Rahvusvaheline laeng #2: Anna Novikov

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituut kutsuvad:

Loenguseeria „Rahvusvaheline laeng“ 2019/2020 õppeaastal

ANNA NOVIKOV
15.01 kell 18 loeng „Rahvus on uus must: isamaaline mood ja performatiivsus postkommunistlikes riikides” Eesti Kunstiakadeemias ruumis A501
16.01 kell 18 seminar „Minu keha on mu ruunipulk ja mu tätoveeringud räägivad minu lugu“ Eesti Kunstiakadeemias ruumis A301

Moeteadlasena on Anna Novikov täheldanud, et viimasel kümnendil ilmestab Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia postsotsialistlike riikide moodi rahvusteülese trendina rahvusliku rõivastuspärandi aktualiseerumine, millel on side performatiivse rahvuslusega. Loengus uurib ta visuaalseid ja ideoloogilisi seoseid meedia, rõivastuse ning isamaalise moe ja isamaalisuse esitamise vahel selles regioonis.

Pariisi moenädalal näidati Ukraina rahvussärki võševankat. Poolas on populaarsed sõjaväepüksid ja T-särgid „neetud sõdurite“ ja uusfolkloorsete motiividega. Ungari aktivistid kannavad oma iga-aastastel isamaalistel kogunemistel mongoolia traditsioonilistest riietest inspireeritud rõivaid. Leedu president ostab rahvariided, kasahhi naislauljad riietuvad nagu mongoolia-türgi nomaadilased amatsoonid ja vene tüdrukud kannavad Putini pildiga kleite. Rõivas on politiseeritud ning seda kasutatakse tänapäeval tihti, et näidata poliitilist meelsust. Selline patriootlik meelsus ja performatiivne esitamine, mis sisaldab elemente uusfolkloorist, tikanditest, ajaloolistest hetkedest, religioossetest sümbolitest ja poliitikute fotodest, on osa post-kommunistlike riikide ajaloo rekonstrueerimisest, mis lähtub nende enda mineviku narratiivist. Selliste eriilmeliste patriootlike esitamiste meelsus visualiseerib ideoloogiat.

Loengut täiendab seminar „Minu keha on mu ruunipulk ja mu tätoveeringud räägivad minu lugu": performatiivne enese-barbariseerimine digiajastul", mis toimub 16. jaanuaril algusega kell 18:00 EKA ruumis A301.

Mis on ühist viimasel kasahhi filmil „Tomiris“ ja tüdrukutebändil Gauhartas; saksa bändi Rammsteini vastuolulisel muusikavideol, Poolas Wolinis toimuval slaavlaste ja viikingite festivalil, ungari Kurultaj assambleel, Norra seriaalil „Norsemen“ ja globaalsel kõhu- ja tribaltantsu fenomenil? Seminar vaatleb laiemat trendi Lääne kultuuriruumis, kus liigse tsiviliseerituse vastukaaluks pöördutakse seni „barbaarsena“ nähtud autentsuse suunas, olgugi see lähemal vaatlusel rekonstrueeritud või laenatud. Palume seminari eelnevalt registreeruda aadressil mari.laaniste@artun.ee.

Dr Anna Novikov on pärit Iisraelist ning elab Greifswaldis. Ta uurib sealses ülikoolis moe ühiskondlikku konteksti, näiteks uusrahvusluse tõusu Ida-Euroopas ja selle mõju moele ja identiteedile.

Kõik sarja loengud ja seminarid on tasuta ja inglise keeles. Loenguid salvestatakse ja jagatakse EKA Vimeo lehel.

"Rahvusvaheline laeng“ on loenguformaat, mida KKEK ja EKA KVI korraldavad koos alates 2015. aastast. Loenguseeria raames külastavad Tallinna rahvusvaheliselt tunnustatud kuraatorid ja kriitikud, kes tutvustavad oma praktikat, töömeetodeid ning jagavad seminarides nõuandeid väljal alustavatele tudengitele. 2019/2020 õppeaastal on „Rahvusvahelise laengu“ sarja keskne eesmärk arutleda erinevate kunstiinstitutsioonide (muuseum, kunstikriitika, residentuur jt) võimaluste üle poliitilise sõnumi edastamiseks. Ühtlasi on fookus lähiregiooni (Põhjamaad, Ida-Euroopa) mõtlejatel. 2020. aasta kevadsemestril astuvad loengusarja raames üles veel The White Pube (kunstikriitikud UKst) ja Christoph Platz (steirischer herbst).

Kõik külalised tutvuvad oma visiidil Tallinnasse ka Eesti kunstnike ja kunstieluga.

Loengusarja korraldamist toetab Eesti Kultuurkapital.