Eestit külastab Põhjamaade kuraatorite grupp

29. augustist 3. septembrini külastab Eestit Põhjamaade kuraatorite grupp, et tutvuda Eesti kunstiväljaga. Kuraatorid külastavad Tallinna kunstiinstitutsioone ja kunstnikke ning osalevad EV100 kunstibussi reisil Ida-Virumaale ja 13. Balti triennaali Tallinna näituse lõpetamisel
 
Uurimisreis kuulub Põhja-ja Baltimaade kuraatorite koostööprogrammi NBC, mida korraldavad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Soome kunstikeskus Frame ja Stockholmi kunstiresidentuur CRIS. Programmi eesmärk on tugevdada Eesti, Soome ja Rootsi vahelist kaasaegse kunsti alast koostööd. 
 
Uurimisreisil osalevad: 
 
Jacquelyn Davis on Ameerika-Rootsi kirjanik, kunsti- ja kultuurikriitik, kuraator ning kirjastaja. Davis elab Stockholmis, kus tegutseb kirjastuse valeveil asutaja ja toimetajana. Valeveil on väike kirjastus ja kuraatorite võrgustik, mis keskendub Ameerika ja Skandinaavia vaheliste kunstisidemete tugevdamisele.
 
Power Ekroth on Rootsi päritolu kuraator ja kriitik, kes elab Berliinis. Ekroth on väljaande SITE asutaja ja toimetaja. Ta töötab Stockholmi linnavalitsuses ning Norras avaliku ruumi kunstiga tegelevas keskuses KORO kunsti konsultandi ja kuraatorina. Lisaks on Ekroth Soomes Jakobstadis asuva NOVIA tehnikakõrgkooli kunstide ja kultuuri magistriprogrammi kunstiline juht. 
 
Janne Kauppinen töötab Soomes Oulu Kunstimuuseumis teadurina. Oulu Kunstimuuseum asub Põhja-Soomes ning on keskendunud peamiselt sealt regioonist pärit kunstile. Muuseum näitab laia valikut kunsti ja korraldades mitmesuguseid üritusi, panustades nii kohaliku kultuuri arengusse.
 
Johanna Tuukkanen on Soome kunstnik, kuraator ja teadlane, kes töötab nii performance’i, tantsu kui ka kaasaegse kunsti valdkonnas. Ta on loonud mitmeid performance’eid ning kohaspetsiifilisi projekte erinevates teatrites ja galeriides. Tuukkanen on Kuopios toimuva ANTI kaasaegse kunsti festivali kunstiline juht ja asutaja. 
 
Sakari Tervo on Helsingis elav kunstnik. Kunstnikuna töötab Tervo erinevate meediumitega ja teeb tihti koostööd teiste kunstnikega. Ta juhib koos mitme teise kunstnikuga Sorbuse galeriid, mis on 2013. aastal avatud mittetulunduslik galerii Helsingis.
 
Kuraatorite reisi korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. Grupiga ühinevad NBC partnerorganisatsioonide esindajad Jussi Koitela (Frame Finland) ja Jonatan Habib Engqvist (CRIS). NBC programmi toetab Põhjamaade Kultuuripunkt.

Põhjamaade kuraatorid koos antropoloog Eeva Keskülaga EV100 kunstibussi reisil Narva karjääris. Foto autor: Aron Urb