Kris Lemsalu näitusega Eesti paviljonis Veneetsia biennaalil töötab rahvusvaheline tiim

Kris Lemsalu kutsus 58. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näitusele "SÜND V" kaasa tegema rahvusvahelise kuraatorite, kirjutajate ja kunstnike tiimi.
 
"SÜND V"
Müüdid ja muinasjutud ei ole kunagi lihtsalt lood. Kris Lemsalu loomingus küünitavad fantaasiamaailma kombitsad nii sügavalt reaalsusesse, et kunsti ja elu sasipuntrad moodustavad võrratu korratuse rägastiku. Lemsalu loomingus ei põimu vaid unelmad ja väljamõeldised, vaid ka teiste inimeste, sõprade ja muusikute, kirjutajate ja kuraatorite, töötajate ja võõraste elud ning üheskoos, kunstniku taganttõukel, luuakse midagi tähenduslikumat kui üksainus inimene seda suudaks. Eesti paviljoni väljapanekus toob Lemsalu skulpturaalsed vaimusünnitised ja äärmiselt erinevad kaasloojad kokku installatsiooni, mis ilmutab end ühtaegu šamanistliku jõu, viirastusliku veidruse ja kollektiivse taastulemisega. Lemsalu varasemad tööd on tegelenud surmatemaatikaga, aga “SÜND V” keskmeks on elu – seda enam, et Veneetsias kannab surm nii või teisiti karnevalimaski.
 
Punk-paganlik-tembutaja-feminist-ulmešamaan Kris Lemsalu loob enda valmistatud ja mujalt kogutud esemetest tootemskulptuurid ja nägemuslikud keskkonnad, mille äratavad tõeliselt ellu nii kunstniku enda kui ka tema kaasategijatest sõpruskonna performance’id. Olles korraga humoorikas ja pateetiline, hullutav ja eemaletõukav, on tema looming kui luusselõikav naer, milles kõlab haavatavusest kasvanud julgus, ühtaegu murtud, kuid võidurõõmus, leinav, kuid siiski pühadust hoidev. Lemsalu esilemanatud maailmas rüütab laul värvilist portselani, kondid tantsivad ja purskkaevud vahutavad ning piirid tegevuste ja esemete vahel hägustuvad; kehad muutuvad vabalt asjadeks ja vastupidi. Biennaalil esitletava näituse keskmes on idee Veneetsia linnast kui pidevalt lagunevast, kuid ikka ja jälle elule ärkavast olendist. 

Tiim
Kris Lemsalu 1985. aastal Tallinnas ning elab ja töötab Viinis ja Tallinnas. Ta loob erinevaid meediumeid ja ootamatuid materjale kombineerivaid skulptuure, installatsioone ja performance’eid. Lemsalu tööd toovad esile inimeste ja tsivilisatsioonide loomalikuma külje, mida saadavad sageli feministlikud teemad. Lemsalu on osalenud näitustel Londonis Goldsmiths CCAs (2018), Secessionis Viinis (2018), Performa 17 festivalil New Yorgis (2017), DRAFi performance'ite õhtul Londonis (2017), Bunshitu galeriis Tokyos (2015), Ferdinand Bauman galeriis Prahas (2015). Lemsalu esindavad galeriid Temnikova & Kasela Tallinnas ja Koppe Astner Glasgow's.
 
Lemsalu kutsus näitusega töötama rahvusvahelise seltskonna kirjutajaid, kunstnikke ja kuraatoreid, nende seas Andrew Berardini, Sarah Lucas, Irene Campolmi ja Tamara Luuk. Andrew Berardini (1982, Los Angeles) on kuraator ja kunstikriitik, kes kirjutab peamistele rahvusvahelistele kunstiväljaannetele ning on lõpetamas raamatut sellest, kuidas olla ebaprofessionaalne kunstnik. Sarah Lucas (1962, London) on tuntud Briti kunstnik, kes esindas Suurbritanniat 2015. aastal Veneetsia biennaalil ning ühtlasi Kris Lemsalu mentor. Irene Campolmi (1987, Kopenhaagen) on Itaalia päritolu kuraator, kelle peamine huvi on performatiivne kunst, mis tegeleb postkoloniaalsete, queer ja feministlike teooriatega. Tamara Luuk (1952, Tallinn) on Tallinna Kunstihoone kaasaegse kunsti kuraator ja Kris Lemsalu kauaaegne kaasamõtleja, kes 2016. aastal kureeris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäituse "Kaunitar ja koletis". 

Näitust korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ning toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Komissar: Maria Arusoo (KKEK)
Kommunikatsioonijuht: Kaarin Kivirähk (KKEK / ajakirjanikel palume ühendust võtta kaarin@cca.ee
Produktsioonijuhid: Evelyn Raudsepp, Sten Ojavee (KKEK)
Tehniline juht: Tõnu Narro
Partnerid: COBALT Advokaadibüroo, DSV transport, Temnikova ja Kasela galerii, Koppe Astner galerii

Näitus: 
Kris Lemsalu isikunäitus “SÜND V” Eesti paviljonis 58. rahvusvahelisel kunstinäitusel La Biennale di Venezia
Asukoht: Eesti paviljon, Giudecca 210/L, Veneetsia
Aeg: 11.05.2019 – 24.11.2019 (pressipäevad 8. – 10.05)

Foto: Edith Karlson