Merike Estna

Merike Estna (1980) on kunstnik, kes tegeleb maalikunsti meediumi piiride kompamisega, olgu tulemuseks siis maal kui sisekujundus, maal kui riietus, maal kui kook või maal kui vaip. Oma töödes toob Estna paralleeli DJ-tööga: nii nagu DJ samplib muusikat, kasutab Estna maalides korduvaid elemente, emotikone, viipekeelemärke, pintslitõmbeid. Traditsiooniliste käsitöötehnikate kasutamisega tõstatab Estna ühtlasi maalikunsti maskuliinsuse küsimuse.

Jõudnud õppida nii Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, Academia Non Gratas kui ka Eesti Kunstiakadeemias, alustas Estna 2000. aastate alguses fotorealistlike ja popilike maalide ning kollaažidega. Tema varastel töödel jutustavad üleseksualiseeritud naisaktid, võimukad mehed ja naiivsed lapsed neoliberaalsest tarbimisühiskonnast. Pärast magistriõpinguid Goldsmiths College’is Londonis muutus Estna stiil, jõudes 2012. aastaks välja abstraktse, maalikunsti tähendusi taasloova käsitluseni.

Viimase viie aasta loomingus tegeleb Estna maalikunsti kui meediumi argiellu kaasamise võimaluste väljapakkumisega. Tema peamiselt abstraktsed teosed otsivad maali ja igapäevaelu kokkupuutepunkte, muutes maalimise ja maalid lavastseeniks, mis nõuab sageli ka külastaja kaasamist maalidest tehtud riiete kandmisel või maaliliste jookide ja kookide tarbimisel. Nii saab Estna maalikunst tihti hoopis performatiivse vormi, näiteks võib Estna sarja „Post Nostalgic Dining Story“ (2017, RUPERT-i residentuur, Vilnius) materjalide loetelust leida akrüüli paberil ja salvrätikul, tarbimiseks mõeldud vedelikud (alkohoolse kokteili koostisosad) ning kuivjää.

Aastatel 2016–2017 on kasvanud Estna huvi traditsiooniliste käsitöötehnikate vastu. Näitustel „The Seed Can Be Initialized Randomly I, II“ (Porto, Tallinn) on ta koos kunstnik Ana Cardosoga kasutanud maalimeediumi laiendamiseks traditsioonilist keraamikat ja vaibakudumist. Ajalooliselt on käsitööd peetud vähem väärtuslikuks naiste alaks, maalikunsti aga ülimuslikuks ja seega meeste pärusmaaks. Nii jõuab Estna vormiküsimuste kaudu ka laiema ühiskondliku kriitikani.

Merike Estnal on Eesti Kunstiakadeemia maalikunstieriala bakalaureusekraad ja Goldsmiths College’i, Londoni Ülikooli magistrikraad. Teda on hinnatud mitme Eesti kunstipreemiaga: Hansapanga stipendium (2004), Eduard Wiiralti preemia (2005), Konrad Mäe preemia (2014). Tema teosed kuuluvad Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudesse ja Loviisa linnakollektsiooni Soomes. Estna on esinenud rahvusvahelistel näitustel, sh Karen Huberi galeriis Mexico Citys, Kunstraumis Londonis, Georg Kargli galeriis Viinis ja Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses.

Rohkem informatsiooni: http://genialmythcraft.com/