Merike Estna ja Maria Metsalu New Yorgis

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja galerii Art in General (New York) kutsuvad:
 
17. novembril avatakse Maria Metsalu ja Merike Estna näitus “Soft Scrub, Hard Body, Liquid Presence” New Yorgi galeriis Art in General. Näituse kuraator on KKEKi juhataja Maria Arusoo. Näitus jääb avatuks 13. jaanuarini 2018.
 
Näituse avamisõhtul, 17. novembril kell 17-21 astuvad kunstnikud üles performance’itega: Merike Estna teosega “Red Herring” ja Maria Metsalu teosega “Mademoiselle X”. Etteasted on osa “Performa” biennaali programmist. Näituse ajal on galeriis avatud Lugemiku raamatupoe pop-up pood. 

Pealkirja “Soft Scrub, Hard Body, Liquid Presence” all käsitlevad kunstnikud oma teostes kaasaja inimese zombistunud olekut pidevalt kiirenevas, digimaailmast küllastunud ja ebakindlas ühiskonnas. Tekkinud on nõiaring paljude sissejuurdunud tavade, käitumis- ja hierahiamustritega, mis on visad kaduma ja millele lisandub veel uusi pingeid ja paineid. Naiskogemusest lähtudes küsitakse, kas stress, virtuaalse maailma ületarbimine, ebastabiilsed töötingimused, hirmutav tulevik ja pidev üksildus on muutnud inimloomust ning kas nõiad, kes ühiskonna ootustele ei vasta, põletatakse ikka veel tuleriidal?
 
Maria Metsalu (s 1990) teos toob fookusesse milleniumipõlvkonna seksuaalsuse ja keha politiseeritusse. Metsalu käsitleb praeguse aja probleeme oma keha kaudu, esitledes seda helendavalt elutuna nagu nutiseadme ekraani. Metsalu on Eesti performance-kunstnik, kes lõpetas 2016. aastal Amsterdami tantsukooli SNDO ning kuulub rahvusvahelisse performance-rühmitusse Young Boy Dancing Group. Tema soololovastus “Mademoiselle X” esietendus oktoobris 2017 Kanuti Gildi SAALis.
 
Merike Estna (s 1980) mõtestab oma teostes kaasaja sotsiaalseid probleeme, tuues fookusesse inimeksistentsi nostalgia ja romantika, mis hajuvad, muutuvad ja libisevad käest. Estna tõstatab oma teostes küsimuse traditsiooniliselt naistele omistatud töödest ja kutsub oma performatiivsetes maalides vaatajaid kunstiteostes osalema. Estna on õppinud maali Eesti Kunstiakadeemias, Goldsmith’s College’s Londonis. Hetkel näeb tema isikunäitust Kunstraumis Londonis, Eesti vaataja mäletab Estnat suurelt isikunäituselt “Merike Estna ja mina kui maal” (2014) Kumu kunstimuuseumis.
 
Näitus on osa Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Art in Generali galerii koostööprogrammist. Koostööprojekti raames oli 2016. aastal ARSi projektiruumis kahe USA kunstniku, David Kennedy Culteri ja Huntae Teejay Hwangi näitused. 9. detsembril on kinos Artis oodata New Yorgi kunstnike videoprogrammi.
 
Art in General alustas 1980. aastatel New Yorgis pöördelise galeriiga, mis töötas tänaste kunstimaailma tippudega ja korraldab tänapäeval erinevaid rahvusvahelisi projekte. Alates 2005. aastast on nad aidanud paljudel kunstnikel produtseerida teosed suurnäitustele nagu Whitney, Istanbuli, Veneetsia biennaalid ja suurtesse kunstiinstitutsioonidesse.
 
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus loodi 1992. aastal rahvusvaheliste kunstiprojektide eksperinstitutsioonina, mille mission on elavdada ja arendada Eesti kaasaegse kunsti välja, mõtestada kaasaegse kunsti hetkeolukorda ja osaleda ühiskonnaelu dialoogis. Alates aastast 1999 korraldab KKEK Eesti osalemist Veneetsia biennaalil ja alates 2016. aastast Balti triennaali kaaskorraldaja.

KKEK ja Art in General tänavad toetajaid: Eesti Kultuurkapital, Kanuti Gildi SAAL, Trust for Mutual Understanding, FUTURA, the International Visegrad Fund, The Asian Cultural Council, Commissioners’ Circle leaders Elaine Goldman, Richard Massey, Jeffery Larsen ja Joseph Bolduc; Commissioners’ Circle toetajad John ja Andrea Nylund ja David Solo; ja Commissioners’ Circle liikmed Nader Ansary, Rob Colangelo, Don Erenberg, Roya Khadjavi-Heidari, Mary Lapides, Eric Nylund, Leslie Ruff, Steve Shane.

Projekti teostumisele aitasid kaasa: Diana Wege, Maaike Gouwenberg, Roya Khadjavi, Anu Vahtra, Jennifer Boyd, PERFORMA 17, Antonio Trecel Diaz, Priit Raud, Eneli Järs, Kanuti Gildi SAAL, Temnikova & Kasela galerii, Nikola Kneževic, Young Boy Dancing Group, Annina Machaz, SPARK Makerlab, Sobarzo de Larraechea.

Merike Estna ja Maria Metsalu kuraator Maria Arusooga. Foto: Mark Raidpere