Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!
02.08 - 07.09.2014
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM)
Kuraator: Rebeka Põldsam
Kunstnikud: Antonia Baehr, Adam Christensen, Dénes Farkas, Kadi Estland, Danielle Kaganov, Neeme Külm, Jannicke Låker, Maren Poel, Kristin Reiman, Jaanus Samma, Ariel Schlesinger, Laivi, Triin Tamm, Anu Vahtra
Kujundaja: Brit Pavelson
Näitusel "Feeling Queezy?!" ehk eestindatult "Kõhe tunne?!" loodi turvaline keskkond katsetamaks ülesaamist hirmudest ning tiivustamaks vaataja püüdlusi saama eneseteadlikuks, mis on igasuguse emantsipatsiooni aluseks. Mõiste queezy on Jennifer Boydi loodud kontseptsioon, mis ühendab mõisted queer ja queasy ehk eesti keeles ‘kväär’ ja ‘pööritustunne’. Kogu näituse kontseptsiooni lähtepunktiks oli arusaam, et end väljaarvatu või veidrana tundmine väljendub pööritusena, mis õnneks enamasti möödub.
"Feeling Queezy?!" pandi kokku eesmärgiga eksponeerida teoseid, millega kohtudes võiks vaatajat tabada enda äratundmine teose puändis. Keha ja mõistuse vahelisi seoseid esile kutsuvad abstraktsed installatsioonid olid igale vaatajale arusaadavad isemoodi, vastavalt elus kogetule. Mitmed teosed näitusel "Feeling Queezy?! / Kõhe tunne?!" kujutasid ärevusttekitavaid olukordi, mille üle näitusekeskkonnas on hea rahulikult järgi mõelda.
"Feeling Queezy?!" puhul oli oluline püüda mõtestada nii seda, mis vaatajat isiklikult puudutab kui ka seda, mis jääb kuidagi kaugeks. See ei pruugi alati olla lihtne, kuid näituse kõige olulisem sõnum oligi, et vaja on vaprust. Mõnikord nõuab vaprust hommikul voodist tõusmine, teinekord suve esimene suplus, kuid suurimat julgust nõuab alati elule silma vaatamine end kaotamata. Iga inimene seisab vahel silmitsi keeruliste olukordade ja vaatepiltidega, kuid oluline on need raskused ja hirmud lõpuks ületada.
Näituse performance programmi panid kokku Arthur Arula ja Kertu Moppel. Näituse avamisel esinesid performance'itega politoloogia taustaga Mischa Badasyan Berliinist (http://www.mischabadasyan.com/), Soomest pärit skulptor ja etenduskunstnik Mimosa Pale (http://mimosapale.com/). Eesti kunstnikest esinesid avamisel Kaja Kann, Sandra Jõgeva ning duona Flo Kasearu ja Epp Kubu. Performance'ite programm jätkus EKKMis 16. augustil koos Müürilehe Festivaliga, kus esinesid kunstnikud Eestist, Küproselt, Soomest ja Suurbritanniast.
Näitusega kaasnev lugemik-giidi on varustatud olulisemate kaasaegsete queer-kunsti teoreetiliste esseedega, mis olid näituse koostamise teoreetiliseks raamiks ja inspiratsiooniks. Raamatus on avaldatud esseed Jennifer Boydilt, Renate Lorenzilt ja Eve Kosofsky Sedgwickilt. Esseed tõlkisid Martin Rünk ja Ellu Maar, toimetas Ester Kangur ja kujundas Brit Pavelson.
Lisaks
Näituse Facebooki leht koos sinna kokku kogutud infoga
Näituse tumblr lehekülg
Piret Karro kriitika "Kõhedus on asjatu" ajakirjas KUNST.EE
Hanno Soansi kriitika "Pööritustunne aistinguturul" ajalehes Sirp
Anne Vetiku kriitika "Kõhedus tuleb sinust enesest" ajalehes Eesti Päevaleht
Intervjuu näitusel osalenud Kadi Estlandiga ajalehes Müürileht