Rahvusvaheline laeng #4: Dieter Roelstraete

Üritus Facebookis

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituut kutsuvad:

Loenguseeria “Rahvusvaheline laeng” 2017/2018 õppeaastal

Dieter Roelstraete "Docu Drama" (documenta14, Chicago)
26.01 kell 10.15 seminar KVIs (Suur-Kloostri 11)
26.01 kell 18 loeng Teaduste Akadeemia saalis

Documenta14 kuraatorite tiimi endise liikmena vaatab Dieter Roelstraete tagasi seiklusele, milles aitas organiseerida suurimat kaasaegse kunsti näitust, mis kunagi on tehtud. Ta lähtub oma huvist kunsti kaasamise vastu nii-öelda teadmistepõhisesse majandusse, aina tihedama kunst-kui-uurimus võrgustiku ja kunstisüsteemi äärealade, perifeeriate ja üldise "väljaspoolsuse" vastu. Oma nägemust kuraatoripraktikast kirjeldab ta kahe 2017. aastal tähistatud olulise ajaloosündmuse, oktoobrirevolutsiooni ja reformatsiooni aastapäevade kontekstis. 

Dieter Roelstraete on rahvusvaheliselt tunnustatud kaasaegse kunsti kuraator, kes kuulus documenta14 kuraatorite tiimi ning alates eelmise aasta lõpust töötab kuraatorina mainekas uurimiskeskuses Neubauer Collegium for Culture and Society’s Chicagos. 

Varasemalt on ta töötanud kuraatorina Chicago kaasaegse kunsti muuseumis ja Antwerpeni kaasaegse kunsti muuseumis MuHKA, kus organiseeris näituseid kunstimaailma suurte nimedega, nagu Chantal Akerman, Liam Gillick, Lawrence Wiener ja mitmed teised. Roelstraete on avaldanud suurel hulgal kirjutisi kaasaegse kunsti ja filosoofia vallas nii erinevates kataloogides kui ka ajakirjades nagu Artforum, Art Review, e-flux, frieze, Metropolis M, Mousse, Magazine, Parkett, Texte zur Kunst. Ta on töötanud Afterall ajakirjas toimetajana ja asutanud ajakirja FR David. 

Loengule eelneb seminar 26.01 kell 10.15 EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudis (Suur-Kloostri 11). Seminari registreerumiseks ja lugemismaterjali saamiseks kirjutage palun karin.vicente@artun.ee.

Kõik loengud ja seminarid on tasuta ja inglise keeles. Loenguid salvestatakse ja jagatakse EKA Vimeo lehel.

Loenguseeria raames tulevad Tallinna rahvusvaheliselt tunnustatud kuraatorid ja kriitikud, kes tutvustavad oma praktikat, töömeetodeid ning jagavad seminarides nõuandeid väljal alustavatele tudengitele. Sarjaga tähistatakse kuraatori õppesuuna avamist KVI magistrantuuris. 

2017. aastal käisid seeria raames Tallinnas Vincent Honoré (09.11), kuraator Vasif Kortun (23.11), kuraator Martha Kirszenbaum (07.12). 2018. aastal on tulemas documenta14 kuraator Dieter Roelstraete (26.01), luuletaja ja kunstikriitik Quinn Latimer (21.02), kuraator Lumi Tan (22.03), kunstikriitik Andrew Berardini (12.04), feministlik kuraator Maura Reilly (03.05), kuraator ja kriitik Antonia Alampi (31.05). Kõik külalised tutvuvad oma visiidil Eesti kunstnike ja kunstieluga.

Üritust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Baltic-American Freedom Foundation, Eesti Teaduste Akadeemia