INTERSTANDING 2 - SKKE 5. aastanäitus
7. - 19.10.1997
Kuraator Ando Keskküla

Näitus toimus aastasündmuse INTERSTANDING 2 raames ning sellega loobus SKKE galerii- ja teemanäituste traditsioonist. Näitus keskendus digitaalkultuuri probleemidele. Vaatluse all oli plahvatuslikult arenenud meediakeskkond, mis pakub kunstnikele ja filosoofidele uusi võimalusi. Otsiti vastuseid küsimustele, kuidas saab kunst meediaruumis tekkida, kas tal on selleks piisavalt eeldusi ja vabadust.

Näitusest võtsid osa Ida- ja Kesk-Euroopa kunstnikud ühelt poolt projektidega videokunsti ajaloost (1970.–1980.aastatest), teiselt poolt kaasaegsete meediakunsti projektidega.

Näitus toimus Rotermanni Soolalaos, Vaal, Draakon ja Sammas galeriis, Eesti Kunstiakadeemia galeriis ja küberkohvikus ning Eesti Rahva Muuseumis Tartus.

Osales 20 eesti ja 8 külaliskunstnikku: Anu Juurak, Gleb Katchuk, Damijan Kracina, Maksim Mamsikov, Dalibor Martinis, Martin Pedanik, Rauno Remme, Gia Rigvava, Mare Tralla, Sanja Iveković, Jaan Toomik, Ilmar Kruusamäe, Jan J.Graps, Maria Kruus, Pier Li, Mart Viljus, Mihhail Rõklin, Liina Siib, Ando Keskküla, Jüri Ojaver, Tüüne-Kristin ja Urmo Vaikla, F.F.F.F., Raivo Kelomees, Tiia Johannson, Virve Sarapik, Kai Kaljo.

Preemiažürii (Harry Liivrand, Hanno Soans, Biljana Tomic, Reet Varblane, Janka Vukmir) määras preemiad Kai Kaljole (“Loser”), Jaan Toomikule (“Truck”) ja Anu Juurakule (“Lift/Elevator”).

Kataloog: INTERSTANDING 2, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 1999, ISBN 9985-60-443-1

Lisaks

Johannes Saare kriitika "Külma sõja välispoliitilised vastasseisud ikka elus. Visuaalsus contra reaalsus". Postimees 1997/318

Kärt Hellerma intervjuu Kai Kaljoga "Reklaamide vahele peidetud "Luuser"". Postimees, 17.10.1997/322

Reet Varblase kriitika "Interstanding 2". Sirp, 17.10.1997

Anders Härmi kriitika "A.H@SOROS EXHIBITION". Kultuurimaa, 15.10.1997

Mari Sobolevi kriitika ""Interstanding 2" - võrgu avastamine. Sõnumileht, 18.10.1997

Damijan Kracina "Räägi minuga nagu armastaja"
Kai Kaljo "Luuser"
Liina Siib "Scratch Drive"

EESTI EKSPOSITSIOON 47. VENEETSIA KUNSTIBIENNAALIL

Kuraator: Germano Celant

15.06.-9.11.1997

1997. aastal osales Eesti Veneetsia biennaalil esimest korda. 47. Veneetsia kunstibiennaali teemaks oli „Tulevik olevik minevik“: käik läbi aja, mille püüd oli kristalliseerida kunsti hetkeseis. Näitus ei esitanud end mitte tulemuse, vaid küsimuse vormis, püüdes visualiseerida raamistikku, mille sees paradoks ja korratus, armastus ja iroonia, seksuaalsus ja moraalsus, banaalsus ja ülevus jpm koos eksisteerivad. Teoste valikul ei olnud ükski temaatiline grupp prioriteetne, ainus ühendav vaade oli kunstiline eneseteadvus.

Eestit esindasid performance’itega 11 – 16. juunil 1997 Siim-Tanel Annus („Poolkuu“), Raoul Kurvitz („Maalides Veneetsiat“) ja Jaan Toomik („Vaade“).

Lisaks

Kaarin Kivirähk, "10 aastat Eesti paviljone Veneetsias"

Jaan Toomik, Nimeta (Vaade), koha- ja ajaspetsiifiline installatsioon (Veneetsia biennaal), 1997