Jaanus Samma ja Jevgeni Zolotko näitused "Kunstnikud kogudes" projekti raames

Juuni lõpus suundub EV100 kunstiprogrammi suurprojekt „Kunstnikud kogudes“ Sillamäele ja Alatskivile, kus avatakse Jevgeni Zolotko ning Jaanus Samma näitused. „Kunstnikud kogudes“ viib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul kunstnikud väikemuuseumidesse üle Eesti. 
 
29. juunil kell 16 avab Jevgeni Zolotko Sillamäe Muuseumi hoovialal ajutises juurdeehitises näituse “Viivikonnapassages”. 30. juunil kell 15 avab Jaanus Samma Liivi Muuseumi rehe all näituse, mille keskmes on Kodavere rahvapärimus.
 
Jevgeni Zolotko ekspositsioon on minevikukildudest komponeeritud mälupilt ja ühtaegu nihestatud kohaspetsiifiline ruumikogemus. Kunstnik käsitleb Viivikonna, Sillamäe linna lähistel paikneva asula hetkeseisu endiste ning praeguste elanike suuliste mälestuste kaudu. Sõjavangide ehitatud kaevanduslinn valmis 1955. aastal, hiilgeaegadel elas seal mitu tuhat inimest, nüüd vaevu mõnikümmend. 
 
Ajakava 29. juunil:
Kell 16.00 – näituse avamine 
Kell 17.00 – ringkäik näitusel ja vestlus kunstnikuga
 
Näitus Sillamäe Muuseumis jääb avatuks 31. augustini 2018. Sillamäe Muuseum asub aadressil Kajaka 17, Sillamäe, Ida-Viru maakond.
 
Jaanus Samma näituse keskmes on Kodavere kiriku hoovialalt leitud välikäimla. Selle seintele kirjutatud sõnumid ja nimed jutustavad lugusid 20. sajandi alguse külaajaloost ja inimestest. Hävimisest päästetud käimlast on seega ootamatult saanud uurimisobjekt ja kritseldustest seinal ajalooallikas.

Ajakava 30. juunil:
Kell 11.00 – buss Tallinnast Alatskivile
Kell 14.00 – ekskursioon Kodavere kirikus (Raigo Ojamets, Hilkka Hiiop)
Kell 15.00 – näituse avamine ja vestlus kunstnikuga
Kell 16.00 – piknik muuseumiõuel
Kell 17.00 – ekskursioon Liivi Muuseumis (Mari Niitra)
Kell 18.00 – buss tagasi Tallinnasse
 
NB! Jaanus Samma näitusele viib Tallinnast kunstibuss! Tuusik Liivi Muuseumi maksab 12 eurot. Registreerumine kunstibussi: ev100@cca.ee või telefonil 510 9125.
 
Näitus Liivi Muuseumis jääb avatuks 25. augustini 2018. Liivi Muuseumi aadress on Rupsi küla, Peipsiääre vald, Tartumaa.
 
EV100 kunstiprogrammi algatusest „Kunstnikud kogudes“
Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja erinevaid kogukondi sidustada esmakordne. 

Rohkem infot sündmuste kohta ning „Kunstnikud kogudes” järgmised avamised kodulehelt ja Facebookist.
 
Lisainfo:
Mary-Ann Talvistu, „Kunstnikud kogudes” projektijuht, 5811 7585
Maarin Ektermann, „Kunstnikud kogudes” projektijuht, 5 552 0882

Foto: Jaanus Samma