KKEK uudiskiri august-september 2014
KAASAEGSE KUNSTI EESTI KESKUSE UUDISKIRI AUGUST-SEPTEMBER 2014
19. september avatakse Tõnis Saadoja näitus “Arhitektuurifoto väikese poisiga – õlimaalid lõuendil”.
19. september kell 18.00 avatakse Kreenholmi kunagise direktori John Carri historitsistlikus villas Tõnis Saadoja isiknäitus “Arhitektuurifoto väikese poisiga - õlimaalid lõuendil”.
Tõnis Saadoja on kirjeldanud oma uut maaliseeriat kui täiskasvanud inimese lavastuslikku tagasivaadet sellele, kuidas lapsepõlv võib tunduda nüüd, kolmekümnendates. Illustreerivad kompositsioonid keskkonna mõjust inimesele on esitatud viie fotorealistliku maalina, kus kümneid kordi suurendatud (taskuformaadis) polaroidfotode mulaažid kordavad ebaproportsionaalseid suhteid piltidel kujutatud majade ning väikse lapse vahel.
Näitusega kaasneb publikuprogramm PÖFFi filmilinastuste, giidituuridega näitusel ja Kreenholmi territooriumil, loengute ja kontsertidega. Publikuprogramm püüab pakkuda erinevaid kunsti kogemise viise samas näitusekeskkonnas. Lisaks publikuprogrammile on kunstipedagookia spetsialist Anneli Porri näituse jaoks koostanud spetsiaalse haridusprogrammi lastele, täiskasvanutele ja peredele.
Näitusele eelneval nädalal ilmub Postimehe vahel eesti- ja venekeelne näituse konteksti ja teoseid avav trükis, mille koostas Eero Epner koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.
Näitusele sõidab Tallinnast Narva ja tagasi eraldi buss, kuhu saab end kirja panna press@cca.ee.
Näituse kohta vaadake lisa www.cca.ee ja peagiavatavat ürituse Facebooki lehte. Lisainfo: sten@cca.ee ja pressiinfo: press@cca.ee
Näitus jääb avatuks kuni 19. oktoobrini ja asub aadressil Joala 18, Narva.
Vaata ka saadet Meie Aja Kunst Tõnis Saadojast http://etv2.err.ee/v/kultuur/meie_aja_kunst/saated/398160ba-85a7-4484-bbf2-9e7146a64a88
Rebeka Põldsami näitus "Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!" EKKMis
7. septembril lõpeb Rebeka Põldsami kuraatorinäitus “Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!” EKKMis. Viimasel päeval on kuraator terve päeva 13:00-19:00 näitusel ja tutvustab teoseid ning jagab muljeid, mis näituse jooksul juhtus. Feeling Queezy?! on kokku pandud eesmärgiga eksponeerida teoseid, millega kohtudes võiks vaatajat tabada enda äratundmine teose puändis. Keha ja mõistuse vahelisi seoseid esile kutsuvad abstraktsed installatsioonid on igale vaatajale arusaadavad isemoodi, vastavalt elus kogetule. Mitmed teosed näitusel Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?! kujutavad ärevusttekitavaid olukordi, mille üle näitusekeskkonnas on hea rahulikult järgi mõelda.
KKEK otsib uudiskirja toimetajat!
KKEK soovib oma uudiskirja hakata välja andma senisest tihemini ja mitmekülgsemana. Selleks otsime uudiskirjale uut toimetajat, kes oskaks hästi kirjutada, oleks kursis kaasaegse kunsti sündmustega Eestis ning oskaks püstitada olulisi küsimusi kunstielu kohta. Uudiskiri sünnib koostöös KKEKi tiimi, graafiliste disainerite ja keeletoimetajaga.
Kui olete sobiv kandidaat, ootame teie CV-d ja motivatsioonikirja neljapäevaks, 11. septembriks e-posti aadressil post@cca.ee. Täpsem info telefonil 631 40 50.
22. septembril Rahvusvaheline fookus: USA Idarannik
Esmaspäeval, 22. septembril kell 17:00 esineb kunstiteadlane ja kriitik Niels Van Tomme KKEKi ja EKKAKi koostöös järjekordses loenguseerias Rahvusvaheline fookus: USA Idarannik. Van Tomme elab New Yorgis ja töötab Baltimore’is. Ta on kirjutanud olulistesse kunstiajakirjadesse, rahvusvahelistesse kunstiajakirjadesse ja kataloogidesse. Tema meelisteemadeks on aeg ja raha kaasaegses kunstis.
KKEKi lugemisgrupp NÄITUS
Teisipäeval, 30. septembril kell 18.00 võetakse uue hooaja lugemisgrupis ette Raul Kelleri isiknäitus “What You Hear is What You Get (Mostly)” EKKMis. Seekordses lugemisgrupis analüüsivad näitust koos Sten Ojaveega külalistena kriitik ja MIMproject liige Andrus Laansalu ning kirglik muusikahuviline ning Artishok Recordsi kamba värske liige Triin Niinemets. Näitust saab näha alates 18. septembrist EKKM-is, aadressil Põhja pst 35. Lugemisgruppi veab Sten Ojavee.
Uued praktikandid
Augustiks täienesid KKEKi read kolme praktikandiga, kes täiendasid KKEKi arhiive. Riin-Kärt Ranne värskendas kunstnike veebiarhiivi, Sandra-Laura Luhtein täiendas videokogu ning Liisa-Helena Lumberg kirjutas läbi KKEKi korraldatud näituste ajalugu 1990. aastatel. Uuendused saavad kõikidesse andmebaasidesse kantud õige pea!
Kõik, kes on huvitatud praktikavõimalustest KKEKis, palun võtke ühendust post@cca.ee või 631 40 50.
Videoõhtu: DAVID FERRANDO GIRAUT
Esmaspäeval, 1. septembril kell 18:00 pidas videokunstnik David Ferrando Giraut KKEKis autoriõhtu, kuhu tuli 60 külalist. Kunstnik põimib oma uurimuslikes videotes osavalt ajaloouurimuse tänapäevaga arutlemaks päevapoliitiliste ja ühiskondlike probleemide üle Lääne kultuuriruumis. Viimastel aastatel on Giraut oma videotes käsitlenud iPhone'i rolli inimeste enesekuvandis, taastuvenergia poliitikat Hispaanias, looduse rolli kultuuris. Kunstnik esines hiljuti videoga “Katoptrofiilia” (2014) Maria Arusoo näitusel “Arheoloogiafestival – kihistusi pildist ja ruumist”. Videoõhtul näitab kunstnik läbilõiget oma videotest ning räägib pööretest oma loomingus. Kunstniku vestlust juhib Maria Arusoo. Üritus on inglise keeles.
Vaata ka kunstniku kodulehekülge http://sites.3vases.com/davidferrandogiraut
Baltic Exhibition Malmö Modernas
Moderna Museet Malmös korraldab 2014 aasta sügisel taaskord Baltikumi näituse, mis toimus esmakordselt 1914. aastal. Näitus avatakse 20. septembril 2014 ning suletakse 25. jaanuaril 2015. Baltic Exhibitioni tunnustamiseks on seekordsele näitusele valitud lisaks Põhjamaade kunstnikele osalema ka Balti riikide kunstnikud. Näituse kuraator Andreas Nilsson ja kaaskuraator Maija Rudovska on Eesti kunstnikest valinud näitusele osalema Marju Mutsu ja Anna-Stina Treumundi, Kristina Normani, Visible Solution OÜ.
Ilmusid kogumikud “Entry Points” ja “Feeling Queezy?!”
Sel suvel andis KKEK lisaks Eesti kunsti manuaalile välja kaks lugemikku. Maria Arusoo koostas kogumiku „Entry Points. Stories of the Leaning House,“ mis saatis näitust “Arheoloogiafestival - kihistusi pildist ja ruumist.” Kogumiku tekstid toetuvad Anu Vahtra visuaalsele esseele Tartu Kunstimuuseumi Raekoja platsi majast. Ingliskeelsed tekstid kirjutasid Kaisa Eiche, Ragnar Helgi Ólafsson, Valentinas Malasauskas jaTanel Rander. Kogumiku kujundas Mikk Heinsoo.
Teiseks ilmus Rebeka Põldsami koostatud lugemik ja näitusegiid “Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!” kuhu on koondatud olulisemad kaasaegse queer-kunsti mõtestavad esseed, mis olid näituse koostamise teoreetiliseks raamiks ja inspiratsiooniks. Raamatus on avaldatud esseed Jennifer Boydilt, Renate Lorenzilt ja Eve Kosofsky Sedgwickilt. Esseed tõlkisid eesti keelde Martin Rünk ja Ellu Maar, toimetas Ester Kangur ja kujundas Brit Pavelson.
Mõlemad kogumikud on saadavalt KKEKis, Tartu Kunstimuuseumis ja Lugemiku raamatupoes.
EKKMi Teooriaklubi
KKEKi projektijuht-kuraator Rebeka Põldsam juhib koos Airi Triisbergiga uut hooaega EKKMi Teooriaklubi raadiosaateid, mille algataja on Anders Härm. Saade valmib EKKMi ja ERRi koostöös ning läheb eetrisse alates 19. septembrist kell 11:00 iga reede Klassikaraadios. Esimesed kaks saadet toetuvad KKEKi suvenäitusele “Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!”.
TULEKUL: Manifesta 10 On Board
7.-11. oktoobrini korraldavad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koostöös Manifesta 10. biennaali, Soome Frame'i ja Norra OCAga M10 haridusprogrammi osana konverentsi ja 3-päevase reisi MANIFESTA 10 On Board. M10 On Boardile on oodatud kunstnikud, tudengid ja kunstiprofessionaalid, et koos sõita Helsingist Peterburi 7. oktoobri ööl vastu 8. oktoobrit. Konverentsi peateemadeks on sõnavabadus ja tsensuur erinevates kultuurides Põhjamaade, Baltimaade, vana Euroopa ja Peterburi kontekstis. Kuidas mõjutab tsensuur ja enesetsensuur kunstnike loomingut, kuidas kunstiinstitutsioonide tööd? Kõik on oodatud!
Jälgi uudiseid www.cca.ee ja http://manifesta.org