kui ka seda, mis jääb kuidagi kaugeks. See ei pruugi alati olla lihtne, kuid näituse kõige olulisem sõnum ongi, et vaja on vaprust. Mõnikord nõuab vaprust hommikul voodist tõusmine, teinekord suve esimene suplus, kuid suurimat julgust nõuab alati elule silma vaatamine end kaotamata. Iga inimene seisab vahel silmitsi keeruliste olukordade ja vaatepiltidega, kuid oluline on need raskused ja hirmud lõpuks ületada.

Näituse performance programmi on kokku pannud Arthur Arula ja Kertu Moppel. 1. augustil esinevad näituse avamisel performance'itega politoloogia taustaga Mischa Badasyan Berliinist (http://www.mischabadasyan.com/), Soomest pärit skulptor ja etenduskunstnik Mimosa Pale (http://mimosapale.com/). Eesti kunstnikest esinevad avamisel Kaja Kann, Sandra Jõgeva ning duona Flo Kasearu ja Epp Kubu. Performance'ite programm jätkub EKKMis 16. augustil koos Müürilehe Festivaliga, kus performance'itega esinevad kunstnikud Eestist, Küproselt, Soomest ja Suurbritanniast.

„Feeling Queezy?!” lugemik-giidi on valitud olulisemad esseed kaasaegsed queer-kunsti teoreetilised esseed, mis olid näituse koostamise teoreetiliseks raamiks ja inspiratsiooniks. Raamatus on avaldatud esseed Jennifer Boydilt, Renate Lorenzilt ja Eve Kosofsky Sedgwickilt. Esseed tõlkisid Martin Rünk ja Ellu Maar, toimetas Ester Kangur ja kujundas Brit Pavelson.

Olete väga oodatud!

Näitus sünnib Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse koostöös Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumiga.

Täname toetuse eest: Eesti Kultuurkapital, Nordic Culture Fund, AVA Ekspress, EKKMi installatsioonitiim Marten Esko, Neeme Külm, Johannes Säre ja Kadri Villand, Maria Arusoo, Viktor Gurov, Anders Härm, Ahto Kasuk, Rainer Kattel, Sten Ojavee, Koit Randmäe, Sirje Rump, Kalle Tikas, Härmo Väljaste, Michael O'Rourke, transcript Verlag, Duke University Press, A&A Lingua, Artishoki biennaal, Kuku klubi, Matjaz Mausser Collection, Gregor Podnar Galerija, Nordic Baltic Queer Art Network, Müürileht, kõiki sõpru ja kolleege, kes on olnud toeks nõu ja jõuga

Lisainfo:
Rebeka Põldsam
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
rebeka@cca.ee
+372 631 40 50