Orit Gat Tallinnas

Kolmapäeval, 17. veebruaril kell 18:00 peab tunnustatud kunstikriitik ja mitmete mainekate väljaannete toimetaja Orit Gat Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6) avaliku loengu "If it looks like zeitgeist, it might be anxiety" ("Mis tundub nagu ajastu vaim, võib olla ärevus"). 

19. veebruaril juhib Orit Gat seminari kunstikriitikast KTIs, kuhu saab eelregistreerida kirjutades Karin Nugisele karin.nugis@artun.ee. Teisipäeval, 9. veebruaril kell 16:00 ootame kõiki huvilisi KKEKi Orit Gati lugemisgruppi, kus arutame Gati kirjutiste üle. Viited lugemisgrupi tekstidele leiate altpoolt.

Mis tundub nagu ajastu vaim, võib olla ärevus

Suurbritannia populaarse telekanali Channel 4 tipptehnoloogiast kõneleva seriaali "Must peegel" (Black Mirror) looja Charlie Brooker kirjeldas Guardiani artiklis oma seriaali miljööd "õndsuse ja ebamugavuse piirialana". Meie suhet tehnikaga iseloomustab kummastav segu lummast, sõltuvusest, hirmust ja imetlusest. Mis saab selles kontekstis kunstist? Orit Gat vaatleb oma loengus kunsti rolli võrgustunud maailmas, kiigates kunsti esitlemise ja levitamise online-platvormidele ning diskursustele, mis neist on ja mis neist ei ole välja kasvanud. Viimastel aastatel on korraldatud hulgaliselt infot, internetti ja tehnikat käsitlevale kunstile pühendatud näituseid. Seda trendi paistab eelkõige toitvat mahajäämise hirm.


Seminar "Olla ebameeldiv: negatiivsest kriitikast"

Kunstikriitika on enamasti loomupäraselt viisakas. 19. veebruari seminariks loeme valiku filmi-, toidu- ja kunstikriitika arvustusi, arutame negatiivse kriitika ja kriitiku positsiooni üle selles rollis. Vaatame, kuidas mõjutavad negatiivset kriitikat kunstiturg ja geograafiline asukoht, ning mõtleme, kuidas kunstiarvustused on jätkuvalt kasulikud, kuidas negatiivne arvustus võib olla tulus ning kuidas on internet kriitikamaastikku muutnud.

Seminari kohustuslik kirjandus https://www.dropbox.com/sh/rdza2ud2631xcjh/AACxy5Zre_-3aH2Wdol9qyFUa?dl=0

Orit Gat on New Yorgis ja Londonis töötav kriitik. Ta kirjutab kaasaegsest kunstist, avaldamisest, interneti kultuurist ja nende kõigi ristumistest. Gat on avaldanud erinevates ajakirjades, sh frieze, ArtReview, Art Agenda, Flash Art, The Art Newspaper. Orit Gat on erinumbrite toimetaja Rhizome'is ja WdW Review's ning The White Review ja Momuse kaastoimetaja. 2015. aastal pälvis Orit Gat Creative Capital/Warhol Foundation Arts Writers stipendiumi lühivormide kirjutamise kategoorias.

Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse instituut koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega korraldavad 2015/2016 õppeaastal avalike loengute ja seminaride seeria, kuhu kutsutakse esinema kaasaegse kunstimaailma olulisemad kuraatorid, kriitikud ja teoreetikud. Kõikidele loengutele eelnevad külalise kirjutatu lugemisgrupid kõigile huvilistele KKEKi kontoris. 2016. aastal esinevad seerias Joanna Figiel, Orit Gat, Carolyn Christov-Bakargiev, Dorothea von Hantelmann ja Jörg Heiser. Avalike loengute seeriat toetavad Eesti Kultuurkapital ja kultuuriministeerium.

Lugemisgrupi lugemismaterjalid:

Orit Gat talk at SuperScript 2015 https://www.youtube.com/watch?v=DMwi8_dSaug

Orit Gat, "What is an Art Critic Doing at an Art Fair?," MOMUS. http://momus.ca/what-is-an-art-critic-doing-at-an-art-fair/

Orit Gat, The Thumbnail, FlashArt. http://www.flashartonline.com/article/the-thumbnail/

Orit Gat, The Future, WdW Review. http://wdwreview.org/sediments/future/