Closing the Distance
Eesti kunst
Laznia Kaasaegse Kunsti Keskus, Poola, Gdansk

26. aprill-7. juuli 2002

“Closing the Distance” on esimene suurem Eesti kaasaegse kunsti väljapanek Poolas. Esindatud on rohkem kui 20 tuntud eesti kunstnikku, kes töötavad video, fotograafia, tarbekunsti, moe, installatsiooni ja maalikunsti meediumis. Valiku viimase kümnendi Eesti kunstist on kokku pannud poola kuraator Malgorzata Lisiewicz Poola kontekstile vastavalt.

Näituse esmane temaatika on kehalisuse mõistmine kunstis, arvestades visuaalkultuuri traditsiooni, mille on vorminud ühiskonna lähiajalugu ja kultuur. Kunstiteosed on mõjutatud pop-kultuurist, religioonist ja kunstiajaloost. Keskendudes kehale, käsitledes seda "koostisosana" sotsiaalses ruumis ja põhielemendina suhtluses, võib täheldada spetsiifilisest rahvuslikust pärandist tulenevat omapära, mis kahtlemata vormib keha vaatamist ja esitamist. Näitusel on ebakonventsionaalne kujundus, mis aitab otsida vastust küsimusele, mis rolli mängivad kunstiinstitutsioonid kunstiteose tajumisel.

Laznia Kaasaegse Kunsti Keskuse kodulehelt (http://laznia.pl/)

Näitus on osa projektist “New Estonia” – 2002. aasta jooksul Balti Kultuurikeskuse poolt organiseeritavate kultuurisündmuste seeriast, mille patroonideks on riikide presidendid – Arnold Rüütel ja Aleksander Kwaśniewski. Näituse eripatrooniks on Poola kultuuriminister Andrzej Celiński.

Näitusel osalesid: Peeter Allik, DeStudio, F.F.F.F., Eve Kask, Kai Kaljo, Ilmar Kruusamäe, Mari Laanemets ja Killu Sukmit, Laurentsius ja A.D., Peeter Laurits, Ly Lestberg, Marko Mäetamm, Kadri Mälk, Kaido Ole, Jaanus Orgussaar, Anu Põder, Mark Raidpere, Ene-Liis Semper, Liina Siib, Jaan Toomik, Tanel Veenre, Urmas Viik, Mart Viljus, Aili ja Toomas Vint.

Näitusega kaasneb inglise- ja poolakeelne kataloog, mille tekstid on kirjutanud Malgorzata Lisiewicz, Heie Treier, Mari Sobolev ja Katrin Kivimaa. Kujundas Martin Pedanik.

Kuraator: Malgorzata Lisiewicz.

Eesti-poolne koordinaator: Sirje Helme ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

Näitust toetasid: Eesti ja Poola Kultuuriministeeriumid, Eesti Kultuurkapital, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja mitmed Poola sponsorid. 

Näituse plakat

Breath/Hingus
Eesti videokunst
Ludwigmuseum, Budapest

18. aprill-2. juuni 2002

Näituse kontseptsiooni polnud keeruline välja mõelda – kõrgel tasemel videokunst pakkus selleks hea võimaluse. Väljavalitud tööd kirjeldasid ühte suunda eesti mentaliteedis – pigem raskemeelset ja midagi möödapääsmatult igavest.

Tõsisuse pateetikat kergendas Mare Tralla kriitilis-irooniline peegeldus eesti laulupidudest – interaktiivne videoinstallatsioon “Laula minuga”, 2000. Omamoodi emotsionaalseks teejuhiks järgmistele video- ja interaktiivsetele installatsioonidele oli Marko Laimre “Käsikivi” (1996). Ehe sajanditevanune ruraalsus koos interaktiivselt tekitatava eesti hümniga.

Marko Raadi film “Esteetilistel põhjustel” esitati ühel monitoril ning teisel non-stop programmina valik noorte kunstnike töid (Kiwa, Jasper Zoova, Hanno Soans, Allan Tõnissoo, Külli Kaats, Sandra Jõgeva, Kristin Kalamees ja Mirja-Mari Smidt, Jaan Paavle).

Sirje Helme

Näitusel osalesid: Kai Kaljo, Ando Keskküla, Mari Laanemets, Killu Sukmit, Marko Laimre, Marko Raat, Ene-Liis Semper, Jaan Toomik, Mare Tralla, Jasper Zoova, Kiwa, Hanno Soans, Jaan Paavle, Allan Tõnissoo, Külli Kaats, Sandra Jõgeva, Kristin Kalamees, Mirja-Mari Smidt

Kuraator: Sirje Helme

Näitusega kaasneb kataloog, mille tekstid on kirjutanud Katalin Néray ja Sirje Helme. Kataloogi andis välja Ludwigmuseum.

Näituse võimalus tekkis tänu Eesti Instituudile ja valmis koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega.

OPEN2002
5. rahvusvaheline skulptuuri- ja installatsiooninäitus
Veneetsia Lido

29. august-6. oktoober 2002

Viies OPEN kandis alapealkirja “Imaginaire féminin.” Esindatud olid neljakümne riigi rahvusvaheliselt tunnustatud naiskunstnikud.

Globaalkultuuri ajajärgul mängib naiste kreatiivsus olulist rolli kunstimaailmas. Läänes kannavad naiskunstnikud vastutavat rolli ühiskonnas, mis peegeldub ka nende töödes. Islamimaades annavad naiskunstnikud meile võimaluse näha võitlust vabaduse ja parema elukvaliteedi eest. Üheskoos toovad nad naiste hääle kunstimaailmas tugevamalt esile. Sotsiaalsed aspektid kohtuvad esteetikaga ja poliitika poeesiaga. Üheskoos väärtustame naiskunstnikke talenti, mis on globaalses kunstielus asendamatu.

Eestit esindas Ene-Liis Semper videoga “Into New Home” (2000).

PRWeb kodulehelt

Kuraator: Paolo De Grandis.

Eesti osalus sai teoks Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Arte Communications (Veneetsia) koostööl.