Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse uudiskiri aprill 2013

Märtsis täitus Kaastaegse Kunsti Eesti Keskuse 20. tegevusaastaKKEK loodi Avatud Eesti Fondi poolt 1992. aastal (Sorosi Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse nime all), ametlik avamine praegustes ruumides Tallinna Kunstihoones toimus 1993. aasta märtsis. Kunstikeskuse avamine Eestis sai teoks tänu ungari-ameerika filantroobi George Sorosi poolt loodud ja rahastatud Avatud Fondide süsteemile Kesk- ja Ida-Euroopas ning endise Nõukogude Liidu territooriumil. Tegevusprogramm oli analoogiline teistes Ida- ja Kesk-Euroopas loodud kunstikeskuste programmidega: luua võimalused Eestis elavate kunstnike suhtluseks rahvusvahelise kunstieluga, aidata kaasa avatusele ja informatsiooni kahepoolsele liikumisele ning toetada projekte, mis olid eeskätt seotud uue tehnoloogiaga. KKEKe on 20 aasta jooksul juhatanud Sirje Helme (1992-2005) ning Johannes Saar (2005-2013).

LadyFest Tallinn 2013 Tallinnas ja Tartus
KKEKe kuraator-projektijuht Rebeka Põldsam avas märtsis kolm LadyFest Tallinn 2013 näitust Tallinnas Draakoni (1087 külastajat) ja Hobusepea (976 külastajat) galeriides 6. märtsil ning Tartus Y-galeriis (280 külastajat) 8-märtsil. Lisaks toimus KKEKe ruumides 7. märtsil LadyFesti raames Liisa Pasti ja Toomas Roolaiu eestvedamisel õpituba “Ära kaaguta!”. Lisaks toimus 9. märtsil Tartu näitusel ümarlaud feministlikust kureerimisest ja kunstist Eestis professor Katrin Kivimaa ja kuraator Reet Varblasega.
 
Veneetsia biennaali Eesti paviljoni Dénes Farkase näituse “Evident in Advance” tiim Tallinnas
18. märtsil toimus Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näituse ja rahvusvahelise tiimi pressikonverents 40 kuulajale Kumu kunstimuuseumi 2. korruse kohvikus. Projekti tutvustasid Veneetsia Biennaali Eesti paviljoni uus komissaar Maria Arusoo, kunstnik Dénes Farkas, kuraator Adam Budak, arhitekt Markus Miessen ning üks kahest kataloogi kujundajast Grégory Ambos (Zak Group). Lisaks võtsid sõna näituse suurtoetaja Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi poolt kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre ning kohaliku partneri Kumu kunstimuuseumi direktor Anu Liivak.
 
18. märtsil Markus Miesseni loeng “Crossbench Practice” Kumus
Samal õhtul pressikonverentsiga pidas näituse arhitekt Markus Miessen Kumu auditooriumis loengu umbes 200 kuulajale oma senistest projektidest ning tutvustas lähemalt ruumikriitilisi praktikaid näitustel, filosoofias, muuseumites ja linnaruumis üle maailma.
 
Külaliskuraatorid KKEKis
Märtsis külastasid Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse ja KKEKe koostööprojekti Visiting Curators programmi raames Eestit tänavuse Fotokuu väliskuraator Niekolaas Johannes Lekkerkerk Rotterdamist ning Steirischer Herbst üks kuraatoritest Luigi Fassi Grazist, kes kohtusid ligi kahekümne Eesti kunstnikuga. Lisaks külastasid Eestit Eskilstuna kunstitriennaali kuraator Kenneth Åström, kes korraldab Põhjamaade ja Baltikumi ühisnäitust “Merry Melancholy!”.
 
KKEK esimese esmaspäeva videoõhtud
4. märtsil toimus Eva Seppingu videoõhtu, kuhu oli tulnud ligi 30 inimest ning arutleti elavalt rahvusluse teema käsitluste ning esituste üle. Täna, 1. aprillil ootame kõiki Marge Monko videoõhtule, kus kunstnik näitab oma uuemaid ja vanemad videoteoseid ning räägib, mis sai pärast Henkel Art Prize'i võitmist.
 

Veneetsia biennaali Eesti paviljoni meeskond pressikonverentsil. Foto: Jarmo Nagel