Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse aastakokkuvõte 2017
2017. aastal tähistas Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 25. tegutsemisaastat. Nende aastate jooksul on KKEKil olnud hea meel korraldada eriilmelisi kunstiprojekte ja töötada koos andekate Eesti ja rahvusvaheliste kunstnikega. Keskuse olulised tegevuspõhimõtted on mõtestada kaasaegse kunsti hetkeolukorda, hoides ja arendadades avatud ühiskonnale omast vaba ja kriitilist mõtteviisi ning töötada tihedalt koos Eesti kunsnikkonnaga, luues neile erialaseid võimalusi.
2017. aasta jooksul tegi Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koostööd mitmete kohalike ja rahvusvaheliste koostööpartneritega Skandinaaviast USAni, vahendas EV100 kunstisündmuseid ja 13. Balti triennaali ettevalmistusi, kommunikeeris kaasaegset kunsti ja tõi Eestisse kõnelema ja kohaliku kunstiväljaga tutvuma kunstieksperte laiast maailmast. KKEKi tiimiga liitus sel aastal kaks uut töötajat: Marika Agu ja Sten Ojavee.
Eesti paviljon 57. Veneetsia kunstibiennaalil
Tänavu eksponeeriti Eesti paviljonis Veneetsia biennaalil kunstnik Katja Novitskova ja kuraator Kati Ilvese näitust “Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud”. Näitust külastas kuue kuu jooksul ligi 40 000 külastajat, mis on peaaegu kolmandiku võrra rohkem kui ühegi varasema Eesti paviljoni puhul. Eesti osaleb rahvuspaviljoniga Veneetsia biennaalil juba 20 aastat ning alates 1999. aastast korraldab seda Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. Veneetsia biennaali paviljoni näituse tunnustamiseks andis president Kersti Kaljulaid Katja Novitskovale novembris Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia, mis on esimene kord, kui preemia on saanud visuaalkunstnik.
Eesti paviljoni näitusel esitles Novitskova maailma ulmelise nägemusena, kommenteerides videote, fotoskulptuuride ja installatsioonide abil kaasaega justkui kaugest tulevikust, mil maailma sellisena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas. 22. veebruaril 2018 avatakse Eesti paviljoni näituse laiendatud versioon Kumu kunstimuuseumis (kuraator Kati Ilves). See on ühtlasi esimene Novitskova isikunäitus Eestis. Seni saab selle aasta Eesti paviljoniga tutvuda näituse kodulehel, kus on üleval ka näituse 360° vaade.
Eesti paviljonis töötasid Eesti tudengid erinevatest ülikoolidest ja paviljoni avamispäevadeks korraldas KKEK Eesti kultuuriajakirjanikele kunstireisi Veneetsiasse, mille tulemusel valmisid tutvustavad artiklid ja videolõigud Eesti olulisematesse meediaväljaannetesse.
Valik meediakajastusi:
Eesti paviljoni avamine "Aktuaalses kaameras"
Heili Sibrits "Postimees Veneetsia biennaalil: Eesti kunst tekitab publikus kõhedust" Postimees
Keiu Virro “Tulnukad ja monstrumid vannitoas ehk mida on Katja Novitskova sinu silmadega näinud?” Eesti Päevaleht
ETV "OP" Veneetsia biennaalil ja Eesti paviljonis
Andrew Russeth "Katja Novitskova Delivers a Sci-Fi Horror Show for Estonian Pavilion in Venice" Artnews
John Holten "What Happened to the Anthropocene? Searching the 57th Venice Biennale for Signs of Destruction" Momus.ca
"The artists to discover at the Venice Biennial" Dazed
Aleksandra Orlova "План прогулок по Венецианской биеннале 2017" Plug
Eesti Vabariik 100 kunstiprogramm
KKEK on EV100 sündmuseid korraldava Riigikantselei ametlik partner kunstiprogrammi “Sada kunstimaastikku” korraldamisel. Sel aastal täienes EV100 programm 30 kunstisündmuse võrra, mis valiti välja kevadel avaliku konkursi raames. Kõik väljavalitud 30 võiduprojekti käsitlevad Eestit ja Eestiga seonduvat kaasaegse kunsti võtmes pakkudes inimestele võimalust tähistada riigi juubelit läbi kunstielamuse. Projektid leiavad aset juubeliperioodi jooksul aastatel 2017 – 2020 erinevates paikades üle Eesti. Jälgi EV100 kunstiprogrammi ka Facebookis.
Valik meediakajastusi:
“Eesti Vabariik 100: Maria Arusoo”. ETV
Raimu Hanson “Voronja galerii korternäituste sari laieneb üle Eesti” Tartu Postimees
Tuuli Jõesaar “Eesti kunstnik kogub Soomes taarat, et sellest laev teha ja Eestisse sõita” Eesti Päevaleht
Arttu Seppänen “Virolaistaiteilija aikoo seilata Helsingistä Tallinnaan veneellä, joka on tehty suomalaisten Virosta rahtaamista kaljatölkeistä – ”Ihmiset juovat ihan liikaa” Helsingin Sanomat
Turundusraadio “Kuidas kasvatada ettevõted ja EV100 Turundusidee: kunstiprogramm”
Keiu Virro “Kui rõõm lapse sünnist upub depressiooni” Eesti Päevaleht
Ettevalmistused 13. Balti triennaaliks
KKEKi 2018. aasta suursündmus on 13. Balti triennaal, mis on järgmise aasta suurim rahvusvaheline kunstifestival Baltimaades. 1979. aastal asutatud Balti triennaali ajaloos on see esimene kord, kui näitust korraldavad kõik kolm Balti riiki üheskoos. Triennaal avatakse Vilniuses mais, Tallinna Kunstihoones juunis ja septembris Riias. Kõik kolm näitust on erinevad, kuid koonduvad sama pealkirja alla, nagu ühe raamatu eri peatükid. Näitus Tallinna Kunstihoones avatakse pidulikult 29. juunil 2018 performance’ite õhtuga ja lõpeb suurejoonelise programmiga Kanuti Gildi saalis septembri esimesel nädalavahetusel. Sel aastal külastas Eestit mitu korda triennaali kuraator Vincent Honoré, kes tutvus Eesti kunstnike ja kontekstiga. Eesti kunstnike valik triennaalil hõlmab nii ajaloolisi teoseid muuseumi kogudest kui ka mitmeid uusi teoseid, mis on tellitud spetsiaalselt suurürituse jaoks. Honoré uurimistöö Eesti kunstiväljaga jätkub koostöös KKEKi tiimiga. Septembris 2017 oli triennaali avaüritus “Prelüüd” Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses. Liitu ka Balti triennaali Facebooki ja Instagrami lehekülgedega.
Meedias:
Kaarin Kivirähk “Tõlkes üles leitud” Sirp
Vincent Honoré loeng Tallinnas
Arhiivi uuendamine ja kaasajastamine
KKEKil on unikaalne Eesti kaasaegse kunsti arhiiv, kuhu kuuluvad muuhulgas Eesti kunstikriitika arhiiv aastatest 1993 – 2006, Eesti kunstnike portfooliod, Eesti kunstinäituste dokumentatsioon, SKKE aastanäituste arhiiv, kunstnike andmebaas KKEKi kodulehel. Arhiiviga töötab septembris alustanud kuraator-projektijuht Marika Agu ning eesmärgiks on arhiivi kaasajastamine, uuendamine ja selle avamine laiemale publikule. Uuendamist vajab näiteks kunstnike andmebaas kodulehel, kus aasta lõpuks on uuendatud üle kümne kunstniku profiilid. Arhiiviprojekti toetab KKEKi korraldatud tudengite praktika kunstnike juures ning KKEKi tiimi visiidid tegutsevate kunstnike ateljeedesse.
Koostöö New Yorgi galeriiga Art in General
KKEK jätkas eelmisel aastal alustatud koostööprojekti New Yorgi galeriiga Art in General, mille tulemusel avati novembris Merike Estna ja Maria Metsalu näitus "Soft Scrub, Hard Body, Liquid Presence" New Yorgis (kuraator Maria Arusoo). Näitus avati performance'itega, mis kuulusid Performa biennaali põhiprogrammi ja tekitasid avamisõhtul palju positiivset vastukaja. 9. detsembril toimus Artise kinos New Yorgi videokunstnike filmiõhtu "Järelmõjud". Videoõhtu kureeris galerii direktor ja kuraator Laurel Ptak, keda rõõmustas Eesti publiku suur huvi ja osavõtt üritusest. Koostöö esimene osa oli kahe New Yorgi kunstniku, David Kennedy Cutleri ja Junate TeeJay Hwangi näitus ARSi projektiruumis 2016. aasta sügisel.
Valik meediakajastusi:
“Filmijutt” Kuku raadios, intervjuu Maria Arusooga videokunsti õhtust
Keiu Virro “Fotod. Kanged Eesti naised avasid New Yorgis näituse” Eesti Päevaleht
“Fracture + precarity in the psychosphere for Merike Estna + Maria Metsalu’s Soft Scrub Hard Body Liquid Presence, Nov 17 – Jan 13” AQNB
Kaarin Kivirähk “Merikese ja Maria kokteilipiknik ja verepuskkaev” ajakiri Säde, talv 2017
Kaasaegse kunsti uudiskiri
Kaasaegse kunsti uudiskirja (liitumiseks klõpsake siia) 2017. aasta eesmärk oli laiendada regionaalset ja laiemat põlvkondlikku fookust. Selle tulemusel sündisid rubriik Fookus, mis toob fookusesse ühe Eesti linna kunstielu (Valga, Pärnu, Rapla, Rakvere), laienes vanemate kunstnike kaasamine ja nende näituste kajastamine. Samuti saab uudiskirjast lugeda rohkem lähiriikide kunsti kohta. Kaisa Kaera ja Karl Erik Saksa tõlkes ilmusid artiklid Ben Daviselt, Tracey Jeanne Rosenthalilt, McKenzie Warkilt, Jolanka Boekelt, Anastassija Fjodorovalt, Quinn Latimerilt, Maja Circilt, Mårten Spångbergilt ja Elvia Wilkilt. Väga populaarsed olid intervjuud naiskunstnikega märtsis (Sirje Runge, Mare Vint, Jarõna Ilo, Tiiu Talvistu, aprillis Sirje Helme), mida taasavaldasid Eesti Ekspressi Areen ja Müürileht. Septembris alustas ajaloorubriik Meenutaja. Endiselt jätkub uudiskirja koostöö andeka disaineri Brit Pavelsoniga. Alates 2017. aasta sügisest ilmub iga kahe kuu tagant ingliskeelne uudiskiri, mis kajastab Eesti kunstisündmuseid KKEKi väliskontaktidele.
Loenguseeria "Rahvusvaheline laeng"
Koostöös Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudiga korraldab KKEK 2017/2018 õppeaastal loenguseeriat, mille raames tulevad Eestisse olulised rahvusvahelised kriitikud ja kuraatorid. Iga külaline peab loengu ja järgmisel päeval seminari, aine on kohustuslik kuraatorisuuna üliõpilastele. Kõik loengud salvestatakse ja pannakse üles EKA Vimeo lehele. Sari on jätk 2016/2017. aastate loenguseeriale, selle aasta sarjaga tähistatakse kuraatori õppesuuna avamist KVI magistrantuuris.
2017. aastal käisid seeria raames Tallinnas Vincent Honoré (09.11) kuraator Vasif Kortun (23.11.2017), kuraator Martha Kirszenbaum (07.12). 2018. aastal on tulemas documenta14 kuraator Dieter Roelstraete (26.01), luuletaja ja kunstikriitik Quinn Latimer (21.02), kuraator Lumi Tan (22.03), kunstikriitik Andrew Berardini(12.04), feministlik kuraator Maura Reilly (03.05), kuraator ja kriitik Antonia Alampi (31.05). Kõik külalised tutvuvad oma visiidil Eesti kunstnike ja kunstieluga.
Valik meediakajastusi:
Kaarin Kivirähk “Kuraator Martha Kirszenbaum: mõtleme meessoost geeniuse müüdist kaugemale” Feministeerium
Reet Varblane “Jeesus Kristus, mis on juhtunud?” Sirp
Loenguseeria "Soome tunnel"
Loenguseeria “Soome tunnel” loodi Soome100 raames Soome Instituudi osalise toetusega, et tuua Eestile Soome kunstielu lähemale. Tallinnas, EKKMis käisid kevadel 2017 loengut andmas kunstnikud Jaakko Pallasvuo ja Maija Luutonen ning Pori kunstimuuseumi kuraator Anni Venäläinen.
Meedias:
22.03.2017 “Päevakaja. Vikerraadio uudised”. Intervjuu Jaakko Pallasvuoga. Vikerraadio
Hispaania kultuurisaade "Métropolis" Tallinnas
Tallinnas käis sügisel hispaaniakeelse kultuurisaate “Métropolis” võttetiim, kes tegi saadet Eesti kunstist. Saates näeb intervjuusid Eesti kunstnike Marko Mäetamme, Tanja Muravskaja, Katja Novitskova, Liina Siibi, Timo Tootsi ja Flo Kasearuga, kes tutvustavad oma loomingut ja töömeetodeid. Lisaks räägivad Maria-Kristiina Soomre Eesti osalemistest Veneetsia biennaalil ja Kaarin Kivirähk Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ajaloost ja tööst. Saade jõuab eetrisse jaanuaris 2018 ja seda näidatakse hispaaniakeelsetes telekanalites üle maailma.
Eesti kunstnikud mainekas WIELS residentuuris
2017. aastal algas koostöö kunstikeskuse WIELS residentuuriga, mis on Euroopa üks mainekamaid ja olulisemaid residentuurprogramme. Eesti kunstnikele on see hea võimalus töötada Euroopa suurlinnas, külastada Brüsseli kunstiasutusi, tutvuda rahvusvaheliste kunstiprofessionaalidega ja keskenduda oma tööle. Avaliku konkursi tulemusel valis WIELS koostöös KKEKiga selle aasta suvel välja kaks Eesti kunstnikku – Jaanus Samma ja Paul Kuimeti – kes osalevad 2018. aastal residentuurprogrammis. Kuimet osaleb residentuuris 2018. aasta esimeses pooles ja kavatseb seal arendada edasi oma modernistliku arhitektuuri uurimisprojekti. Samma osaleb projektis 2018. aasta teises pooles ja töötab seal edasi Kodavere välikäimla projektiga. WIELSis osalemist rahastab kultuuriministeerium Eesti kultuur maailmas taotlusvoorust.
KKEKi töötajate koostööprojektid:
- Kevadel avati Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti korrusel Rebeka Põldsamikureeritud näitus "Anu Põder. Haprus on vaprus", mis tõi Eesti kunstiklassiku Anu Põdra loomingu dialoogi 20. ja 21. sajandi naiskunstnike teostega.
- 08.11 esines Performa Avatud Eesti paviljoni programmi raames Maria Arusoo koos kunstiteadlase Anu Allasega New Yorgis loenguga "Call for Action: Key Moments in Estonian Performance Art" Eesti performance-kunsti ajaloost.
- Oktoobrist alates ilmub Postimehes kord kuus kunstirubriik "Raamist väljas", mida kirjutab Kaarin Kivirähk. Oktoobris tutvustas rubriik rahvusvahelist nõiakunsti suundaning novembris kunsti turundamist rahvuslikus võtmes.