57. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näitus Kumus

22. veebruaril kell 18 avatakse Kumu kunstimuuseumis Katja Novitskova esimene isikunäitus Eestis “Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste”. Näitus on kunstniku ja kuraator Kati Ilvese edasiarendus 2017. aasta 57. Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni projektist.

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus korraldab Eesti osalemist Veneetsia biennaalil aastast 1999. 2013. aastast on saanud traditsiooniks tuua paviljoni näitus biennaalijärgsel aastal kodupubliku ette. 2014. aastal sai näha Kumus Dénes Farkasi näitust “Ilmne paratamatus”, mis valmis 2013. aasta 55. Veneetsia biennaali Eesti paviljoniks ning 2016. aastal Jaanus Samma näitust “NSFW. Esimehe lugu” Okupatsioonide muuseumis, mis valmis 2015. aasta 56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni jaoks.

Hetkel on käimas konkurss leidmaks näitust Eesti paviljoni järgmiseks, 2019. aasta 58. Veneetsia biennaaliks. Tähtaeg tööde esitamiseks on 12. aprill 2018. Lisainfo leiab KKEKi kodulehelt.
 
Katja Novitskova näitus Kumus viib külastaja düstoopsesse maailma täis elavaid masinaid, sünteetilisse materjali vangistatud mustreid ning piltskultptuure geneetiliselt muundatud eluvormidest. Novitskova looming asub visuaalkultuuri, digitaaltehnoloogia ja spekulatiivse fantastika kokkupuutepunktis – teda huvitab, kuidas üha kiiremini arenev planeet tugineb järjest rohkem erisugustele andmevoogudele, mis visuaalsel kujul vahendavad, säilitavad ja muudavad meid ümbritsevat keskkonda. Kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma niisugusena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas. 
 
Tallinnast pärit Novitskova on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal ning teda peetakse üheks postinterneti kunstisuuna rajajaks maailmas. Novitskova on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu: tal on olnud isikunäitused nii New Yorgis (2016) kui ka Shanghais (2017) ja tema tööd on jõudnud grupinäitustele nii MoMAs New Yorgis (2015) kui ka Lyoni ja Berliini biennaalidel (2015, 2016). Aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.
 
Kumu kunstimuuseumi näitusega kaasneb rikkalikult illustreeritud eesti- ja ingliskeelne kataloog, mida esitletakse Kumus 5. aprillil.
Eesti paviljoni näitusega kaasnes ingliskeelne kataloog, mis valmis Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Sternberg Pressi koostööna.
 
Esmaspäeval, 30. aprillil kell 18 esitletakse muuseumi auditooriumis Kumu Dokumentaali raames Piibe Kolka video-performance’it Katja Novitskova töödest. 
Näitus on Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis avatud 10. juunini 2018.
 
Kuraator: Kati Ilves
Graafiline kujundaja: Ott Metusala
 
Partnerid ja toetajad: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Kultuuriministeerium, TTÜ Mektory, Kaubamaja AS
 
Täname: Kraupa-Tuskany Zeidler, Greene Naftali Gallery, Veronica Lugaro, Kareem Lotfy, Larissa Novitskova, Vladimir Novitskov, Tõnu Narro, Mihkel Lember, Advokaadibüroo COBALT

Katja Novitskova näitus Veneetsia biennaali Eesti paviljonis 2017. aastal. Foto: Anu Vahtra
Katja Novitskova ja Kati Ilves. Foto: Mark Raidpere