Marko Stamenkovic Tallinnas

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kutsub:

22. augustil 2016 kell 17 olete oodatud kunstiteadlase Marko Stamenkovici avalikule loengule. 

HELLO FROM THE OTHER SIDE

Euroopa, ränded ja keisri uued rõivad

Marko Stamenkovic vaatleb oma loengus “Hello From The Other Side” kaasaja mehelikkuse kriisi ja Euroopa rändeolukorda kunstiteadlase pilguga.

Kuidas sisenevad tänapäeva “Euroopa põgenike kriisi” reservaati intiimsus, maskuliinsus ja inter-maskuliinne privaatsus? See ettekanne on jutustus “välispoliitikast” Euroopa ja teise poole vahel: see on kutsung mõtestama ja ümber mõtestama, mis määrani mõlemad pooled on kaasatud nii-öelda integratsiooniprotsessi, mis sobituks meie võimega ette kujutada “glamuursemat elu” kõigile ja samal ajal ka nii, et kõik sellest osa saaksid.

Pole mingi saladus: rännata välja ootuspärasest, kas poliitiliselt korrektsest või ebakorrektsest olukorrast, pöörates tähelepanu sellele ja seotud probleemidele, annab kätte ainult veel ühe võimaluse praktiseerida sõnade ja piltide (või nende puudumisega kaasnevat) võimu inimliigis laiemalt – nende elude ja surmade, nende pahede ja voorustega ja teise ees tekkiva identiteedikriisiga. Kas te olete selleks valmis?

Marko Stamenkovic (1977) on kunstiajaloolane, kriitik ja kuraator Lõuna-Serbiast. Stamenkovici kuraatoritee algus jääb 2001. aastasse, kui ta veetis oma esimese praktika New Yorgi Artists Space’is, mis juhtus olema samas septembrikuus kui 9/11  terrioriakt. See kokkusattumus jättis tugeva jälje Stamenkovici vaadetele nii kunstis kui ka ühiskonnaelus. Oma filosoofia doktoritöös Ghenti ülikoolis (2014) uuris ta enesetapufenomeni kui üleilmastunud meediakultuuri sümptomit. 2016. aasta aprillikuus viibis ta MuseumsQuartier Wien/Q21 kunstiresidentuuris, kuhu ta kutsus BMEIA (Austria Euroopa asjade, integratsiooni ja välispoliitika föderaalministeerium).

Liitu üritusega Facebookis.

 

Dejan Kaludjerovic, Violet Strong Boy, from the series The Future Belong To Us I, 2002. Screen print, 65 x 50 cm. Courtesy of the artist.
MuseumsQuartier Wien