Anna Škodenko ja Tõnis Saadoja osalevad 2019. aastal WIELSi residentuuris

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus annab teada: 

2019. aastal osalevad Brüsseli maineka kunstikeskuse WIELS residentuurprogrammis Eesti kunstnikud Anna Škodenko ja Tõnis Saadoja. Residentuurivõimalust kahele Eesti kunstnikule korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.
 
Residentuur WIELSi kunstikeskuses Brüsselis on üks hinnatumaid residentuurprogramme Euroopas. Programm kestab kuus kuud, selle aja jooksul korraldatakse osalejatele töötubasid, vestlusringe, arutelusid, kunstnikule annavad tagasisidet residentuuri külastavad oma ala tipud. Esimest korda osalesid Eesti kunstnikest sama programmi raames residentuuris Paul Kuimet (2018 I poolaasta) ja Jaanus Samma (2018 II poolaasta).

Škodenko ja Saadoja valiti välja avalikul konkursil, kuhu laekus kaksteist avaldust. Avalduste põhjal tegi ekspertkomisjon otsuse kahes etapis. Esiteks vaatas koos Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega kõik avaldused üle WIELSi direktor Dirk Snauwaert, lõpliku otsuse langetas valiku põhjal WIELSi residentuurprogrammi juhtkond. 

Anna Škodenko (1986) on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle loomingut iseloomustab lüürilisus ning analüütiline lähenemine oma meediumile ja visuaalsele kujutisele. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maaliosakonna ja Glasgow kunstiakadeemia vabade kunstide magistriõppe. Sel aastal võitis Škodenko koos Tanja Muravskajaga Köler Prize'i peaauhinna.  

Kunstnikuna otsib Škodenko pidevalt uusi ideid, meediume ja võimalusi. Viimasel ajal on teda hakanud huvitama kunsti näitamine valgest galeriikuubist väljaspool, aga ka isiklike mälestuste olemus. WIELSi residentuurprogrammi näeb Škodenko uute ideede võimaliku kasvulavana ja võimalusena arendada edasi oma kunstnikupraktikat.

Tõnis Saadoja (s 1980) on maalikunstnik, kelle teoseid iseloomustab kontseptuaalne ülesehitus ning tehniliselt eripärase vormi otsing argistele kujutistele. Saadoja on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia maalieriala ja Ida-Londoni ülikooli vabade kunstide eriala. Muuhulgas on teda hinnatud Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiatega (2006, 2008, 2012), Köler Prize'i publikupreemiaga (2011), Kristjan Raua preemiaga (2013) ja Konrad Mäe medaliga (2015). Tõnis Saadoja on üks kunstnikupalga saajaid. 

Hetkel on Saadoja üheks peamiseks huviobjektiks arhitektuur ja selle meetodite kasutamine maalikunstis. Oma töödes otsib ta kokkupuutepiunkte maalitehnikate, selle motiivide ja emotsionaalsete aspektide vahel. WIELSi residentuuris töötamist näeb Saadoja kui võimalust töötada uues keskkonnas ja saada tagasisidet teistelt residentuuriga seotud erialaprofessionaalidelt. 

Eesti kunstnike osalemist WIELSi residentuurprogrammis toetab Kultuuriministeerium.

Anna Škodenko
Tõnis Saadoja