Kris Lemsalu
Kris Lemsalu (1985) on kunstnik, kes kasutab oma teostes materjalidena peamiselt portselani, karusnahka, villa, silikooni, leidobjekte jpm. Lemsalu loomingut iseloomustab tähelepanu koloriidi- ja pinnaefektidele, huvi arhetüüpsete ja sümboolsete motiivide vastu, irooniline ja refleksiivne suhe oma vahenditesse, lavastuslikkus ja absurdimaiguline huumor.
Lemsalu popkultuuri vihjetest kubisevad „asjad“ – nii nimetab oma installatsioone ka kunstnik ise – on varustatud isemeelse huumoriga, ironiseerides asjade üle, mida oleme õppinud pidama vajalikuks, ilusaks ja ihaldusväärseks. Tema teoste poeetilised pealkirjad avavad afektiivse ja dionüüsilise perspektiivi, mis ei kannataks sõnasõnalist lahtiseletust. Kuraator Tamara Luugi sõnul täidab keraamikuks koolitatud, nomaadiks kasvanud Kris Lemsalu täidab ära lünga Eesti kunsti ajaloos, kus napib tõelisi, metsiku ja autentse kujundiga töötavaid „primitiivse energiaga“ kunstnikke.
Lemsalu tunnusvõte on kasutada materjale harjumatus koosluses ja kõrvutada objekte üllatavates kompositsioonides. Tema loomingu üks põhilisi võtmesõnu on dialoog, mis teeb nähtavaks, kuidas esitletud objektid üksteist täiendavad, tühistavad ja pingestavad. Kunstiteoses kätkevad viited juhivad meid korraga mitmes suunas, käivitades vaadeldava objekti suhtes vastandlike seoste jada.
Lemsalu loomingus on installatsioonide kõrval tähtis osa muusikalistel performance’itel, näiteks „Going Going“ Performa biennaalil New Yorgis (2017) „In Heaven Everything is Fine“ KOKO-s Londonis (2017), „Veenuse sünd“ (2010) ja koostöö rühmitusega Gelitin. Avalikkuses astub Lemsalu enamasti üles kostümeeritult. Tema loomingu ja kostüümide dokumentatsioon on avaldatud raamatus „Kris Lemsalu“ (väljaandja Temnikova & Kasela galerii, 2015).
Kris Lemsalu on õppinud keraamikat Eesti Kunstiakadeemias (BA, 2008), Danmarks Designskoles (2009–2010) ja Viini Kunstiakadeemias (2010–2014). Alates 2008. aastast on Lemsalu osalenud erinevatel näitustel, kuid enamasti väljaspool kodumaad. Tema hiljutised ja tulevased isikunäitused on järgmised: Komplot, Brüssel (2018); Koppe Astner, Glasgow (2017–2018); „Condo“, London (2017, koostöönäitus Koppe Astneriga); „Afternoon Tear Drinker“, Kunstraum Lakeside, Klagenfurt (2016); „Kaunitar ja koletis“, Tallinna Kunstihoone (2016, koos Tiit Pääsukesega); „Blood Knot Step By Step“, Bunshitu Gallery, Tōkyō (2015); „Fine With Afterlife“, Ferdinand Bauman Gallery, Prague (2015); „Lord Got To Keep On Groovin’”, Temnikova & Kasela galerii, Tallinn (2013); „Top Sinner“, Pro Choice, Vienna (2012); „Evian Desert“, Tanja Wagneri galerii, Berliin (2012); „Being Together“, Temnikova & Kasela galerii, Tallinn (2012, koos Edith Karlsoniga). Tema töid on kaasatud mitmele grupinäitusele, nagu „Mina kui maal“, Kumu kunstimuuseum, Tallinn (2014); „Urschleim“, Fauna, Kopenhaagen (2013); „is my territory.“, König Galerie, Viin (2013); „Jeden Tag Gelatin“, 21er Haus, Viin (2013) ja „Glasstress Gotika“, Palazzo Cavalli Franchetti, Veneetsia (2015).
Vt lisaks:
http://www.krislemsalu.com