VI Artishoki biennaal mõtestab moekunsti kaudu rahvuslust
Oktoobri lõpus, 20. – 28.10 saab Tallinnas Balti jaama ootepaviljonis näha VI Artishoki biennaali (VI AB), mis sel aastal on võtnud moenäituse formaadi. Kuraator Sten Ojavee (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) peab näituse peamiseks eesmärgiks käsitleda kriitiliselt tänapäeval levivaid rahvusidentiteedi käsitlusi ning pakkuda välja erinevaid vaatepunkte kaasaegse rahvusluse mõtestamiseks. Selleks kasutavad näitusel osalevad kunstnikud moekunsti vahendeid. Biennaali korraldab sel aastal Artishoki kunstiplatvorm koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.
Näitusel osalevad kunstnikud: Dmitri Gerasimov, Ragne Kikas, Laivi, Kris Lemsalu, Claudia Lepik, Tanja Muravskaja, Kärt Ojavee, Jaanus Samma
Näitusel osalevad kirjutajad: Aet Annist, Gustav Kalm, Oliver Laas, Margit Lõhmus, Francisco Martinez, Siim Nurklik, Aleksander Rostov, Anne Vetik, Annamari Vänskä
Graafiline disainer: Sandra Kosorotova
Kõik kaheksa kunstnikku loovad kaks komplekti teoseid, mida esitletakse kaheksal päeval koos üheksa autori teosest lähtuva tekstiga. Näituse viimasel päeval esitletakse kõigi kunstnike teoseid ühisel moedemonstratsioonil.
VI AB on kaasaegse moe näitus, mille üheks lähtepunktiks on Anu Hindi kureeritud moekunsti näitust “Eestlane olla…”, mida esimest korda sai näha 2009. aastal Hobusepea galeriis. Näitust on hiljem eksponeeritud kümnetes eri riikides, olles sellega üks Eestit enim esindanud moenäitustest. Eesti Moekunstnike Ühenduse sõnul esindab näitus Eestile ainuomast moekunsti ja rahvuslikku stiili, ning “mitte-multikultuurset” järjepidevust.
VI AB eesmärgiks on esitada väljakutse taolisele suletud arusaamisele rahvusest ja rahvuslikust moest, peegeldada kaasaegse rahvusluse mitmekülgset olemust ja pakkuda välja kaasaegset moodi, mis tegeleb küll rahvuslusega, kuid mitte suletud ja determineeritud süsteemis. Näitusel osalevad kunstnikud ja kriitikud on erinevate taustadega – kunstnike hulgas on nii igapäevaselt moedisainerina töötavaid kunstnikke kui ka tunnustatud visuaalkunstnikke. Kriitikud tegutsevad erinevatel väljadel, olles taustalt nii antropoloogid, kunstiteadlased, filosoofid, sotsiaalteadlased, kirjanikud kui ka moeteadlased.
Artishoki biennaal on 2008. aastal loodud eksperimentaalne näituseformaat, kus iga osalev kunstnik esitab näitusele uue teose ja iga kriitik kirjutab esitatud teoste kohta artikli. Kirjutajate tekste eksponeeritakse näitusesaalis samaaegselt vastava kunstniku teosega. AB on ainuke omalaadne kunstibiennaal Eestis, mis ühendab võrdsel platvormil kunstnikke ja kirjutajaid ning eksperimenteerib nende omavahelise suhtega.
Ajakirjanikel palume võtta ühendust:
Kaarin Kivirähk
kaarin@cca.ee
+37253947169
TOETAJAD:
Eesti Kultuurkapital, GO Group, Kultuuriministeerium, Nordic Culture Point, Viru Keskus, Sirowa/Maxfactor