KRIITIKA - Jaanus Piirsalu. Kaido Olet ja Jaan Toomikut müüakse Moskvas edukalt. – Eesti Päevaleht 24.09.2011

Kaido Olet ja Jaan Toomikut müüakse Moskvas edukalt. Galerist Olga Temnikova sai enda selja taga oleva Kaido Ole bändiseeria tervenisti müüdud.

Temnikova & Kasela galerii võttis julguse kokku ja osaleb Art Moscow’ kunstilaadal. Idanaabri turule sisenemine pole kerge, sest ostja soosib vene kunstnike töid.

„Siin osalemine annab väga hea kogemuse. Kaido Ole „Bändi” seeria müüsime juba maha,” säras Tallinna galerist Olga Temnikova eile Venemaa suurimal kunstilaadal Art Moscow. „Siin on hästi erudeeritud publik.”

Temnikova & Kasela galerii osaleb 15. korda toimuval Art Moscow’l esimest korda ja Eesti kunsti müüjatena on nad sellel igal aastal palju tähelepanu ärataval kunstiüritusel mõnes mõttes teerajajad.

Üle kümne aasta Art Moscow’l osalenud Rigas Galerija direktor Inessa Rinke ütles, et Eesti kunstnikud on varem osa võtnud kunstilaada eri projektidest, kuid Eesti kunsti pakkunud galeriid ta varasemast ei mäleta. „Väga hea, et nad tulid, sest Moskvas on tegelikult kogu aeg olnud huvi Baltikumi kunsti vastu,” ütles ta.

Seda väidet kinnitas ka Olga Temnikova: „Venemaa jaoks on Eesti kunst alati huvitav olnud, nüüd on lihtsalt vaja seda huvi uuendada. Venemaa on ikka olnud meie turg.”

Temnikova sõnul on nende galeriil palju kliente Moskvas, kuigi näiteks Art Moscow’l ostis Kaido Ole seeria siiski välismaalasest kunstikoguja. „Ta teadis Olet juba varasemast, oli tema töid ka varem ostnud,” lisas Temnikova.

Peale Kaido Ole näitas Temnikova & Kasela galerii veel Merike Estna ja Valeri Vinogradovi maale ning Jaan Toomiku videoid. Toomiku töid näidatakse praegu ka teisel Venemaa pealinna kunstisündmusel, maailma ühe tuntuma Vene kuraatori Viktor Missiano projektis „Võimatu ühiskond”, mida näeb Moskva kaasaegse kunsti muuseumis.

Temnikova kavatseb Eesti nüüdiskunsti Venemaal tutvustamist jätkata. Ja päris tempokalt! Tänavu sügisel avatakse Moskvas Uuel Arbatil uues galeriis Open Gallery fotograaf Peeter Lauritsa tööde näitus. Pärast seda peaks Moskva kaasaegse kunsti muuseumis tulema Jaan Toomiku tööde näitus. Peterburi suurimas eraisikutele kuuluvas kunstimuuseumis Novõi Muzei (Uus Muuseum) on Temnikova sõnul järgmiseks aastaks juba kokku lepitud Toomiku ja Kaido Ole näitus.

Riia galerii direktor Inessa Rinke tõstab seda kuuldes pöidla püsti. Ta ei mäleta, et Läti kunstnikel oleks viimastel aastatel Moskvas isikunäitusi olnud. „Jaan Toomik on muidugi rahvusvaheliselt nii tuntud, et talle tuleb Moskvas näitus teha,” lausus Rinke.

„Eesti kunstnike näitusi ei ole lihtne Moskvasse saada,” tunnistas Olga Temnikova ja lisas naerdes: „Tuleb tunda spetsiifi kat!”

Spetsiifika tähendab tema sõnul lihtsalt seda, et tuleb pidevalt Moskvas käia, suhelda ja inimesi tunda. Ühesõnaga tuleb kõvasti tööd teha ja vaeva näha.

Huvitav, kuid raske turg

Põhjamaade üks suuremaid kunstigaleriisid, Helsingis asuv Galerie Forsblom osaleb Moskva kunstnike keskmajas korraldataval Art Moscow’l kuuendat korda.

„Väga huvitav, aga raske turg,” ütles galerii tegevdirektor Ilkka Tikkanen. „Selle viimase asjaolu pärast oleme ka ainus Soome galerii, mis siin pidevalt käib.”

Raske on Moskva turg välismaistele kunstigaleriidele sellepärast, et Moskva kunstikogujad ostavad endiselt peamiselt oma kunstnike töid. „Õnneks on iga aastaga rohkem neid, kes vaatavad kunsti laiemalt,” ütles Tikkanen.

Tänavusel Moskva kunstilaadal oli Forsblomi galerii Tikkaneni sõnul kahe päevaga maha müünud juba kaheksa teost hinnaga 3000–52 000 euroni. Kõik on läinud eranditult Moskva kunstikogujatele. Kõige kallimad tööd kujutasid endast ühe Hiina kunstniku supertehnoloogiaga tehtud vägevaid suureformaadilisi fotosid.

Eestlaste kunst maksab Temnikova & Kasela boksis mitu korda vähem, odavamate teoste hinnad algavad tuhandest eurost.

Kõige kallimad Eesti galerii tööd on hoopis Moskva kunstniku Dmitri Vrubeli erootilised maalid Venemaa tsaarinnast Katariina II-st ja luuletaja Puškini naisest Natalja Gontšarovast. Need maksavad 25 000 eurot.

„Kõnealused maalid tekitasid siin juba avamisel furoori, sest need tellis Vrubelilt omal ajal ajakiri Playboy spetsiaalselt oma Vene ajakirja ilmumise puhuks,” selgitas Olga Temnikova. Pildid ise on pärit tuntud Vene muusikakriitiku Artjom Troitski kogust.

Poliitika kogujat ei tõmba

Tänavune Art Moscow on omapärane väga demokraatliku poliitika poolest: kõigile 40 osalevale galeriile anti enam-vähem ühepalju ruumi, umbes 30–40 ruutmeetrit. See tegi suured ja kuulsad Moskva galeriid, nagu Triumf või Marat Gelmani galerii (mis oli kunagi Art Moscow’ algataja!) õnnetuks, aga väiksemad tegijad jälle selle võrra rõõmsamaks. Nimelt on varem olnud aastaid, kus näiteks Triumfi galerii haaras kogu Art Moscow’ pinnast ligi veerandi.

Nüüd on ainus vahe, et autoriteetsemad galeriid said endale 15 000 euro eest osta parema koha, otse laada keskele. Serva pool, kus asub ka Temnikova & Kasela boks, maksid kohad kolmandiku võrra vähem.

Silma jäi, et Art Moscow’l peaaegu polnudki poliitilist kunsti. Ühe Moskva galerii töötaja sõnutsi ei paku see lihtsalt kunstikogujatele huvi.