WIELSi residentuuris töötav Jaanus Samma avab näituse Roomas

Homme, 27. septembril kell 18 avab Jaanus Samma näituse "Outhouse by the church" (kuraator Eugenio Viola) Nomas Foundationis Roomas.

Näitus põhineb pikaajalisel antropoloogilisel välitööl, milles Samma keskendus avalikele tualettruumidele, mida kunstnik näeb kui avaliku ja isikliku ruumi piiriala. Näitusel eksponeerib ta kahte teost. "Flaminio Station" (2016-2018) põhineb avalikul tualettruumil Roomas Flaminio peatuses, mis oli üks viimaseid vanaaegsed välikäimlaid linnas ning ühtlasi populaarne lantimispaik geikultuuris. Näituse pealkiri vihjab aga Samma installatsioonile, mis on tehtud Kodavere kiriku vanast avalikust käimlast, millesse lõigatud sõnumid ja nimed jutustavad lugusid 20. sajandi külaajaloost ja inimestest. Teost eksponeeriti sel suvel Juhan Liivi muuseumis Alatskivil.  

Hetkel töötab Jaanus Samma kuue kuu pikkuses residentuuris mainekas Brüsseli kunstikeskuses WIELS. Residentuurivõimalust Eesti kunstnikele korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
 
Residentuur WIELSi kunstikeskuses Brüsselis on üks hinnatumaid residentuurprogramme Euroopas. Programm kestab kuus kuud, selle aja jooksul korraldatakse osalejatele töötubasid, vestlusringe, arutelusid, kunstnikele annavad tagasisidet residentuuri külastavad oma ala tipud: kriitikud, kuraatorid, kunstimänedžerid ja teoreetikud. 

Kunstnikud valiti välja avalikul konkursil. Lõpliku otsuse langetas WIELSi ekspertkomisjon koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega. 2018. aasta esimeses pooles oli residentuuris Paul Kuimet. 2019. aasta kunstnike valiku avalik konkurss on lõppenud ja tulemused selguvad paari nädala jooksul. 

Jaanus Samma (s 1982) on tuntud Eesti esindajana 2015. aasta Veneetsia biennaalil näitusega “NSFW. Esimehe lugu”, mida hiljem eksponeeriti Tallinnas Okupatsioonide muuseumis. Samma näeb end kunstnikuna, kes tegeleb inimese igapäevaelu äärealadega, keskendudes avalikele tualettruumidele kui avaliku ja isikliku ruumi piiripunktidele. Brüsseli residentuuri soovib kunstnik kasutada võimalusena saada oma tööle professionaalset tagasisidet, tutvuda Brüsseli ja Belgia kunstiväljaga ja laiendada kontaktvõrgustikku. 

Jaanus Samma WIELSi residentuuris Brüsselis