Rahvusvaheline konverents "Kunst digikapitalismi ajastul"
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kutsub:
Rahvusvaheline konverents „Kunst digikapitalismi ajastul“
5. ja 6. mail 2016 Arhitektuurikeskuses (Põhja pst 27a)
Rahvusvaheline konverents „Kunst digikapitalismi ajastul“ keskendub kaasaegsele töökultuurilekunstivälja kontekstis. Milliseid funktsioone võiks riiklikult rahastatud kunstiinsitutsioonid tänases päevas täita? Kuidas sobituvad Eesti kunstiinstitutsioonid 1990ndatel välja arenenud kunstisüsteemi? Kuidas on võimalik vastu pidada kunstnikuna süsteemis, mis pidevalt nõuab kunstnikult uusi vaimustavaid teoseid? Konverentsi peaesineja on itaalia filosoof, aktivist ja marksistlik mõtleja Franco „Bifo“ Berardi. Paneelides kõnelevad kunstiinstitutsioonide esindajad, kunstnikud ja teoreetikud. Kõik diskussioonid on avatud ka publikule, et üheskoos kaardistada ja lahendada olulisimad probleemid tänase kaasaegse kunsti elu korralduses.
Neljapäev, 5.mai
11:30 Tervitussõnad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuselt
11:45 Daniele Monticelli (Tallinna Ülikool) juhatab sisse peaesineja
12:00 Peaesineja Franco „Bifo“Berardi loeng
Franco Berardi uusim teos “AND. Phenomenology of the End” (Semiotext(e), 2015) analüüsib esteetilises ja emotsionaalses plaanis toimuvaid muutusi kaasajal. Autor pakub, et nende muutuste põhjustajaks on semiokapitalismi omadus teisendada inimlikke omadusi: meie ajataju, meie tundlikkust, meie suhtlust teiste inimestega ja meie võimet kujutada ette tulevikku. Töötingimuste ebakindlus ja fragmenteeritus on käima tõmmanud suured muudatused psühhosfääris ja selle tulemusi näeb psühhopatoloogiliste haiguste, nagu post-traumaatilise stressi, autismi, paanikahäirete ja tähelepanuhäirete jõudsas kasvus. Joonistades selgelt välja kapitalistliku globaliseerumise esteetilise genealoogia, näitab Berardi, kuidas oleme kapitali märgilises liikumises jõudnud niivõrd keerulisse punkti, et me ei suuda enam ülemäärast informatsioonivoogu läbi töötada. Valitseva karjavaimu tõttu on saanud võimatuks öelda “ei”, sest sotsiaalne käitumine on sattunud suhtlusmustrite lõksu, mille moodustavad tehno-lingvistilised masinad, nutitelefonid, igas suuruses ekraanid ning kõik need tundlikud ja emotsionaalsed seadmed viivad organismi hävitamiseni, allutades selle pidevale võistlusele ja kiirendamisele.
Võluva kõnelejana tuntud Franco ‘Bifo’ Berardi loeng tõstatabki erinevaid küsimusi kaasaegsest maailmast, selle probleemidest ja võimalikest lahendustest.
13:15 Vestlusring Franco ‘Bifo’ Berardiga, mida modereerib Daniele Monticelli
14:00 Lõuna. Süüa tuleb pakkuma Hungry Karl
15:00 Vestluspaneel "Kogukonnakunst ja uued kunstiinstitutsioonid".
Pärast majanduslangust on üleilmselt alanud kogukonnaprojektide buum. Kunstnikud töötavad residentuurides või algatavad projektiruume väljaspool linnade prestiižeid keskuseid, et luua inimesi ühendavat kultuuri. Kõige tuntumad sarnased projektid on ilmselt Showroom Londonis, Konsthall Tensta Stockholmis, Lost Property Amsterdamis, Wohnung movement Kreuzbergis, WAGE Brooklynis, ning kohalike näidetena Metropoli galerii, Nancy Nakamura Ideederiiul ja Kraam Tallinnas. Buumina levinud formaadist on kasvanud välja juba järgmised formaadid, mida saab ka rahvusvaheliselt turustada. Millest tekkis kogukonnakunsti buum? Millele see reageerib ja milliseks see tänaseks kujunenud on? Kas kogukonnakunst on juba saanud neoliberaalse struktuuri osaks? Millist rolli mängivad selles kunstnike residentuurid?
Osalejad: Valeria Graziano (Queen Mary ülikool), Grégory Castera (Forms of Council) ja Haye Huib van der Werf (Jan van Eycki Akadeemia).
Moderaator: Rebeka Põldsam.
17:00 Päeva kokkuvõteMari Peeglilt (Eesti Päevelehe kultuuritoimetaja)
Reede, 6.mai
11:00 Vestluspaneel "Kunstnike surve, vabakutseliste võimalused"
Teemad: Paneeli teemad keskenduvad vabakutselise kunstitöötaja väljavaadetele semiokapitalismi kiirendatud töökultuuriga ajajärgul. Kunstnikele seatud nõudmine on olla geenius, kes toodab kogu aeg uusi tooteid, kuid samas ei saa need olla liiga erinevad nendest, millega kunstnik kuulsaks on saanud. Kui kaua on võimalik selles pidevalt kiirenevas tsüklis vastu pidada? Mis on post-internet kunstniku staatus? Täpsem info juba õige pea!
Osalejad: Katja Novitskova, Stephan Dillemuth
Moderaator: Margit Säde
13:00 Lõuna. Süüa tuleb pakkuma Hungry Karl.
14:00 Vestluspaneel "Ootused impordile ja ekspordile".
Teemad: Nii Temnikova&Kasela galerii kui ka EKKAKi asutamise eesmärgiks aastal 2010 oli elavdada Eesti kunstiturgu kohalikul ja rahvusvahelisel tasandil. Kui üldiselt pärinevad kunstiäri finantsid erakapitalilt, on Eesti ja teiste ääremaade oluliseks erinevuseks riiklik toetus kunstimessidel osalemisele. Milline võiks olla sellise majandusmudeli tulevik? Milliste dilemmade ees seistakse 2016. aastal kunstiturgu arendades? Milline roll jääb sel juhul avalikele asutustele, mis ei ekspordi kunsti müügieesmärkidel?
Osalejad: Taru Elfving (Frame Finland), Olga Temnikova (Temnikova ja Kasela galerii), Maria-Kristiina Soomre (Kultuuriministeerium), Kadri Laas (Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus).
Moderaator: Maria Arusoo.
17:00 Teise päeva kokkuvõte Kadri Karrolt (Eesti Ekspressi kultuurilisa juhataja)
17:15 Lõppsõnad Maria Arusoolt ja Rebeka Põldsamilt
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Prantsuse Instituut, fritz-kola Eesti, Selveri Köök, Nordic-Baltic Mobility Programme for Culture
Üritus Facebookis: https://www.facebook.com/events/501562533385286/
Üritusele saab registreeruda siin . Konverentsi osalustasu on 5 EUR, tudengitele tudengikaardi ettenäitamisel tasuta.