EV100: Flo Kasearu "Vana-vana-vana-vana-paberinirk" Koidula muuseumis

Flo Kasearu avab 7. septembril kell 16 EV100 kunstiprogrammi suurprojekti "Kunstnikud kogudes" näituse "Vana-vana-vana-vana-paberinirk" Koidula muuseumis Pärnus. Näitus jääb avatuks 12. detsembrini.

AVAMISÜRITUSED
7. septembril:
kell 16.00 näituse avamine Koidula muuseumis
8. septembril:
kell 14.00 näituse “Varjupaiga festival” külastamine, kunstibuss (pilet 4 eurot) väljub Endla teatri parklast ning toob tagasi Koidula muuseumi juurde, eelregistreerimine ev100@cca.ee või telefonil 5109125
kell 16.00 vestlus kunstnikuga Koidula muuseumis ning juhitud ringkäik näitusel

ÜRITUSED FACEBOOKIS
 
"Kunstnikud kogudes" projekt kutsub kümme kunstnikku töötama kümne väikemuuseumi koguga. Flo Kasearule hakkas Koidula muuseumis tegutsedes ja selle toimetamist jälgides huvi pakkuma Lydia Koidula isik, mis tundub kaasajal peaaegu oma legendi varju jäävat. Koidulaulik on müütiline tegelane, kelle õlgadel on ka sada aastat hiljem meie rahvuslikus uhkuses ja enesemääramises kanda oluline roll. Kuna Kasearu avas isikliku majamuuseumi oma kodus Tallinnas juba 2013. aastal, ootamata ära isikule tavaliselt alles postuumselt osaks saavat austusavaldust, on tema huvide fookus ehk just sellest kantuna suunatud rohkem legendi varju jäävale inimesele.
 
Näituse jaoks on kunstnik välja noppinud sõlmitused muuseumi tegutsemisest. Neid võimendades või ümber mängides loob ta ekspositsiooni sisse uue teekonna, mis annab külastajale võimaluse tutvuda mitte üksnes Koidula elu ja loominguga, vaid muutuda tähelepanelikumaks ka selle suhtes, kuidas muuseum seda lugu esitab ning mis võimalused oleksid narratiivi jätkata. Kunstniku käsitlus on tunduvalt mängulisem ja humoorikam kui muuseumi tavapärane ametlik ja väärikas lugu. Nii juhib kunstnik tähelepanu sellele, et inimeste elu ongi tihtipeale palju mitmetahulisem kui pärast nende surma rajatud heroiline isikumuuseum paista laseb.

Millest selline pealkiri? Kasearu arvutas väljas, et Lydia Koidula võiks talle olla vana-vana-vana-vanaema. Kuna Koidula aga ei ole Kasearu vanaema, siis kandub põlvkondadest üle hoopis F. R. Kreutzwaldi pandud hüüdnimi – paberinirk!
 
Projektist „Kunstnikud kogudesˮ
Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuri tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.
 
Täname:
Tõnu Narro, Pärnu Muuseum, Elmar Trink, Piret Pedanik, Heneliis Notton, Margo Samorokov, Epp Kubu, Aivo Luhaoja, Mihkel Lember, Laura Pählapuu, Kristi Tasuja, Henno Sepp, Sidney Lepp, Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp
 
Rohkem infot näituse ja tulevaste ürituste kohta:
Maarin Ektermann, projektijuht, 55520882
proloogkool.eu
Facebook: kunstnikud kogudes