KRIITIKA - Riin Kübarsepp, Kunstitudengid tahavad tähtsate majade sisu päevavalgele tirida. – Eesti Päevaleht 6.09.2006

Tallinna Kunstihoones avatud joonistustenäituse “Improvisatsioon” mõte on märgata teatud (kauba)märki kunstis ja kunstimaailmas. Igaühel on siiski oma nägemus märgist, mille juures on määravaks igipõline tõde, et tähtis ei ole mitte vorm, vaid sisu. Eesti kunstiakadeemia maalitudengitel tekkis mõte. Flo Kasearu ja Alide Zvorovski esitlevadki selle nädala lõpus oma “Improvisatsioonist” alguse saanud projekti “Majad, näidake oma sisu!”.

Neljapäevast pühapäevani alates kella üheksast õhtul projitseeritakse Tallinna Kunstihoone fassaadile kahe eesti kunstiilmale olulise institutsionaalse külje esindaja – kunstnike liidu presidendi Jaan Elkeni ja Tallinna Kunstihoone juhataja Reiu Tüüri – portreed.

Zvorovski ja Kasearu peavad oma ürituse inspiratsiooniallikaks ja aluseks igipõlist dilemmat eesti loomeinimeste seas, kus kestab nn kasside ja koerte vaheline kisklemine “vorsti” pärast. Kunstnike arvates toetatakse nii kirja- kui ka pildikultuuri Eestis igas mõttes liiga vähe. Selle projektiga püüavad nad tuua suurt kunsti tegelikult siiani “suletud” galeriidest linnaruumi ja intrigeerivad mõtlema laiemalt.

Projekt on ideena omas mahlas settinud juba kaua. Lisaks Tallinna Kunstihoonele kutsusid kunstnikud projektis osalema kõiki Eesti suuremaid panku. Kuigi ürituse kontseptsioon on näidata suurte hoonete ja institutsioonide sisu, ei jõuta nende projektsioonide kaudu institutsioonide fassaadidel tegelikult siiski tõelise “sisuni”. Samas on tegemist omamoodi avalikustamisprojektiga: mis siis ikka tegelikult toimub?

Kokkuvõttes nõustusid kaas- ja koostööga vaid Hansapank ja Eesti Pank. Zvorovski ja Kasearu endi sõnul on väljapanek omamoodi kompromiss, milles kehtivad konkreetsed rollimängud. Kunstnikud palusid pankadel nimetada kaks neile olulist kultuuritegelast, keda näidata avalikkusele oma asutuse fassaadidel.

Semper või Koidula?

Kuigi Ene-Liis Semperi kujutis kuvatakse Hansapanga fassaadile, ei ole see vihje, et pank toetab konkreetselt teda. Zvorovski ja Kasearu eesmärk oli eksponeerida elavaid ja nüüdisaegseid nimekaid suurkujusid. Eesti pank valis oma maja kaunistama aga hoopis Lydia Koidula ja Carl Robert Jakobsoni portreed. Mis või kes on ikkagi kellelegi tähtsad?