EV100: Marge Monko näituseavamine Võrus
20. augustil kell 17.00 avatakse Võrumaa Muuseumis EV100 kunstiprogrammi suurprojekti „Kunstnikud kogudes“ kaheksas näitus: Marge Monko „Naer kuni pisarateni“, mis jääb täiendama muuseumi püsiekspositsiooni kuni 16. detsembrini. Näituseavamisele viib Tallinnast ja Tartust kunstibuss, lisainfo allpool.
Võrumaa Muuseumi püsiekspositsiooni täiendusena tutvustab väljapanek sellele ajastule omase rahvusromantilise narratiivi kõrval kosmopoliitseid trende, mis 1920-1930ndatel aastatel Eestisse jõudnud olid. Marge Monko on tunnustatud kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna juhataja, kelle loomingus on olulisel kohal naine, keha, (tarbimis)iha ja armastus kaasaja turumajanduslikus ühiskonnas.
Ekspositsioon Võrumaa muuseumis on jaotatud neljaks alateemaks: mood, meelelahutus, sport ja autod. Väljas on fotod ja esemed muuseumi fondist, samuti tolleagsetest ajalehtedest ja ajakirjadest pärit materjalid. „Muuseumi sissepääsu kohal võtab külastaja vastu neoonsilt, mille kujunduses olen kasutanud nii Võrumaa vapi kui art déco stiili elemente,“ tutvustab kunstnik Marge Monko.
Kahe maailmasõja vahelised kümnendid tähistavad läänemaailmas suurt murranguperioodi, moderniseerumist. „Möirgavatel kahekümnendatel“ ilmus tänavatele järjest rohkem autosid, äsjaseid sõja-õuduseid aitasid unustada kino, raadio ja jazzmuusika ning südameid vallutasid tantsustiilid charlestone ja swing. Paranes naiste ühiskondlik positsioon, vilja hakkasid kandma mitmed soolise võrdõigluslikkuse nimel peetud võitlused. Ka Eestis olid naised saavutanud 1918. aastal valimisõiguse ning 1920ndatel tegutses üle riigi 31 naisorganisatsiooni.
Naiste esindatus poliitikas oli siin siiski kesine – näiteks riigikogu II koosseisu kuulus aastatel 1923 - 1926 vaid kolm naist.
1922. aastal oli Võru linnas 5077 elanikku (peaaegu poole võrra rohkem kui 19. sajandi lõpus) ning maailma suurlinnade trendid jõudsid otsapidi ka siia. Ajalehe Võru Teataja põhjal võib öelda, et 1920ndate aastate teises pooles ja 1930ndate aastate alguses avati linnas pidevalt uusi kohvikud ja ärisid. Põhilisteks vaba aja veetmise kohtadeks oli Võru Kannel, kus tegutsesid nii teatritrupp, einelaud kui kino ning kino Mars, kus näidati Euroopa ja Hollywoodi filme. Rohked juuksurisalongide, moeäride ja autode edasimüüjate reklaamkuulutused kohalikus lehes annavad aimu jõukast linnakodanlusest ja suurenenud tarbijaskonnast. Kuid samal ajal tõstsid poliitilises elus pead juba uued, autoritaarsed jõud.
EV100 programmi kuuluv näitus „Naer kuni pisarateni“ avatakse Võrumaa Muuseumis/Vana-Võromaa Kultuurikojas (Katariina allee 11, Võru) 20. augustil kell 17. Avamisele järgneb vestlusring kunstnikuga.
EV100 kunstibuss
20. augustil sõidab Tallinnast näituse avamisele kunstibuss. Lisaks Monko näituse avamisele Võrumaa Muuseumis peatub buss ka Seto Talumuuseumis, kus on avatud samasse sarja kuuluv Eva Mustoneni näitus „/seto“. Tuusik Tallinnast läbi Tartu, kust samuti kunstihuvilised kaasa võetakse, Värskasse ning Võrru maksab 14 eurot.
Kunstibussi ajakava:
10.00 Start Tallinnast G.Otsa tänavalt (Draamateateri ja Estonia ning Reaalkooli vaheliselt lõigult)
12.30-12.35 Peatus Tartus Vanemuise alumises parklas
13.45-16.00 Värska, Seto Talumuuseum (Pikk 56, Värska, Põlvamaa)
16.00-17.00 Sõit Värska-Võru
17.00-19.00 Võru, Võrumaa Muuseum/Vana-Võromaa Kultuurikoda
19.00-20.00 Võru-Tartu (peatus Vanemuise alumises parklas)
22.30 Saabumine Tallinnasse
NB! Registreerimine ev100@cca.ee või telefonil 5109125.
Projektist „Kunstnikud kogudes“
Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.
Rohkem infot näituse ja tulevaste ürituste kohta:
Maarin Ektermann, “Kunstnikud kogudes” projektijuht, telefon 55520882.
proloogkool.eu
Facebook: kunstnikud kogudes
#kunstnikudkogudes #ev100kunstiprogramm