Sel nädalal avatakse Eesti paviljoni 58. Veneetsia biennaalil

Sel reedel, 10. mail kell 17 avatakse Eesti paviljon 58. Veneetsia biennaalil: Kris Lemsalu isikunäitus „Birth V – Hi and Bye“. Näituse korraldaja on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. 

AVAMISÜRITUS FACEBOOKIS
 
Näitus pühitsetakse sisse avamisrituaaliga, mille autorid on Roman Lemberg, Michael Kleine, Michiko Takahashi, Carola Caggiano. Etendus on inspireeritud antiikaja maagilistest rituaalidest. Sarnaselt Kreeka-Rooma pärimuse sibülladele esitatakse palveid ja laule, et anda elu Lemsalu installatsioonile. Kõlavad trummid ja orelimuusika ning kunstnikud loovad Veneetsia linnast inspireeritud helimaastiku, kus loksuvad lained ja põrisevad mootorpaadid. 
 
Avamisele järgneb kell 21 Balti pidu Oficine 800-s. Balti pidu korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koostöös Kim? Kunstikeskusega Riias, Läti Kaasaegse Kunsti Keskusega ja Vilniuse Kunstiakadeemia Nida kunstiresidentuuriga.

Peol esinevad Eesti, Läti ja Leedu artistid: Regret (EE), Domenique Dumont (LV), Žygimantas Kudirka (LT) ja DJ-d Kaspars Groševs (LV), Kristopher Luigend (EE), Raul Saaremets (EE), Try My Love (LT)

Palume peole eelnevalt registreeruda rsvp@balticparty.com
 
Kris Lemsalu
Birth V Hi and Bye
Eesti paviljon 58. Veneetsia biennaalil
Giudecca 211, 30133 Veneetsia
Avatud: 11. mai – 24. november 2019 
teisipäev – pühapäev 10 – 18
Link pressifotodele
Lisainfo: info@birthv.com 
 
„Sügaval ürgses mudas moodustus kogemata üks elukas,“ kirjutab näituse üks kuraatoritest, Andrew Berardini, „See ei pruukinud olla esimene elukraksatus süvaookeanis, kuid sellest esmasest loovusalgest voolas välja kogu meile teadaolev elu. Sest elu algab tihti kusagil niiskes ja soojas, lämmatavas ja venivas. Kõigi meie sees on karjuvalt kuum sünnisegadus: alates sügelevast ihast kuni libeda suguühteni. 
 
Me oleme siin kunstnik Kris Lemsalu skulptuuride ja teoste pärast, mille ta on teinud Eesti paviljoni jaoks Veneetsia biennaalil. Sünd, elu ja surm põimuvad tema nägemuses üheks võimsaks monumendiks, kust võrsuvad värviküllased portselanvulvad, milleni küünitavad sada avali kätepaari. On loomulik, et Krisi tootem ilmub meile Veneetsias – kohas, kus elu takerdub vulisevatesse kanalitesse ja kus vesi, mis tegi selle linna võimalikuks, neelab selle kord ühe sõõmuga koos kõigi kirikute ja sildadega. Mitte mullast, vaid veest oled sa võetud ja veeks pead sa saama. Esimene elusolend ujus veest välja, viimane hüppab sinna pea ees sisse.“
 
Kris Lemsalu on sündinud 1985. aastal Tallinnas ning elab ja töötab Viinis ja Tallinnas. Ta loob erinevaid meediumeid ja ootamatuid materjale kombineerivaid skulptuure, installatsioone ja performance’eid. Viimasel ajal on Kris Lemsalu osalenud näitustel Londonis Goldsmiths CCAs (2018), Secessionis Viinis (2018), Performa 17 biennaalil New Yorgis (2017), DRAFi performance'ite õhtul Londonis (2017), Bunshitu galeriis Tokyos (2015), Ferdinand Bauman galeriis Prahas (2015). Lemsalu esindavad galeriid Temnikova & Kasela Tallinnas ja Koppe Astner Glasgow's. Kris Lemsalu loomingut on tunnustatud 2018. aasta riikliku kultuuripreemiaga ja presidendi noore kultuuritegelase preemiaga. 
 
Lemsalu kutsus näitusega töötama rahvusvahelise seltskonna kirjutajaid, kunstnikke ja kuraatoreid, nende seas Andrew Berardini, Tamara Luuk, Irene Campolmi ja Sarah Lucas. Andrew Berardini (1982, elab Los Angeleses) on kuraator ja kunstikriitik, kes kirjutab peamistele rahvusvahelistele kunstiväljaannetele ning on lõpetamas raamatut sellest, kuidas olla ebaprofessionaalne kunstnik. Tamara Luuk (1952, elab Tallinnas) on Tallinna Kunstihoone kaasaegse kunsti kuraator ja Kris Lemsalu kauaaegne kaasamõtleja, kes 2016. aastal kureeris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäituse „Kaunitar ja koletis“. Irene Campolmi (1987, elab Kopenhaagenis) on Itaalia päritolu kuraator, kelle peamine huvi on performatiivne kunst, mis tegeleb postkoloniaalsete, queer- ja feministlike teooriatega. Sarah Lucas (1962, elab Londonis) on tuntud Briti kunstnik, kes esindas Suurbritanniat 2015. aastal Veneetsia biennaalil, ning ühtlasi Kris Lemsalu mentor.

New Yorgi kunstnik Kyp Malone (1973) on loonud näitusele spetsiaalse heliinstallatsiooni, kus on kasutatud Veneetsia helisid ning mis saadab näitust kuni novembrini.
 
1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstisündmus. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast. 58. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 11.05 – 24.11.2019, rahvusvahelise näituse peakuraatoriks on Londoni Haywardi galerii direktor Ralph Rugoff.
 
Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus  ning toetab Eesti Kultuuriministeerium.
 
TIIM
Kunstnik Kris Lemsalu
Komissar Maria Arusoo
Kaasamõtlejad Andrew Berardini, Tamara Luuk, Irene Campolmi ja Sarah Lucas
Heliinstallatsioon Kyp Malone 
Graafiline disainer Aadam Kaarma
Kommunikatsioonijuht Kaarin Kivirähk
Produktsioonijuhid Sten Ojavee, Evelyn Raudsepp
Tehniline teostus Tõnu Narro, Mihkel Lember, Mark Clive Couzens, Tarvo Porroson 
Valguskujundaja Revo Koplus
Performance Carola Caggiano, Michael Kleine, Roman Lemberg, Michiko Takahashi 
Produktsiooni assistendid Mia Tamme, Kristina Oras, Aleksandra Kiskonen, Geoffrey Badel, Chloé Viton, Anastassia Langinen, Helena Grethel Kask
 
Täname: Allan Hmelnitski, Andres Allik, Anna Kaarma, Art Allmägi, Brigit Arop, Bruno Quast, Edith Karlson, Emma Astner, Epp ja Martin Kruus, Fere OÜ, Gebrüder Kristen, Collection, Grete Tiigiste, Grete-Ly Valing, Helena Grethel Kask, Ingrid Allik, Johanna Jolen Kuzmeko, Kadi Kesküla, Kauri Kallas, Keiu Krikmann, Keiu Maasik, Kendall Koppe, Kent Märjamaa, Kerli Praks, Kristina Oras, Kristopher Luigend, Laur Kivistik, Laura Elisabeth Konsand, Liisu Ristal, Lilian Hiob, Magdaleena Maasik, Margit Lemsalu, Marika Agu, Mart Piirimees, Mia Tamme, Michele Pagel, Nicole Hacket, Olavi Sander, Olga Temnikova, Peeter Kutman, Raul Saaremets, Riho Lemsalu, Riivo Anton, Robert Grunenberg, Sille Luiga, Tallinna keraamikatehas, Tarvo Porroson, Tomas Ewald.

Partnerid: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, COBALT advokaadibüroo, DSV Transport, Outset Estonia, Silber Auto, Eesti Kunstnike Liit, Elusia, Bekker, Leffe, Moe, Temnikova ja Kasela galerii, Koppe Astner galerii

Kontakt:
info@birthv.com
www.birthv.com