Eestit külastab Põhjamaade kuraatorite grupp

Sel nädalal külastab Eestit Põhjamaade kuraatorite grupp, et tutvuda Eesti kunstiväljaga. Kuraatorid külastavad Tallinna ja Tartu kunstiinstitutsioone ning kunstnike ateljeesid. 
 
Uurimisreis kuulub Põhja- ja Baltimaade kuraatorite koostööprogrammi NBC, mida korraldavad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Soome kunstikeskus Frame ja Stockholmi kunstiresidentuur CRIS. Programmi eesmärk on tugevdada Eesti, Soome ja Rootsi vahelist kaasaegse kunsti alast koostööd.  
 
Uurimisreisil osalevad:
 
Markus Åström on Helsingi kesklinnas asuva rahvusvahelise programmiga mittetulundusliku galerii Sinne kuraator. Sinne on KKEKi kaudu Eesti kunstnikega koostööd teinud ka varasemalt, näiteks 2018. aasta sügisel oli seal Liina Siibi näitus “Linnasümfoonia e-moll”. Ühtlasi tegeleb Åström ka avaliku ruumi kunstiprojektidega. 
 
Ulrika Flink töötab kuraatorina Grafikens Husi muuseumis Stockholmi lähedal asuvas Södertäljes, mille eesmärk on teha residentuur-, haridus- ja publikuprogrammide ja näitustega graafikakunst kättesaadavaks võimalikult paljudele inimestele. Ulrika Flink on õppinud Londonis ja juhtinud varasemalt Konstfrämjandeti kunstiplatvormi, töötanud Tensta Konsthallis ja on üks Stockholmi kuraatorite kollektiivi Parallelogram asutajatest. Flink on toimetanud ajakirja Hjärnstorm ja kirjutanud kunstikriitikat erinevatesse rahvusvahelistesse väljaannetesse. 
 
Nynnyt on Soome feministlik kuraatorite duo, kuhu kuuluvad Hanna Ohtonen ja Selina Väliheikki, kelle eesmärk on võidelda kunstimaailma kirjutamata reeglite ja struktuuride vastu ning otsida feministlikku kureerimismeetodit. Ohtoneni ja Väliheikki jaoks ei ole nende duo provokatiivne nimi (“nynnyt” – e.k “tussid”) halvustav, vaid sellega rõhutavad nad traditsiooniliselt naiselikeks peetud väärtuseid, nagu empaatia, võrdsus ja lahkus. 

Renée Padt töötab Konstfacki kunstiülikoolis kuraatoriõppe programmi CuratorLabi juhatajana. Varasemalt on ta töötanud suurte kunstiüritustega, nagu Veneetsia biennaal ja documenta.  Ta on käsitöö ja disaini arengule suunatud projekti Editions in Craft kaasasutaja. Padt on Tartu Kunstimuuseumis 17. jaanuaril avatava näituse “Lugusid kuulumisest. Kaasaegne kunst Rootsist” konsultant.
 
Annina Sirén töötab Turu kunstimuuseumis. Muuseumil on Soome üks suuremaid kunstikollektsioone ning muuseumis toimuvad vahelduvad näitused nii kunstiajaloost kui ka kaasaegsest kunstist. Turu kunstimuuseumi on olnud lähiajaloos mitmeid kontakte Eesti kunstiga. Sügisel 2019 toimub seal Holger Looduse näitus.
 
Kuraatorite reisi korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. Grupiga ühinevad NBC partnerorganisatsioonide esindajad Jussi Koitela (Frame Finland) ja Jonatan Habib Engqvist (CRIS). NBC programmi toetab Põhjamaade Kultuuripunkt.

Kuraatorid Hanna Ohtonen, Renée Padt, Ulrika Flink, Selina Väliheikki, Annina Sirén ja Markus Åström Tartu rongis