"Not Suitable For Work. A Chairman`s Tale"

Autorid: Jaanus Samma, Eugenio Viola

Toimetajad: Eugenio Viola, Rebeka Põldsam, Martin Rünk

Kujundus: Brit Pavelson

Väljaandja: Sternberg Press, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Hind: 30 eurot

ISBN 978-3-95679-145-1

56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näituse „NSFW. Esimehe lugu“ keskmes on Suure Isamaasõja veterani ja eduka kolhoosiesimehe Juhan Ojaste elulugu. 1964. aastal esmakordselt homoseksuaalse süüdistuste pärast kinni peetud ja kohtu poolt vabastatud, heideti esimees Kommunistlikust Patreist välja ning ta kaotas seeläbi oma töö. Detailse ja alandava kohtuprotsessi tulemusena mõisteti Ojastele 1966. aastal pooleteist aasta pikkune sunnitöö. Lisaks karistusest tulenevale avalikule häbipostile kaotas esimees perekonna, töö ja ühiskondliku rolli, mille tõttu oli ta sunnitud teise linna kolima, kus teda ootasid vaid juhutööd. Kõigest aasta enne Eesti iseseisvumist ja homoseksuaalsuse dekriminaliseerimist mõrvati Ojaste väidetava vene rahvusest meremehe ja prostituudi käe läbi, kes jäi siiski karistuseta.

Jaanus Samma on kogunud nõukogude eesti geimeeste elulugusid alates 2007. aastast, arhiivimaterjalide koopiate ja geiringkondade lugudega on kõigil võimalik tutvuda kataloogi esimeses osas. Kataloogi teine osa koosneb näituse jaoks valminud artiklitest. Kuraator Eugenio Viola juhtessee avab näituse ja teema tagamaid, Kevin Moss kirjutab homoseksuaalsusest Nõukogude Liidus ja Venemaal alates 19. sajandist tänapäevani, Slava Mogutin jutustab geide olukorrast 1990ndate Venemaal, Rebeka Põldsam ja Riikka Taavetti arutlevad LGBT ajaloo üle Balti regioonis. Tutvuda saab „Esimehe aariaga“, mille noor helilooja Maarja Kangro komponeeris näituse tarbeks.

"NSFW. A Chairman`s Tale". Foto: Stenberg Press

Dénes Farkas. Evident in Advance

“Kui ma ei saa usaldada seda tõendit, miks peaksin uskuma ühtegi tõendit?” küsis Wittgenstein endalt raamatus “Tõsikindlusest”. Dénes Farkase loomingut saadab kriis ühese tõendusmaterjali usaldamise võimatuse pärast maailmas: maailm, nagu ta selle leidis. Kohmakatesse fotokaadritesse piiratud hüsteeriliselt reprodutseeritud pabermaketid kunstniku lavastatud arhitektuurist on kujuteldavate ja sõnastamata tekstide abstraktne varjupaik. Sõnad on maailma kui teksti teatri tegelaskujud.

Dénes Farkase näitus ja kataloog Evident in Advance 55. Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljonis 2013. aastal on justkui ettepanek “puuduolevast raamatust” ja samal ajal “raamatust, mis veel tuleb”. Installatsioon Evident in Advance on teos rütmilisest kirjutamisest ruumis. Eraldiseisvad, samas omavahel läbipõimunud poeetiliste fragmentidega pool-kodused keskonnad, moodustavad näitusel ruumide kvinteti: raamatukogu, aed, olematu kino, ruumiline raamat, kinnisidee kamber (hullunud arhitekti ja mitte-kirjaniku asukoht). “Lugu? Ei. Ei mingeid lugusid, ei iial enam,” kordab Farkas Maurice Blanchot järgi, samal ajal üha korrates oma absoluutse eituse ja tagasilükkamise kunsti.
(Väljavõte Adam Budaki saatetekstist kunstiprojektile Evident in Advance)

Toimetaja Adam Budak
Autorid Adriana Cavarero, Maurice Blanchot, Adam Budak, Bruce Duffy, Markus Miessen, Daniele Monticelli, Dénes Farkas Kujundanud Zak Group
Kirjastus Sterneberg Press
Kaaskirjastaja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Ilmumisaasta 2013
inglise keeles, pehmekaaneline, 196 lk
155 x 255 (mm)
ISBN 978-3-943365-62-7
Hind €22.00

A WOMAN TAKES LITTLE SPACE


Koostanud: Liina Siib
Kujundanud: Aadam Kaarma
Tallinn: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 2011
ISBN 978-9985-9778-7-3

54. rahvusvahelisel Veneetsia kunstibiennaalil Eestit esindava Liina Siib kunstiprojekti “Naine võtab vähe ruumi” kataloog. Sisaldab Anna Kortelaineni, Agnè Narušytè ja Elo-Hanna Seljamaa käsitlusi kunstniku loomingust. 144-leheküljeline pehmekaaneline köide, mille ümbrisepaberit saab kasutada ka plakatina. Tekstid inglise keeles, lisatud kunstniku CV.

   

HIND 5 EUR

  

AFTER-WAR

by Kristina Norman
  
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2009
ISBN 978-9985-9778-5-9
Tekstide autorid Aleksandr Astrov, Andres Kurg, Marco Laimre, Kristina Norman, Airi Triisberg
Illustratsioonid Kristina Norman, Marco Laimre
Toimetaja Andreas Trossek
Kujundaja Raul Keller

53. Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil Eestit esindanud Kristina Normani projektiga “After-War” kaasas käinud trükis.

  

HIND 5 EUR

  

I LOVE MY FAMILY

Marko Mäetamm 

 

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2007
ISBN 978-9985-9778-3-5
Kujundaja Indrek Sirkel
Tekst ekspositsiooni kuraatorilt Mika Hannulalt, pildid Marko Mäetammelt
Toimetaja Andreas Trossek

 

52. Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil Eestit esindanud Marko Mäetamme projekti “Loser’s Paradise” kataloog.

 

LÄBI MÜÜDUD!

 

MARKO MÄETAMM

 

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2007
ISBN 978-9985-9778-1-1
Toimetaja Elo Lutsepp, järeltoimetaja Andreas Trossek
Kujundaja Andres Tali
2. trükk

  

Marko Mäetamme autobiograafia kordustrükk (väikeste modifikatsioonidega), tellitud spetsiaalselt levitamiseks 52. rahvusvahelisel Veneetsia kunstibiennaalil, kus 2007. aastal esindas Eestit Marko Mäetamm. Tekstid eesti ja inglise keeles, 216 lk.

 

HIND 6 EUR

  

ISOLATOR

Mark Raidpere

  

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2005
ISBN 9985-9321-8-8
Tekstide autorid Mark Gisbourne, Juku-Kalle Raid, Mark Raidpere, Hanno Soans (kuraator)
Toimetaja Richard D. Adang
Kujundaja Jaanus Tamme, Tank

 

51. Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil 2005. aastal Eestit esindanud Mark Raidpere projekti “Isolator” kataloog.

  

LÄBI MÜÜDUD!

 

MARKO und KAIDO

By John Smith

 

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2003
ISBN 9985-9321-6-1 (kataloog)
ISBN 9985-9321-5-3 (raamat)
Tekstide autorid Anders Härm (kuraator), Anti Randviir, Marko Mäetamm, Kaido Ole
Toimetaja Sirje Helme, Miriam McIlfatrick
Kujundaja Andres Tali

 

50. Veneetsia rahvusvahelisel kunstibiennaalil 2003. aastal Eestit esindanud Marko Mäetamme ja Kaido Ole projekti “Marko und Kaido. By John Smith” kataloog.

  

HIND 1 EUR

  

ENE-LIIS SEMPER / MARKO LAIMRE

 

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2001
ISBN 9985-9321-1-0
Tekstid Anders Härm, Heie Treier
Kujundaja Martin Pedanik (LABOR)

 

49. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal, Eesti ekspositsioon / La Biennale di Venezia: 49th International Exhibition of Contemporary Art, exposition of Estonia

 

LÄBI MÜÜDUD!

  

ANDO KESKKÜLA. JÜRI OJAVER. PEETER PERE.

  

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 1999
ISBN 9985-60-631-0
Tekstid Johannes Saar, Sirje Helme
Kujundaja Andres Tali

  

48. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal, Eesti ekspositsioon / La Biennale di Venezia: 48th International Exhibition of Contemporary Art, exposition of Estonia

 

HIND 3 EUR