EV100: Tanja Muravskaja "Raamat sõdurist" esitlus

Tanja Muravskaja esitleb 19. detsembril kell 18 raamatupoes Puänt oma uut kogumikku "Raamat sõdurist". Pakutakse soojendavat jooki ja piparkooki ja esitluse ajal saab raamatu soetada sõbraliku hinnaga 12 eurot.

ÜRITUS FACEBOOKIS

"Raamat sõdurist" on fotokunstniku Tanja Muravskaja portreefotode kogumik NATO sõduritest, kes teenivad Eestis. Fotod on pildistatud Kaitseväe Tapa linnakus aastatel 2016–2018. Fotoseeriat täiendab Gustav Kalmu essee. Osa kogumiku piltidest võis esmakordselt näha Tartu Kunstimajas 19.10–12.11.2017 Muravskaja isikunäitusel "Kangelane", kogu seeriat näidati Katerina Gregose kureeritud rahvusvahelisel kunstinäitusel "Riik ei ole kunstiteos" Tallinna Kunstihoones 17.02–29.04.2018.

"Raamat sõdurist" tutvustab sõduri totaalset võimu. Sõdurites on midagi erilist, sest nad loovad seose aja ja surematuse vahel. Näeme rahumeelse Euroopa demokraatlikku sõdurit ja maailma sõjakolletes võitlevat sõdurit. Sõdur on justkui inimlikkuse ning kaasaegse maailma ja ajastu metafoor.

"Raamat sõdurist" on jätk Muravskaja kunstilisele uurimusele, mis otsib vastuseid varem tõstatatud küsimustele rahvusliku identiteedi ja riigikaitse seoste kohta. Näituse "Riik ei ole kunstiteos" kataloogis on Muravskaja töö kohta kirjutatud: "Kunstnik järeldab oma töö põhjal, et siinne rahvas otsib Nõukogude ajastu lõpu tõttu uusi narratiive. Muravskaja juhib tähelepanu NATO sõdurite tähtsale rollile Baltimaades, kuna NATO baaside kohalolu peetakse vajalikuks vahendiks Eesti riigi suveräänsuse kaitsmisel. Kuidas saab Eesti ühendada ja ehitada oma modernset, nõukogude järgset identiteeti, olles ühtlasi sõltuv oma mitmekultuuriliste NATO liitlaste sõjalisest ja Euroopa Liidu majanduslikust jõust?“ 

Raamatu andmed:
Tanja Muravskaja "Raamat sõdurist"
© Foto: Tanja Muravskaja
© Essee: Gustav Kalm
Sissejuhatus: Tanja Muravskaja
Graafiline kujundus: Sandra Kosorotova, Aadam Kaarma
Kirjatüüp: Fatype’i Beausite Classic
Trükkinud: Tallinn Book Printers
Eksemplaride arv: 300
Paber: G-Print 150 g
Lehekülgi: 48
Täname: Stefan Tarnowski, Elnara Taidre
ISBN: 978-9949-88-878-8
Trükitud Eestis
2018

Raamatu avaldamist toetas EV100 kunstiprogramm.