"Kunstnikud kogudes" lõpetab Vargamäel

EV100 kunstiprogrammi suurprojekti "Kunstnikud kogudes" viimane kunstibuss viib laupäeval, 3. novembril Türile ja Vargamäele. 

Kunstibuss viib kõigepealt Eesti Ringhäälingumuuseumisse Türile, kus projektis osalev kunstnik Raul Keller teeb hommage'i legendaarsele raadioreporterile Felix Moorile. Edasi sõidab kunstibuss Vargamäele A.H. Tammsaare muuseumisse, kus esitletakse Mihkel Ilusa projekti, mille ta spetsiaalselt Tammsaare muuseumi jaoks on loonud. Sellele järgneb lõpupidu koos muusikaga.

Tuusik kunstibussis Tallinn-Türi-Vargamäe-Tallinn maksab 15 eurot, palume registreerida  ev100@cca.ee või telefonitsi 5109125.

Täpsema kava nägemiseks liigu alla ↓

Kuko nr 10: Mihkel Ilus x A.H.Tammsaare muuseum Vargamäel
Tammsaare muuseum asub küll ajalooliselt õige koha peal (PS! Pearu ja tema järeltulijad elavad ikka kõrvaltalus, mis on Vargamäe hoovilt silmata), kuid hoonetekompleks on peaaegu täies ulatuses üles ehitatud 1970ndatel juba teadlikult “ajastutruu” muuseumi loomise eesmärgil. 
 
Aga on üks kaev. Mitte see, mis saunikumajade juures on, nähes välja täpselt nii kaevulik kui üks romantiline ettekujutus talukaevust välja peab nägema, vaid veidi eemal. See on Põhjatalu kaev, mis on seal Tammsaare-aegadest. Kogu võimsa muuseumimaastiku juures on see üsna tagasihoidlik eksponaat mõnes mõttes kõige rohkem “päris” asi. Ka muuseumis tehtavad ekskursioonid ja haridusprogrammid viivad osalejad alati lõpuks just sinna. 
 
Projekti “Kunstnikud kogudes” raames teeb Mihkel Ilus kaevuga mitmeid töid, mille tulemusena saab see uue vormi 3. novembriks ning kevadel 2019 süvendatakse taas veesooneni. Kaevu maapealne osa on lihtne, ei eputa liiga paljude kaunistustega, vaid hoiab funktsionaalset joont. Kaks tugipuud, mille juured ulatuvad nüüd taevasse, viitavad kaevule kui alati veidi müstilisele läbipääsule eri maailmade vahel. 
 
See on austusavaldus raskele tööle, igapäevasele pingutusele, mis on Vargamäe ja meie mineviku arhetüübina kollektiivses teadvuses kinnistunud. Siit me tuleme, kaelkoogu ja kahe täis veeämbriga ning vaatame, kaugele on jaksu minna. Aga minna tuleb!
 
Projektist „Kunstnikud kogudesˮ
Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuri tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.
 
AJAKAVA 3. novembril:
11.00 Kunstibuss stardib Tallinnast G. Otsa tänavalt
13.00 Uus võimalus saada osa ka KuKo nr 7st Eesti Ringhäälingumuuseumis (Vabriku pst 11, Türi, Järva maakond) – Raul Kelleri hommage raadioreporter Felix Moorile, mille juhatab sisse Juhan Sihveri tutvustus salvestusseadmetest Riigi Ringhäälingus. Avaliku salvestuse lõpetab Hello Upani eksperimentaalne live.
14.00 Kunstibuss stardib Türilt Vargamäele A.H.Tammsaare muuseumi (Tammsaare-Põhja talu, Vetepere küla, Albu vald, Järvamaa)
15.00 Tervitus ja väike amps Vargamäel
15.15 – 16.15 KuKo nr 10 - A.H.Tammsaare muuseumi ning Mihkel Ilusa projekti tutvustus, vestlus kunstnikuga
16.30 – 17.30 “Kunstnikud kogudes” projektijuhid Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistuteevad kokkuvõtte, kuidas siis see aasta läks ja mida sellest kõigest arvata. Avatud on ka vaba mikrofon tagasisideks, kriitikaks ja muudeks kommentaarideks.
17.30 – algab pika-laua-pidu, esimeste käikude saateks valib Mihkel Ilus kaamos-muusikat. 
Järgneb Aigar Vals live!
Desserdi kõrvale valib muusikat Marika Agu (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus). 
22.00 stardib kunstibuss tagasi Tallinnasse (vapramad jõuavad veel mõnele peole edasi minna, aga see on juba väljaspool KuKo organisatoorseid võimeid)
 
Tuusik kunstibussis Tallinn-Türi-Vargamäe-Tallinn maksab 15 eurot, palume registreerida  ev100@cca.ee või telefonitsi 5109125
 
Kohtumiseni
Maarin Ektermann
Mary-Ann Talvistu
Mihkel Ilus
A.H.Tammsaare muuseumipere
EV100 kunstiprogramm ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
 
Rohkem infot:
Maarin Ektermann, projektijuht, 55520882
proloogkool.eu
Facebook: kunstnikud kogudes
#kunstnikudkogudes #ev100kunstiprogramm
 
Täname:
Matis Mäesalu, Tammsaare muuseumi pere, Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp

Vargamäe pimeduses