Jan Verwoert Tallinnas

Neljapäeval, 12. novembril kell 18:00 peab tunnustatud kunstiteoreetik ja Oslo Kunstiakadeemia professor Jan Verwoert Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6) avaliku loengu “Whipped Cream for the Walking Dead” (“Vahukoor zombidele”). 

Materiaalne maailm pakub meile iga päev üha rohkem asju, mida osta ja karta, samas öösiti helgivad me näod LED-ekraanide säras, otsides netist õiget elu. Kas sõda lõppes viiekümnendatel? Või saab nurki nüüd efektiivsemalt tablettidega siluda? Mis teha, kui kuhu me ka ei läheks online’is või päriselus, peame ikka kaasa vedama oma keha?

Võib tunduda, et üks võimalus olukorraga kohanemiseks oleks muuta elu pelgalt kumaks, sama ülevalt loiuks nagu ekraan. Olla õndsad zombid, kes enam ei tunne, et nad ei tunne, sest nad on kaotanud seedimisvõime ega saa enam süüa ihaldatud toitu ega võta enam grammigi kaalus juurde. Kes ei usuks, kui Lana del Ray laulab sumedalt unisel häälel, et tema soovide tipp on rannas end pilve tõmmata?

Aga mis siis, kui hing ikka peksleb ja ihaleb toidu järele ning heidab meid tagasi asjade, inimeste, lubaduste ja online horskoopide maailma? Mis oleks, kui katsuks kuidagi vastata Bifo Berardi tõstatatud küsimusele “Kuhu me oma ümarad kered panema peaksime?”

Jan Verwoert on tunnustatud kunstiteoreetik ja kirjanik, ajakirja Frieze kaastoimetaja, teooria professor Oslo Kunstiakadeemias ja Piet Zwarti Instituudis Rotterdamis. Ta on kirjutanud raamatud “Bas Jan Ader: In Search of the Miraculous” (MIT Press / Afterall Books 2006), “Tell Me What You Want What You Really Really Want” (Sternberg Press/Piet Zwart Institute 2010), koos Michael Stevensoniga “Animal Spirits — Fables in the Parlance of Our Time” (JRP, Zurich 2013) ning viimati “Cookie!” (Sternberg Press/Piet Zwart Inst. 2014).

13. novembril annab Jan Verwoert KTIs seminari kunstist kirjutamisest, kuhu saab eelregistreerida kirjutades Ingrid Ruudile ingrid.ruudi@artun.ee. Sel reedel, 6. novembril kell 14:00 ootame kõiki huvilisi KKEKi Jan Verwoerti lugemisgruppi, kus arutame Verwoerti kirjutiste üle, tekstide saamiseks kirjutage Rebeka Põldsamile rebeka@cca.ee 

Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse instituut koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega korraldavad 2015/2016 õppeaastal avalike loengute ja seminaride seeria, kuhu on kutsutakse esinema kaasaegse kunstimaailma olulisemad kuraatorid, kriitikud ja teoreetikud. Kõikidele loengutele eelnevad külalise kirjutatu lugemisgrupid kõigile huvilistele KKEKi kontoris. Seeria esimesed esinejad on tunnustatud kunstiteoreetik ja kirjanik Jan Verwoert, kes külastab Tallinnat novembris, ning kuraator ja kuraatorluse uurija Beatrice von Biscmarck, kes tuleb detsembris. Avalike loengute seeriat toetavad Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Loengut saab järgi vaadata Eesti Kunstiakadeemia Vimeo lehelt.