2018. aasta Balti triennaali kuraator on Vincent Honoré

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskus ja Riia Kunstikeskus kim? annavad teada:  

13. Balti triennaali kuraator on Londoni maineka galerii David Robert Art Foundationi direktor ja kuraator Vincent Honoré. Ta on varem töötanud kuraatorina Tate Modernis (2004 – 2007) ja Pariisis Palais de Tokyos (2001 – 2004).

Honoré projekt Balti triennaalil, tööpealkirjaga “Give Up the Ghost” lähtub kaasaegsest ebakindlast poliitilisest ja tehnoloogilisest ajastust, kus erisused “enne-pärast”, “inimene-masin” või “subjekt-objekt” on muutumas. Sellesse ajastusse paigutab Honoré hübriidse ajaloo ja kultuuriga Balti riigid. Sel nädalal külastab Vincent Honoré Eestit, et tutvuda siinse kunstiväljaga.  

KKEKi juhataja Maria Arusoo: "Varem on Balti Triennaali peakorraldajaks olnud Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskus, kuid järgmist biennaali kutsusid nad korraldama ka KKEKi ja kim?-i. Eelmise aasta lõpus toimus visioonikonkurss, kuhu kutsusime osalema kolm rahvusvaheliselt tegusat kuraatorit. Võitjaks osutunud Vincent Honoré projekti puhul paistis silma eriliselt huvitav triennaali ülesehistus, läbitöötatud visioon, põnev visuaalkeel ning väga kaasaegne teemapüstitus."  

1979. aastal asutatud Balti triennaal on suurprojekt, millest on aastatega saanud oluline rahvusvaheline näitus Põhja-Euroopa regioonis. 13. triennaal toimub 2018. aasta jooksul erinevates paikades Leedus, Lätis ja Eestis. Triennaali ajaloos on see esimene kord, kui näitust korraldavad kõik kolm Balti riiki üheskoos.  

Kuraatori valis kolme kutsutud avalduste põhjal välja rahvusvaheline komisjon, kuhu kuulusid korraldavate organisatsioonide esindajad: Maria Arusoo Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusest, Kęstutis Kuizinas Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskusest ja Zane Onckule kim? Kaasaegse Kunsti Keskusest Riiast.

Vincent Honoré. Foto autor: Benoit Maire